تعداد بازدید : ۹۹۰
کد خبر : ۱۹۳۴۰۳
آبسیم بررسی کرد؛
۱۷ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۷
ظاهرا «بیمه تجارت نو» با اعمال مبلغی قابل توجه به عنوان ذخایر که خلاف مصوبات و استانداردهای قانونی است، بخشی از سود تحقق یافته خود را در بقچه خود پنهان کرده است.

به گزارش واحد سنجش و راه حل های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، شرکت «بیمه تجارت نو» امروز به مصاف مجمع عمومی عادی سالیانه رفت و از 310 ريال سود هر سهم تحقق یافته در سال گذشته، تنها 32 ريال آن را بین سهامداران خود تقسیم کرد. شایان ذکر است که این شرکت بیمه در سال 97 نسبت به سال 96 رشد بسیار اندک 9 درصدی در سودآوری را نشان داد.

صورت های مالی شطرنجی در این بیمه‌ای / آیا خلف وعده های «بنو» تمام می شود؟

اما آن چه در این بین به چشم می آید، بندها و گزارش حسابرس بر صورت های مالی دوره 12 ماهه منتهی به اسفند 97 شرکت «بیمه تجارت نو» است.

بر اساس بند 4 گزارش حسابرس، به موجب مصوبه شورای عالی بيمه، شرکت های بيمه ملزم هستند از بابت تضمين تعهدات خود در مقابل خسارات ناشی از حوادث فاجعه‌آميز، ذخيره فنی تکميلی و خطرات طبيعی و ذخيره برگشت حق بيمه در صورت هاي مالي منظور کنند.

اما «بیمه تجارت نو» ظاهرا خلاف مصوبات قانونی عمل کرده و صورت های مالی خود را مغایر با استانداردهاي حسابداری شماره 28 (فعاليت های بيمه عمومی) منتشر کرده است.

ذخايری به مبلغ حدود 162 میلیارد ريال (سال مالي 96 حدود 70 میلیارد ريال) در صورت های مالی لحاظ شده که در صورت اعمال تعديل های لازم، سود خالص و سود انباشته به ترتيب 91 و 70 میلیارد ريال افزايش مي‌يابد.

در واقع، ظاهرا «بنو» با اعمال ذخایری خلاف مصوبات و استانداردهای قانونی، بخشی از سود تحقق یافته خود را مخفی کرده است.

داستان همچنان ادامه دارد...

طبق استانداردهاي حسابداري هزينه کارمزد و صدور نمايندگان می بایست بر مبناي تعهدي محاسبه شود. در این صورت، مبلغ 110 میلیارد ريال ذخيره باید در حساب های «بنو» منظور شد. در صورت اعمال تعديل فوق، سود دوره و سرفصل بدهي به بيمه گذاران و نمايندگان معادل 110 میلیارد ريال به ترتيب کاهش و افزايش مي‌يابد.

صورت های مالی شطرنجی در این بیمه‌ای / آیا خلف وعده های «بنو» تمام می شود؟

در مجموع، در صورتی که «بیمه تجارت نو» تعدیلات گفته شده را در صورت های مالی خود لحاظ کند، حدود 19 میلیارد ريال از سود خالص خود بکاهد.

گویا خلف وعده های «بنو» به همین موارد ختم نمی شود!

بر اساس قانون، شرکت ها موظف هستند حداکثر طی مدت هشت ماه پس از تصميم مجمع عمومي، نسبت به پرداخت سود نقدی مصوب اقدام کنند.

نگاهی به سمت چپ ترازنامه این شرکت بیمه نشان می دهد که سود سهام پرداختنی نسبتا حجم قابل توجهی از بدهی های شرکت را تشکیل می دهد. در سال 96 مبلغ 177 میلیارد ريال سود سهام پرداختی در صورت های مالی «بنو» خودنمایی می کرد که این رقم در سال 97 به بیش از 351 میلیارد ريال افزایش یافت.

به عبارت دیگر، این شرکت در حالی مجمع عمومی عادی سال مالی منتهی به اسفند 97 را روز گذشته برگزار کرد که همچنان از مجامع سال های گذشته، مبلغ 351 میلیارد ريال به سهامداران بدهکار است.

علاوه بر این، طبق گزارش حسابرس، در پرداخت سود سهام عملکرد سال 95 سهامداران، مفاد ماده 148 اصلاحيه قانون تجارت در خصوص رعايت حقوق يکسان صاحبان سهام نيز رعايت نشده است.

صورت های مالی شطرنجی در این بیمه‌ای / آیا خلف وعده های «بنو» تمام می شود؟

ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۳:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
این شرکت بیمه ای یه طرح بود مفت نمی ارزه/ هزینه تبلیغاتش رو ببنیید فقط در صورت های مالی
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
«سهام و خصوصی‌سازی»
رئیس جمهور در نشست خبری، از تمرکز دولت بر فروش سهام، خصوصی‌سازی و مالیات خبر داد و آغاز «انتشار اوراق دولتی» از مهرماه، «رشد سرعت فروش سهام» و «واگذاری سهام شرکت‌های دولتی» را نوید داد.