تعداد بازدید : ۴۱۱
کد خبر : ۱۹۰۷۴۴
مدیرعامل کارگزاری بانک مسکن مطرح کرد:
۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۹
پیش از این ابزاری برای پوشش ریسک سیستماتیک بازار نداشتیم اما سبد آتی تا حدی می‌تواند ریسک سیستماتیک بازار را پوشش دهد و خیلی مواقع به دوطرفه شدن بازار کمک کند. ما همیشه بازارسرمایه را در بازار صعودی، مطلوب قلمداد می‌کردیم در حالی که با این ابزار شرایط تغییر کرد.

پوشش ریسک سیستماتیک بازار سرمایه توسط سبد آتی

به گزارش بورس نیوز، محمد مهدی بحرالعلوم، درباره مهمترین دستاورد سازمان بورس در سال گذشته اظهار کرد: طی دو سال گذشته سازمان بورس و اوراق بهادار اقدامات مهمی با هدف مدیریت ریسک بازار انجام داد. برای مثال صندوق طلا، جزو نهادهای تاسیس شده اخیر سازمان است و توانسته بخشی از التهابات بازار سکه، طلا و ارز را مدیریت کند. همچنین یکی دیگر از ابزارهای نوینی که در راستای تامین سلایق و مدیریت ریسک در بازارسرمایه راه‌اندازی شد قرارداد آتی سبد سهام بود.

وی افزود: پیش از این ابزاری برای پوشش ریسک سیستماتیک بازار نداشتیم اما سبد آتی تا حدی می‌تواند ریسک سیستماتیک بازار را پوشش دهد و خیلی مواقع به دوطرفه شدن بازار کمک کند. ما همیشه بازارسرمایه را در بازار صعودی، مطلوب قلمداد می‌کردیم در حالی که با این ابزار شرایط تغییر کرد.

مدیرعامل کارگزاری بانک مسکن توضیح داد: در سال 97 شاهد سودآوری و عملکرد مثبت بسیاری از شرکت‌های بنیادی بودیم و همه معتقد بودند که این شرکت‌ها در آینده سودآوری خوبی خواهند داشت و می توانند انتظارات سرمایه‌گذاران و سهامدارانشان را برآورده کنند.

بحرالعلوم بیان کرد: خیلی از شرکت‌ها چشم‌انداز مثبتی داشتند اما به دلیل اینکه اقبال بازار به آنها نبود عرضه غیرمنطقی منجر به کاهش قیمت سهام آنها شد. درحال حاضر بازار آتی کمک می‌کند ما با اتخاذ موضع معاملاتی مناسب ریسک کاهش قیمت موقت ناشی از چرخش نقدینگی را پوشش دهیم.

وی ادامه داد: اقتصاد کشور ما بانک‌پایه بوده و شبکه بانکی نیز مشکلاتی دارد. جراحی نظام بانکی عملا به یکی از مهمترین سیاست‌های اصلی بانک مرکزی در چند سال گذشته بدل شد.

مدیرعامل کارگزاری بانک مسکن گفت: لازم بود که بخشی از فشار تامین مالی بازار پول به بازارسرمایه منتقل شود و قطعا افزایش سهم بازارسرمایه در تامین مالی بنگاه‌ها در دو، سه سال گذشته یکی از دستاوردهای سازمان بورس است.

بحرالعلوم درباره استفاده از ابزارهای جدید سازمان بورس تاکید کرد: استفاده از ابزارهای جدید در بازار سرمایه از مهمترین دستاوردهای اخیر سازمان بورس بود. توسعه ابزارهای مالی پویایی بازارسرمایه را دی پی داشت و نقش بازارسرمایه را در تامین مالی بنگاه ها به طور چشمگیری پررنگ‌تر کرد.

وی درباره صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز ادامه داد: نهاد دیگری که آینده حوزه تامین مالی را دستخوش تحولات اساسی می‌کند صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام خصوصی است (private agree found) که دستورالعمل آن توسط سازمان بورس در سال 97 ابلاغ شد. بخش عمده تامین مالی استارت‌آپ‌ها در اقتصادهای توسعه‌یافته بر عهده (private agree found) است ما این صندوق‌ها را در اقتصاد نداشتیم که این موضوع توسط سازمان بورس انجام شد.

مدیرعامل کارگزاری بانک مسکن بیان کرد: در حوزه پوشش ریسک نیز اقدامات قابل توجه و خوبی انجام شده است. صنعت کارگزاری همواره با ریسک‌هایی روبه‌رو بوده و عملا کمیته کاهش ریسک با اتخاذ سیاست‌هایی که سازمان بورس به طور جدی آن را دنبال کرد ریسک صنعت کارگزاری و بازارسرمایه را به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش داد و اکنون نیز موضوع بازار دوطرفه و فروش استقراضی به طور جدی در حال پیگیری است.

بحرالعلوم درباره قرارداد آتی کالا نیز گفت: راه‌اندازی قرارداد آتی سکه و زعفران یکی از مهمترین اقدامات انجام شده در چند سال اخیر است.

عضو هیات مدیر کارگزاری بانک مسکن به اقدامات سه سال گذشته سازمان بورس اشاره و تاکید کرد: تعمیق بازار بدهی، توسعه ابزار و نهادها، تامین سلایق مختلف سرمایه‌گذاران و مدیریت ریسک و افزایش نقدشوندگی و شفافیت را محصول اقدامات سه سال گذشته سازمان بورس و اوراق بهادار است.

مدیرعامل کارگزاری بانک مسکن گفت: شاپور محمدی رئیس سازمان بورس تلاش زیادی برای افزایش شفافیت و تسهیل نقدشوندگی انجام داده و در این حوزه اقدامات موثری انجام شد. مدت زمان توقف نمادها به شدت کاهش پیدا کرد. به معنای واقعی افزایش نقدشوندگی و شفافیت و کاهش تعداد نمادهای متوقف از دستاوردهای بزرگ سازمان بود. در بازار ما معاملات نماد تحت احتیاط معنا نداشت! همین که یک نمادی تحت احتیاط قرار می گیرد اما امکان داد و ستد آن وجود دارد به معنای انجام رسالت نقد شوندگی و شفافیت است. هرچند این نوع داد و ستد با ریسک مواجه است اما هرکسی که وارد بازار سرمایه می شود باید ریسک های بازار را بپذیرد و زمانی که در یک نماد تحت احتیاط معامله می کند طبعا باید مخاطرات و ریسک های متناظر با آن را هم بپذیرد.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
مسیر "قرن" در گسترش کانال‌های فروش و بازار‌های جدید
سید عبدالرضا مظفری چنیجانی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پدیده شیمی قرن در گفت‌وگو با بورس نیوز، تاکید کرد که این شرکت در تفکر "برندینگ" صادرات در کشورهای CIS بوده و از صادرات فله‌ای گریزان است.