تعداد بازدید : ۸۲۸
کد خبر : ۱۹۲۹۴۱
آبسیم از کیلومتر ۲۸ جاده شیراز مطرح کرد:
۰۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۸
جهش یک‎‏باره هزینه‎های «شسینا» در سال گذشته به‌سان یک سرعت‎گیر عمل کرد و باز هم اجازه نداد کام سهامداران به طور کامل شیرین شود.

به گزارش واحد سنجش و راه حلهای رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، شرکت «صنایع شیمیایی سینا» در سال۹۷ حدود ۱۱میلیارد تومان سود خالص کسب کرد؛ رقمیکه میتوانست بیش از این باشد.

شینا

چرا که در صورتهای مالی شاهد افزایش خیره‎کننده ۴۲۱درصدی هزینههای فروش، اداری و عمومی بودیم.

بر این اساس، سال۹۶ تنها کمتر از ۴میلیارد تومان هزینه فروش، اداری و عمومی در کارنامه این شرکت ثبت شد اما؛ در سال۹۷ به یک‎باره این هزینه‌ها به رقم ۱۹میلیارد تومان افزایش یافت.

عمده دلیل افزایش این سرفصل هزینه‎ای، "خسارت پرداختی به نهادها و سازمانهای دولتی" بابت پروندههای قضایی است. این شرکت در سال۸۹ اقدام به صادرات فرآوردههای سوختی به کشور افغانستان کرد اما؛ به ادعای اداره گمرک مبنی بر یارانه‎ای بودن بخشی از محصولات صادر شده، علیه این شرکت پرونده تشکیل شد که همچنان باز است.

علاوه بر این، در همین راستا، پرونده دیگری در گمرک غرب تشکیل شد و دادگاه رأی به محکومیت «صنایع شیمیایی سینا» داد.

شینا

این شرکت کوچک بابت این پروندهها هزینه نسبتا قابل توجهی بابت دادرسی پرداخت کرد.

«شسینا» رقمیدر حدود ۳.۵میلیارد تومان هزینه مطالبات مشکوک الوصول در سال۹۷ لحاظ کرده که مربوط به مطالبات از سه شرکت هندی است.

در این میان رشد بیش از دو برابری هزینههای توزیع، فروش و بازاریابی نیز به عنوان سرعت‎گیر عمل کرد و در کنار سه عامل ذکر شده، از شدت سود کاستند و مجال تحقق سودهای بیشتر را ندادند.

ظاهرا بی تفاوتی و کم کاری مدیران «شسینا» به همین جا ختم نمیشود و نگاهی به صورتهای مالی نشان میدهد که برخلاف الزامات قانونی، علاقه‌ای به افزایش مبلغ سرمایه اسمی خود ندارند.

نکته جالب توجه در خصوص «شسینا» رقم بسیار ناچیز سرمایه (۳میلیارد تومان) است. با وجود این که این شرکت در بازار دوم بورس حضور دارد و ملزم به افزایش سرمایه طبق دستورالعمل سازمان بورس است اما؛ تاکنون اقدامیدر این خصوص انجام نداده است. هر چند که آخرین صورت مالی نشان از سود انباشته مناسب دارد و به راحتی میتواند بخشی از سرمایه مورد نیاز را از این محل تأمین کند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: