تعداد بازدید : ۲۳۶۹
کد خبر : ۱۹۰۹۵۷
آبسیم بررسی کرد:
۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۷
یکی از عرضه اولیه‎های سال گذشته «زفکا» بود که در تقریبا دو ماه گذشته از شروع معاملات آن، بازدهی نسبتا مناسبی را عاید سهامداران کرده و برآورد می‎شود شیرین کامی‎سرمایه‎گذاران تا زمان مجمع سالانه نیز ادامه یابد.

به گزارش واحد سنجش و راه حلهای رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، شرکت «کشت و دامداري فکا» در دوره 12 ماههه سال 97 حدود 403 ريال سود خالص بدست آورد که نسبت به سال 96 رشد جالب توجه 128 درصدی را تجربه کرد.

گام بلند «زفکا» در مسیر سودآوری / مجمعی پربار در انتظار سهامداران این شرکت

این شرکت فعال در حوزه دامداری، در سالهای گذشته در یک محدوده مشخص حرکت میکرد و سودآوری شرکت تغییرات شدیدی نداشت. اما در سال 97 به مدد رشد درآمدهای عملیاتی به سود بالایی دست یافت. همان‎طور که در تصویر ذیل مشاهده میکنید، در دو سال قبل از آن، سود خالص ثابت مانده بود.

گام بلند «زفکا» در مسیر سودآوری / مجمعی پربار در انتظار سهامداران این شرکت

این شرکت در سالهای گذشته از محل فروش گندم نیز درآمدزایی میکرد ولی در سال 97 تنها به گوساله نر و شیر خام اکتفا کرد. نقطه تمایز «زفکا» با سایر شرکتها در این است که علاوه بر افزایش نرخ فروش محصولات، مقدار فروش نیز رشد داشته؛ در حالی که اغلب شرکتها افت مقدار تولید را با افزایش نرخ جبران کردند و تنها از افزایش یک عامل نفع بردند.

به این ترتیب، یک گام بلند در بخش درآمدهای عملیاتی برداشته شد و البته این عملکرد موجب پیش‌بینی درآمد 1603 میلیارد ريالی در سال 98 گردید.

گام بلند «زفکا» در مسیر سودآوری / مجمعی پربار در انتظار سهامداران این شرکت

قابل ذکر است که «زفکا» پروژه توسعه دامداری جهت افزایش تولید روزانه 210 تن شیر را با سرمایه‎گذاری 55 میلیارد ريالی، در دست اجرا دارد که تاکنون 15 درصد پیشرفت داشته و برآورد شده تا پایان مهر ماه سال 98 به بهرهبرداری برسد. تسهیلات مالی در سالی که گذشت افت قابل توجهی داشت، اما ظاهرا جهت پیشبرد این طرح مجددا دست به دامن بانکها شود و شاهد رشد بدهیها و هزینههای مالی خواهیم بود. اما با همه این اوصاف و با توجه به روند کنونی شرکت و همچنین سطح بالای تورم در اقتصاد، به نظر میرسد توانایی دستیابی به قلههای جدید در امر درآمدزایی را دارد.

نکتهای که شاید میتواند برای سهامداران این شرکت جالب توجه باشد، سود انباشته 460 میلیارد ريالی است که معادل 1.5 برابر سرمایه کنونی است. بنابراین، علاوه بر آن که میتواند از محل سود انباشته اندکی بر سرمایه خود بیافزاید، دست سهامداران در تقسیم سود نقدی در مجمع سالانه باز است و انتظار میرود سود خود به جیب سهامداران سرازیر شود. در مجمع سال 96 نیز از 590 ريال سود هر سهم محقق شده، 555 ريال آن را تقسیم کرد. البته شاید هیأت مدیره به جهت اجرای طرح توسعه ذکر شده و جلوگیری از خروج نقدینگی، سعی در حفظ سودهای محقق شده در شرکت را داشته باشد.

«زفکا» در آخرین روزهای بهمن ماه سال گذشته وارد جریان معاملات بازار سهام شد و از آن زمان تاکنون بازدهی 43 درصدی را در کارنامه خود ثبت کرده است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
رستگاری بدون هیجان‌زدگان!
بورس تهران توانسته طی معاملات ابتدایی امروز خود، به مرز ۴۰۰ هزار واحدی نزدیک شود.