تعداد بازدید : ۴۱۰
کد خبر : ۱۹۲۵۹۶
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس مطرح کرد:
۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۵
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: با تمرکز معاملات کالاهای اساسی در بورس با یک منبع اطلاعاتی شفاف روبرو می‌شویم.

به گزارش بورس نیوز، محمد حسینی درباره تنظیم بازار کالاها به خصوص کالای اساسی اظهار کرد: سال قبل ما شاهد آن بودیم که ارز دولتی به چند قلم کالای اساسی اختصاص یافت تا شاهد جهش یکباره قیمت‌ها و فشار به مصرف‌کنندگان نباشیم اما درست همین اتفاق افتاد و به دلیل نبود شفافیت در فعالیت‌های اقتصادی با تولد دوباره رانت مواجه شدیم.

وی افزود: در سال جاری باید با شناخت جامعه هدف و رفع ایرادهای سال گذشته نسبت به تنظیم بازار اقدام کنیم و براساس تجربیات داخلی و بین‌المللی، دستکاری نکردن قیمت‌ها و اجازه به نیروهای بازار برای تعیین قیمت باید در دستور کار قرار گیرد.

این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس دهم بیان کرد: دستکاری بازار به التهاب آن دامن می‌زند. با تمرکز معاملات کالاهای اساسی در بورس با یک منبع اطلاعاتی شفاف روبرو می‌شویم. اینکه چه تولیدکننده‌ای چه میزان محصول عرضه داشته، حجم تقاضای داخلی چه میزان بوده و قیمت‌ها روی چه مداری حرکت می‌کند. همه این اطلاعات برای مدیریت بازارها مهم بوده و در هیچ یک از بازارها از جمله ارز، طلا، مسکن، خودرو، شفافیتی مثل بورس وجود ندارد.

حسینی خاطرنشان کرد: در بورس کالا  می توان مطمئن بود کالاها به دست مصرف‌کننده نهایی خواهد رسید و اگر هم خللی در این روند ایجاد شود نهادهای متولی که صلاحیت خریداران را مشخص می‌کنند باید این اقدام را انجام دهند.

وی تاکید کرد: در سال‌های اخیر ما شاهد نوسانات شدید قیمتی در حوزه کالاهای اساسی بودیم که باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی برای تولیدکنندگان و خریداران شده است. در این راستا می‌توان با برنامه‌ریزی و استفاده از ظرفیت‌های بورس کالا این امکان را فراهم کرد تا تولیدکنندگان بیشتری محصولات خود را وارد بورس کالا کنند و با این کار از قیمت‌های کاذب جلوگیری کنند.

نماینده مردم فراهان، تفرش و آشتیان در خانه ملت گفت: بورس کالا در سال‌های اخیر اقدام به راه‌اندازی ابزارهای مالی متنوع کرده که می‌توان حجم قابل توجهی از نقدینگی را به این ابزارها به جای بازارهای غیرشفاف هدایت کرد.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
پرطرفدارترین عناوین
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: