تعداد بازدید : ۱۹۳۹
کد خبر : ۱۹۱۸۳۶
آبسیم بررسی کرد؛
۰۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰
در سال‎های اخیر بدهی‎های دولت به بانک‎ها روز به روز افزایش یافت و در بودجه سال جاری برنامه ای برای کاهش آن درنظر گرفته شده که تحقق آن برای سه بانک بزرگ بورسی، اثرات مثبت قابل توجهی را به همراه خواهد داشت و در این بین، «وتجارت» از همه مستعدتر است.
به گزارش واحد سنجش و راه حل‎های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، بر اساس آخرین گزارش منتشر شده از سوی بانک مرکزی، مجموع بدهی دولت و شرکت‎های زیرمجموعه بالغ بر 71 هزار میلیارد تومان اعلام شده که نشان از رشد آن دارد. حدود 60 درصد این مبلغ بدهی خود دولت بوده و مابقی این مقدار توسط شرکت‌ها و مؤسسات وابسته به آن ایجاد شده است.
سه تفنگدار بانکی از فریز خارج می‎شوند! / ورود نقدینگی به «وتجارت» با بهادارسازی بدهی دولت
بدهی دولت به شبکه بانکی طی سال‌های اخیر روند رو به رشد داشته و با وجود اجرای طرح‎هایی همچون تسویه مطالبات از طریق تهاتر بدهی‎ها و انتشار اوراق قرضه دولتی، همچنان از رقم آن کاسته نشده است. به اعتقاد برخی در حال حاضر دولت بزرگترین بدهکار بانکی محسوب می‎شود و این اقدام را در جهت جبران کسری بودجه می‎دانند. ای طرف دیگر، این موضوع دست بانک‎ها را در ارائه کامل خدمات و تسهیلات می‎بندد. 
این نکته را نیز باید مدنظر داشت که با اعمال دور جدید تحریم‎ها، درآمد نفتی ایران کاهش یافته و این موضوع به نوبه خود دولت را در موضع ضعف قرار می‎دهد. 
در لایحه ای که برای بودجه سال 98 تنظیم شده، بخشی به پرداخت بدهی دولت به بانک‎ها اختصاص یافته است. در این میان دو بحث وجود دارد؛ مطالبات از دولت و تسهیلات اعطایی و مطالبات از اشخاص دولتی به غیر از بانک‌ها.
بررسی ترازنامه بانک‎های حاضر در بازار سرمایه بیانگر این بود که فقط 5 بانک از دولت مطالبات دارند. در رأس آن، بانک «تجارت» با رقمی‎در حدود 39 هزار میلیارد تومان قرار دارد. پس از آن بانک «صادرات» و «ملت» قرار دارند که به ترتیب 27 و 13 هزار میلیارد تومان مطالبات از دولت دارند.
دو بانک «پست بانک» و «سینا» در حد بسیار جزئی از دولت مطالبه دارند و رقم آن چندان قابل توجه نیست.
 سه تفنگدار بانکی از فریز خارج می‎شوند! / ورود نقدینگی به «وتجارت» با بهادارسازی بدهی دولت
 سه بانک بزرگ کشور، «تجارت»، «ملت» و «صادرات» تنها بانک‎هایی هستند که اعداد و ارقام در مقابل سرفصل تسهیلات اعطایی و مطالبات از اشخاص دولتی به غیر از بانک‌ها در ترازنامه نشسته است.
باز هم بانک «تجارت» با 770 میلیارد تومان مطالبات از اشخاص دولتی، از اقدام دولت برای پرداخت بدهی‎های خود، بیشترین اثر را می‎پذیرد. در جایگاه دوم بانک «ملت» با مطالباتی در حدود 668 میلیارد تومان ایستاده و بانک «صادرت» 489 میلیارد تومان از اشخاص دولتی طلب دارد.
 سه تفنگدار بانکی از فریز خارج می‎شوند! / ورود نقدینگی به «وتجارت» با بهادارسازی بدهی دولت
به این ترتیب، در صورتی که دولت اقدام به پرداخت بدهی‎های خود به بانک‎ها کند، در وهله اول بانک «تجارت» از این موضوع نفع می‎برد و بانک‎های «صادرات» و «ملت» در نوبت‎های بعدی ایستاده‎اند. 
در پایان باید خاطرنشان کرد که انباشت بدهی دولت بانک‎ها ضمن کاستن از قدرت تسهیلات‎دهی باعث افت سودآوری نیز می‎شود؛ چرا که سبب انجماد بخشی از دارایی‎های بانک‎ها شده است. دولت برای پرداخت بدهی‎های خود راه‎های گوناگون از جمله تسعیر ارز، ارزیابی دارایی‎های دولت و بهادارسازی را مدنظر قرار داده است. 
حال باید منتظر ماند و دید هر کدام از سه تفگدار گروه بانکی، چه میزان و به چه صورت عایدشان می‎شود. تا بتوانند بخشی از آن را مرهمی‎بر زخم‎های خود کنند.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: