تعداد بازدید : ۸۲۲
کد خبر : ۱۹۳۳۵۵
عضو هیات نمایندگان اتاق تهران
۱۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۰
عضو هیات نمایندگان اتاق تهران گفت: توقیف نفتکش ایرانی یک تصمیم آنی در ممانعت از تبادل یک کالای استراتژیک محسوب می‌شود.

توقیف نفتکش ایرانی یک تصمیم آنی بود

به گزارش بورس نیوز، رضا پدیدار درباره نفتکش توقیف شده ایرانی اظهار کرد: زمانی که سیاست وارد اقتصاد می‌شود، ابزارهای هدایت صحیح اقتصاد رفتاری از دست می‌رود. توقیف نفتکش ایران در جبل‌الطارق مصداق بارز این وضعیت است. امروز فرایند فعالیت‌های اقتصادی ایران با موضوعی به اسم تحریم و ابعاد سیاسی آن درگیر شده است.

وی افزود: همه کشورهای دنیا در مبادلات تجاری خود آزاد عمل می‌کنند به شرطی که زمینه مخاطره را برای جامعه بین‌الملل فراهم نکنند. همه کشورها می‌توانند از عرصه مسیرهای بین‌المللی در آب‌های سرزمینی خود و دیگر کشورها استفاده کنند که موسوم به آب‌های بین‌المللی است.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران ادامه داد: ایران هم براساس همین اصول رفتار کرده اما در وضعیت فعلی، لزوما این با کنش‌های اقتصادی، اقتصادی رفتار نمی‌شود. در مورد توقیف نفتکش ایرانی، این رفتار سیاسی بوده که سایه‌اش بر حقیقت اقتصادی سنگینی کرده است.

پدیدار تاکید کرد: در این شرایط، تنها دیپلماسی راه حل است. مسئولان دیپلماسی ایران برای عبور از این بحران وارد مذاکره شده‌اند و با کشورهایی که در اتحادیه اروپا، اتفاقا طرف قرارداد ما در برجام هم بوده‌اند و هستند، در حال مذاکره هستند و از سوی دیگر، گفت‌وگو با مسئولان سازمان ملل هم ادامه دارد.

وی تصریح کرد: این عمل از سوی یک کشور اروپایی، هشداری برای سنجیده عمل کردن بیشتر در رفتارهای اقتصادی و سیاسی ایران است. ما باید پیشتر از هرنوع رفتار اقتصادی، وضعیت سیاسی جامعه جهانی را بسنجیم و متناسب با آن حرکت کنیم تا پیامدهای رفتارهای سیاسی به فعالیت‌های اقتصادی بخش خصوصی منتقل نشود.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران توضیح داد: توقیف نفتکش ایرانی، یک تخلف آشکار در آب‌های سرزمینی بین‌المللی بوده و به اعتقاد من، با توجه به توان سیاست خارجی ایران، از این بحران هوشمندانه و قوی عبور می کنیم. هرچند تا این زمان در سایر فعالیت‌های اقتصادی به ویژه در آب‌های سرزمینی و بین‌المللی خودمان در منطقه هیچ وقت چنین وضعیتی را نداشتیم.

پدیدار گفت: طبق عرف بین‌المللی، این نفتکش باید آزاد شود و به مسیر خود ادامه دهد. توقیف نفتکش ایرانی یک تصمیم آنی در ممانعت از تبادل یک کالای استراتژیک محسوب می‌شود. چنین تصمیماتی در مورد غذا و دارو که از جمله کالاهای استراتژیک بوده تکرار نشده است. بنابراین ممانعت از مبادله نفت هم طولانی نخواهد بود و این موضوع به زودی مرتفع خواهد شد.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: