تعداد بازدید : ۶۰۷
کد خبر : ۱۹۳۱۱۶
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت:
۰۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۲
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: پس از اعمال تحریم‌ها علیه ایران، کمبود قطعات یدکی در بازار به یکی از معضلات صاحبان خودروهای خارجی تبدیل شد زیرا قطعات این نوع خودروها به صورت CKD وارد کشور می‌شد و تنها فرآیند مونتاژ آن در کشور انجام می‌شد.

به گزارش بورس نیوز، ولی ملکی درباره کمبود قطعات یدکی خودروهای چینی در بازار، اظهارکرد: پس از اعمال تحریم‌ها علیه ایران، کمبود قطعات یدکی در بازار به یکی از معضلات صاحبان خودروهای خارجی تبدیل شد زیرا قطعات این نوع خودروها به صورت CKD وارد کشور می‌شد و تنها فرآیند مونتاژ آن در کشور انجام می‌شد.

وی افزود: شرکت خودروسازی سایپا متعهد شده حدود 350 هزار دستگاه خودرو به مشتریان تحویل دهد. از این تعداد 40 هزار دستگاه خودرو واگذار شده و 60 هزار دستگاه دیگر نیز به زودی تحویل داده می‌شود.

نماینده مردم مشکین شهر در خانه ملت ادامه داد: از 350 هزار خودرو متعهد شده 200 هزار دستگاه دیگر در حال آماده شدن بوده و به مردم تحویل داده می‌شود. طبق گفته‌های مدیرعامل سایپا، این شرکت قادر به تحویل 50 هزار دستگاه خودرو باقیمانده نیست و باید برای آن جایگزین در نظر گرفته شود؛ این 50 هزار دستگاه شامل 14 هزار برلیانس، 34 هزار انواع رنو و 1700 دستگاه ولوو( خودروی سنگین) است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس بیان کرد: به گفته مدیرعامل سایپا تحویل 1700 دستگاه خودروی ولوو امکان‌پذیر نخواهد بود. از یک سو امکان تامین قطعات موردنیاز تولید ولوو وجود ندارد و از سوی دیگر شرکت باید 2 هزار میلیارد تومان به ازای تحویل این تعداد خودرو زیان را متحمل شود. به طور مثال مردم در زمان ثبت نام 50 میلیون تومان پیش‌پرداخت واریز کردند اما قیمت این خودرو در حال حاضر به یک میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم توضیح داد: تامین نکردن قطعات یدکی به معنای ناتوانی در ارائه خدمات پس از فروش است. 80 درصد قطعات موردنیاز تولید برخی از خودروها، وارداتی بوده و در وضعیت فعلی که واردات صورت نمی‌گیرد تولید این خودروها نیز ممکن نیست.

وی تاکید کرد: نبود قطعات یدکی موردنیاز خودروهای چینی در حوزه ارائه خدمات پس از فروش بوده و در شرایط فعلی باید افرادی که به دنبال واردات خودروهای خارجی هستند پاسخگو باشند زیرا در صورت بومی شدن تولید خودرو بسیاری از این مشکلات به وجود نمی‌آمد.

ملکی گفت: باوجود اینکه چین از نظر اقتصادی رقیب آمریکا بوده اما به دلیل تهدیدهایی مانند قطع روابط تجاری از تحویل قطعات یدکی خودرو به ایران خودداری می‌کند.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: