تعداد بازدید : ۴۷۸
کد خبر : ۱۹۲۵۹۵
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح کرد:
۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۶
اگر بانک مرکزی بازار متشکل ارزی را به شکل جامع و کامل اجرا کند، به نظر من دو اثر مثبت بر حوزه بازار ارز در کشور خواهد داشت.

به گزارش بورس نیوز، محمدرضا پورابراهیمی درباره تشکیل بازار متشکل ارزی، بیان کرد: اگر بانک مرکزی بازار متشکل ارزی را به شکل جامع و کامل اجرا کند، به نظر من دو اثر مثبت بر حوزه بازار ارز در کشور خواهد داشت.

وی افزود: نخستین اثر مثبت این است که می‌تواند تقاضای کاذب و غیرواقعی در اقتصاد کشور برای واردات کالا را کاهش دهد که به طور حتم بر مدیریت بازار ارز تاثیر خوبی خواهد داشت.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس دهم خاطرنشان کرد: از دیگر اثر مثبت این بازار می توان گفت که طرف عرضه نیز افزایش یافته و کمک می‌کند به اینکه مزایای ارائه ارز برای صادرکنندگان غیرنفتی در کشور افزایش یابد و صادرکنندگان نیز تمایل داشته باشند براساس روش‌هایی که به صورت سابق انجام می‌دادند با رویکرد جدید در قالب بازار متشکل ارزی، ارز را ارائه کنند.

پورابراهیمی ادامه داد: به مفهوم ساده‌تر، در بازاری که تقاضا کاهش و عرضه افزایش می‌یابد مطمئنا قیمت تعادلی متناسب با شرایط به سمت نزولی سوق پیدا کرده و قیمت واقعی ارز در کشور کشف می‌شود.

وی بیان کرد: ما ضمن استقبال از سر و سامان دادن بازار ارز، حمایت از اقدامات بانک مرکزی و تشکیل بازار متشکل ارزی، خواستار اجرای بازار به صورت جامع و کامل هستیم.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، توضیح داد: براساس تصمیم جدید بانک مرکزی، مقرر شد بخشی از ارز صادراتی با اختیار صادرکنندگان به روش تحویل در بازار سنا تسویه شود.

وی دررابطه با بازار غیرنقدی خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم درباره حواله‌های ارزی نیز این‌گونه عمل کنیم و به تدریج بازار نیما حذف شود، به یک سامانه متشکل می‌رسیم وعملیات مربوط به بازار ارز به صورت یکپارچه مدیریت می‌شود.

پورابراهیمی گفت: تقاضا برای ارز باید مدیریت شود و نرخ ارز نیز بر اساس مکانیزمی خواهد بود که با یک رویکرد تعادلی خود را در اقتصاد کشور نشان دهد و هدف ما این است که تمامی این موارد در بازار متشکل ارزی خود را به نمایش گذارد.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
پرطرفدارترین عناوین
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: