تعداد بازدید : ۱۲۸۲
کد خبر : ۱۹۲۳۸۴
۲۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۴
مجمع عمومی عادی سال مالی 1397 شرکت باما در تاریخ 98.03.20 برگزار شد.

به گزارش بورس نیوز، شرکت باما در سال مالی 1397 علی رغم اتمام ذخایر روباز معادن خود، شاهد افزایش استخراج ماده معدنی بود. هم اکنون کل فرآیند استخراج به صورت زیرزمینی و با تکنولوژی حفاری عمق زیاد انجام می شود، به نحوی که در سال 1397 بیش از 640،000 تن ماده معدنی به صورت زیرزمینی استخراج گردید که شاهد شکست رکورد استخراج زیرزمینی در این معدن بود.

شرکت باما در سال گذشته بدون اینکه لطمه ای به تولید بخورد، ظرف 160 روز اقدام به بازسازی کامل خطوط تولید فلوتاسیون خود نمود. نکته قابل توجه اینکه به جز آسیاب و پمپ های فشار قوی که امکان ساخت در داخل فراهم نبود، سایر تجهیزات با اتکا به توان داخلی تامین، نصب و راه‌اندازی شد.
با توجه به کمبود آب در منطقه اصفهان، شرکت با اجرای چندین پروژه در حال حاضر بیش از 80 درصد از آب مصرفی در فرآیند صنعتی را بازچرخانی و استفاده مجدد می کند.

از دیگر پروژه های زیست محیطی شرکت مسقف کردن واحد سنگ شکن و خردایش و همچنین اجرای نوار نقاله بوده است.

شرکت باما با ارتقا استانداردهای زیست محیطی در 3 ماه پایانی سال 1397، موفق به خروج از لیست شرکت های آلاینده بعد از گذشت چند سال گردید. در حال حاضر مجموع سطح جنگل کاری شرکت بیش از 20 هکتار می باشد.

سورپرایز خبری مجمع شرکت باما که در صورت های مالی سال 1397 و گزارش حسابرس نیز اشاره شده بود به سرمایه گذاری شرکت باما در محدوده 36 کیلومتر مربعی صاحب دیوان در استان اردبیل با استعداد ماده معدنی مس و مولیبدن اختصاص داشت. این سرمایه گذاری در قالب شرکت جلگه‌های آسمانی صورت می گیرد. با خرید تجیهزات حفاری پیشرفته (امکان حفاری به عمق 1000 متری) تاکنون بیش از 20،000 متر فعالیت اکتشافی در این محدوده انجام شده است. میزان مالکیت شرکت باما در این محدوده اکتشافی 30% می باشد. 

پیش بینی می شود مجموع سرمایه گذاری این پروژه در مرحله اکتشاف با نرخ های فعلی دلار حدود 100 میلیارد تومان باشد (سهم شرکت باما 30 میلیارد تومان). انتظار می رود اکتشاف در سال 1398 پایان یابد و پس از ارزیابی ذخایر معدنی، پروانه بهره برداری اخذ شده و پس از تهیه طرح توجیهی، سرمایه گذاری در معدن و کارخانه فرآوری برای استخراج و فرآوری ماده معدنی انجام شود. 

پیش بینی می شود استخراج ذخایر هم به صورت روزمینی و هم زیرزمینی باشد. عیار ماده معدنی مس 0.4% می باشد که استخراج و فراوری آن کاملا اقتصادی می باشد. احتمال جذب سرمایه گذاری خارجی در مراحل پایانی این پروژه نیز دور از انتظار نیست.

شرکت باما در سال گذشته علاوه بر ایفای تعهدات ارزی به منظور رعایت قانون و بهره مندی از مزایای فروش صادراتی، فروش ارز خود در سامانه نیما را با بیشترین نرخ های ممکن انجام داده است. نرخ فروش دلار شرکت در سامانه نیما در حال حاضر 12,000 تومان می باشد. ضمنا شرکت کلیه تعهدات فروش داخلی محصول خود در سال 1397 را ایفا کرده است.

خبر مهم دیگر مجمع مربوط به عرضه سهام شرکت ذوب روی اصفهان (زیر مجموعه شرکت باما) در سال 1398 است. فرایند پذیرش شرکت ذوب روی اصفهان در فرابورس در مراحل انتهایی است و به زودی و پس از اتمام مراحل قانونی، سهام آن عرضه اولیه خواهد شد.

سیاست تقسیم سود شرکت باما در چند سال گذشته به دلیل نیاز شرکت به سرمایه گذاری برای حفظ و افزایش سطح تولید و تداوم برداشت ماده معدنی (اتمام ذخایر روزمینی و کاهش عیار) حداقلی بوده است. سرمایه گذاری فوق الذکر و همچنین سرمایه گذاری برای بازسازی خطوط تولید به دلیل اینکه تامین تجهیزات قبل از افزایش نرخ ارز صورت گرفت در راستای افزایش منافع سهامداران بوده است.

پیش بینی می شود با توجه به سرمایه گذاری های صورت گرفته در معادن و خطوط تولید میزان تولید در سال 1398 افزایش یابد. پیش بینی بودجه شرکت در سال مالی 1398 بر اساس نرخ جهانی 2،500 دلار بر تن برای شمش روی و 1،900 دلار بر تن برای سرب تنظیم شده است. ضمنا به دلیل مشکلات فروش صادراتی در سال 1397 موجودی شمش و کنسانتره روی شرکت به شدت افزایش یافته است. پیش بینی می شود شرکت موجودی کالای خود را در سال جاری به فروش برساند.

در نهایت میزان تقسیم سود مجمع سال جاری به صورت حداقلی و به میزان 10% انجام شد. نیاز شرکت برای سرمایه گذاری در معدن مس محدوده صاحب دیوان دلیل اصلی این تصمیم بود.

جلسه مجمع پس از انتخاب اعضای جدید هیات مدیره به پایان رسید.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: