کد خبر : ۱۹۲۹۱۷
در گفت‌وگو با دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل مطرح شد؛
۰۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۳
بورس‌کالا می‌تواند میزبان عرضه‌کنندگان بزرگ بین‌المللی باشد.
پیشنهاداتی برای رونق معاملات در بورس کالا/

به گزارش «بورس نیوز»، بورس‌کالا با هدف ایجاد بازاری شفاف جهت تسهیل معاملات و کشف قیمت کالاهای اساسی و مواد اولیه واسطه‌ای براساس مکانیزم عرضه و تقاضا، ایجاد ابزارهای مدیریت ریسک قیمت و تأمین مالی بازار کالایی و تضمین تعهدات طرفین راه اندازی شده و امروز بسیاری از صنایع بزرگ تولیدی جهت فروش محصولات یا خرید مواد اولیه خود به این بازار گره خورده‌اند. در این میان در شرایط تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی و نیز رکود داخلی، فعالان اقتصادی، بورس کالا را از ابزارهای اصلی تحقق رونق تولید می دانند.

در همین زمینه دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل اعلام کرد: در شرایطی که تحریم‌ها، محدودیت‌هایی در روند صادرات و واردات ایجاد کرده، بورس کالا می‌تواند از محدودیت‌ها بکاهد و معاملات را رونق دهد.

امیرحسین کاوه با تاکید بر اینکه بورس‌کالا محلی شفاف برای خرید و فروش محصولات است، افزود:‌ مهم‌ترین انتظار فعالان این بازار، تسهیل فرآیند عرضه‌و‌تقاضا است؛ البته موانعی بر سر راه وجود دارد که از طریق تعامل و مذاکره بیشتر با خریداران و فروشندگان در بورس، قابل‌ حل است.

وی تصریح کرد: اگر امکان توسعه بورس کالا و ایجاد دفاتری در سه کشور همسایه یعنی عراق، افغانستان و پاکستان فراهم شود، با توجه به جمعیت این کشورها، هم تقاضای مناسبی ایجاد می‌شود و هم به دلیل افزایش ضریب اطمینان خریداران و فروشندگان به دلیل معامله در بستر بورس کالا، صادرکنندگان منتفع می‌شوند و از طرف دیگر معاملات بورس کالا نیز رونق بیشتری می گیرد.

این عضو هیأت نمایندگان اتاق ایران گفت: موضوع دیگری که می‌تواند موجبات رونق تولید را فراهم کند، مذاکره بورس کالا با تولیدکنندگان بزرگ روس، چین و هند برای عرضه محصولاتی است که در بازار داخل با کمبود عرضه آن‌ها مواجه هستیم. برای مثال در سال‌های اخیر بازار داخل همواره با کمبود ورق فولادی مواجه بوده و بخشی از نیاز صنایع از طریق واردات تأمین می‌شده و هرساله (چه در تحریم و چه غیر تحریم) مبلغ هنگفتی ارز صرف این واردات شده است.

وی ادامه داد: اگر امکان عرضه تولیدکنندگان بزرگ بین المللی جهت عرضه محصول وارداتی در بورس کالا فراهم شود، تأمین ورق یا سایر محصولات با قیمت مناسب‌تر و شرایط بهتری انجام خواهد شد.

به گفته کاوه، کارشناسان بورس کالا، آشنایی کافی با بازارهای بین‌المللی دارند و این شرایط بهترین فرصت برای توسعه فعالیت‌های بورس کالا و حمایت از تولیدکنندگان است.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
سهامداران

سهامداران "تمحرکه" دور هم جمع می شوند

مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده شرکت ماشین سازی نیرو محرکه در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۲۳ برگزار می‌شود.
پرداخت سود

پرداخت سود "چفیبر" از نخستین ماه زمستان

شرکت تولید فیبر ایران از زمان پرداخت سود به سهامدارانش خبر داد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "کفرا" به گوش می رسد

مجمع عمومی فوق العاده شرکت فرآورده‌های نسوز ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۲۱ برگزار می‌شود.
دورهمی سهامداران

دورهمی سهامداران "فسا" با محور افزایش سرمایه

مجمع عمومی فوق العاده شرکت پتروشیمی فسا در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۱۳ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
محمود گودرزی کلیددار بورس تهران شد
با مصوبه هیات مدیره بورس، دکتر محمود گودرزی به عنوان مدیرعامل و سکاندار جدید بورس تهران برگزیده شد.