تعداد بازدید : ۷۵۹
کد خبر : ۱۹۱۰۵۱
مدیرعامل فرابورس مطرح کرد:
۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۲
مدیرعامل فرابورس ایران گفت: چند سالی است که اصطلاح «فین‌تک» در میان فعـالان و دسـت‌اندرکـــاران بازارهای مالی بیش از پیش شنیده می‌شود و از تغییرات و تحولاتی سخن به میان می‌آید که این تکنولوژی‌های نوین مالی برای اقتصاد به ارمغان می‌آورند.

شنیدن شدن اصطلاح «فینتک» در میان فعالان بازار سرمایه

به گزارش بورس نیوز، امیر هامونی درباره فین‌تک‌ها اظهار کرد: چند سالی است که اصطلاح «فین‌تک» در میان فعـالان و دسـت‌اندرکـــاران بازارهای مالی بیش از پیش شنیده می‌شود و از تغییرات و تحولاتی سخن به میان می‌آید که این تکنولوژی‌های نوین مالی برای اقتصاد به ارمغان می‌آورند.

وی افزود: واژه فین‌تک اصطلاحی برای توصیف مجموعه‌ای از مدل‌های کسب‌وکار نوآورانه و تکنولوژی‌های در حال ظهور است که از توانایی بالقوه‌ای برای ایجاد تغییر و تحول در خدمات مالی برخوردارند. بر پایه آماری که کمیته تخصصی ریسک‌های در حال ظهور سازمان بین‌المللی کمیسیون‌های اوراق بهادار (IOSCO) منتشر کرده است سرمایه‌گذاری‌های فین‌تک از سال 2000 میلادی تاکنون به‌گونه‌ای شگفت‌آور رشد کرده‌اند و در حال حاضر توسعه تکنولوژی‌های مالی در چارچوب روندهای مختلف جهانی در حال وقوع‌اند.

مدیرعامل فرابورس ایران ادامه داد: کاهش هزینه‌های ذخیره‌سازی، پردازش و جمع‌آوری داده‌ها، رشد نمایی داده‌های قابل دسترسی و منابع داده‌ها و ظهور زیرساخت‌ها و پایگاه‌هایی که در آنها داده‌ها می‌توانند به اشتراک گذاشته شوند و اپلیکشین‌ها توسعه یابند، همه و همه به ظهور و رشد مقوله‌های مختلف فین‌تک‌ها انجامیده‌اند.

هامونی بیان کرد: در حال حاضر 8 مقوله مختلف فین‌تک شامل پرداخت‌، بیمه، وام‌دهی و تامین مالی جمعی، برنامه‌ریزی، پایگاه‌های بلوک‌های زنجیره‌ای (Blockchain) که برای نگهداری و ذخیره رشد فزاینده‌ای از اطلاعات استفاده می‌شوند، تجارت و سرمایه‌گذاری، داده و تحلیل و امنیت هستند که هر کدام مزایا و فرصت‌های زیاد و متنوعی را با خود به همراه می‌آورند. 

مدیرعامل فرابورس تاکید کرد: به عنوان مثال یکی از تحولات مهمی که در سال‌های اخیر اتفاق افتاده‌ ظهور پایگاه‌های تامین مالی جایگزین به عنوان یکی از مظاهر فین‌تک است که هدف آن‌ گرد هم آوردن دو طرف معامله است؛ بر این اساس از یکسو شرکت‌ها و افرادی که دنبال سرمایه‌اند و از سوی دیگر شرکت‌ها و افرادی که سرمایه‌ای برای قرض دادن، سرمایه‌گذاری و اهدا دارند از طریق این پایگاه‌ها با هم مرتبط می‌شوند و فرصت‌های تامین مالی بیشتر با هزینه کمتری را به دست می‌آورند. در همین حال طی 25 سال گذشته پایگاه‌های سرمایه‌گذاری و تجارت آنلاین نیز به گونه‌ای چشم‌گیر رشد کرده‌اند که این امر به ایجاد یک محیط کسب‌وکار که در آن به‌گونه‌ای فزاینده رقابت بر سر هزینه وجود دارد منتهی شده و این به نوبه خود استفاده از تکنولوژی و افزایش وسعت و عمق محصولات را موجب شده است.

وی درباره ایجاد ارتباط به وسیله فین‌تک ها توضیح داد: از طریق انواع مظاهر فین‌تک‌ عرضه‌کنندگان، سرمایه‌گذاران و واسطه‌گران با هم ارتباط برقرار می‌کنند، تحقیق می‌کنند، اجتماعی می‌شوند، داده‌های خود را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند، با هم همکاری می‌کنند، اطلاعات سرمایه رد و بدل می‌کنند، با هم به شیوه‌هایی رقابت و داد و ستد می‌کنند که نسبت به گذشته بسیار متفاوت‌اند.

مدیرعامل فرابورس خاطرنشان کرد: قابلیت دسترسی بیشتر و کاهش هزینه‌های محصولات و خدمات، رشد فرایند حذف واسطه‌گری و ایجاد واسطه‌گری مجدد از مظاهر رشد و توسعه فین‌تک در عرصه اقتصادی است، بدین‌ترتیب شرکت‌های فین‌تک خدمات و محصولات رقابتی را در بسیاری از عرصه‌هایی عرضه می‌کنند که بطور سنتی توسط واسطه‌های دیگر انجام می‌شد. این عرصه‌ها شامل مواردی همچون پرداخت‌ها، مدیریت ثروت، بانکداری سرمایه‌گذاری، بانکداری خرد و عرصه‌های قرض‌دهی و وام‌دهی و تسهیلات اعتباری است.

هامونی درخصوص فرصت‌هایی که فین‌تک ایجاد می‌کند، تصریح کرد: مزایا و فرصت‌های فین‌تک بی‌شمار است اگرچه این تکنولوژی‌های نوین، ریسک‌ها و چالش‌هایی را نیز در برخی مظاهر خود موجب شده‌اند. با این وجود اما باید اذعان کرد فین‌تک درست در چهارراه تامین مالی و تکنولوژی قرار دارد. اپلیکیشن‌های فین‌تک با سرعت هر چه بیشتر در حال توسعه‌اند و با خود فرصت‌هایی را برای دستیابی به عواید بهتر برای سرمایه‌گذاران ایجاد کرده‌اند و تغییراتی واقعی به راه انداخته‌اند. بر همین اساس در بازار سرمایه کشور نیز چند سالی است که بحث بهره‌گیری از فرصت‌های فین‌تک به یکی از مهم‌ترین اهداف و برنامه‌ها بدل شده و بازیگران این بازار در پی آن هستند همسو با تحولات جهانی از انواع مقوله‌های این تکنولوژی‌های مالی مانند بلاک‌چین، رگ‌تگ، اینشورتک، کراد فاندینگ و ... در بهینه‌سازی فرایندها و تامین مالی بهره ببرند.

وی افزود: همانطور که وزیر اقتصاد نیز ابر فرصت پیش روی کشور را حرکت به سمت اقتصاد هوشمند قلمداد و آن را نتیجه تکامل‌بخشی و ثمردهی اقتصاد دیجیتال عنوان کرده‌اند باید تاکید کرد همگام شدن با نوآوری‌های مالی در شرایط اخیر اقتصادی و بررسی چند و چون به‌کارگیری مقوله‌های مختلف آن در تمامی عرصه‌ها یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین راه‌ها برای مقاوم‌سازی اقتصاد خواهد بود.

مدیرعامل فرابورس در پایان گفت: این نکته را فراموش نکنیم، از آنجا که تعلل نهادهای مسوول برای توجه ویژه به حوزه تکنولوژی‌های مالی، نتایج زیان‌بار و چه بسا جبران‌ناپذیری من‌جمله وابستگی تکنولوژیک به سایر کشورها را به همراه خواهد داشت، ضروری است نهادهای ناظر، قانون‌گذاران، سیاست‌گذاران و تصمیم‌گیران حوزه اقتصاد کشور از جمله مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس شورای اسلامی، قوه قضاییه، قوه مجریه و سازمان‌های وابسته با توجه به سرعت رشد تکنولوژی‌های مالی و نیاز مبرم کشور به فعالیت کسب‌وکارهای نوآور در این صنعت، با رفع چالش‌های قانونی و مقرراتی به پیشرفت این حوزه کمک کنند. در این راستا، پیشنهاد می‌شود کمیته سیاست‌گذاری و مقررات حوزه فین‌تک با حضور نمایندگانی از دستگاه‌ها و نهادهای مربوطه تشکیل شده تا حدود امن فعالیت کسب‌و‌کارهای نوآور در حوزه فین‌تک را مشخص کند.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: