تعداد بازدید : ۷۲۵
کد خبر : ۱۹۳۴۲۲
۱۷ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۲
بهبود و افزایش نرخ حاشیه سود ناخالص و عملیاتی شرکت عامل مهمی در رشد سودآوری «شراز» محسوب می‌شود.

سود 5.223 ریالی هر سهم «شراز» در سال 97/ رشد سود شرکت نسبت به گزارش حسابرسی نشده

به گزارش واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز، عملکرد شرکت «پالایش نفت شیراز» در سال مالی منتهی به اسفند ماه 1397 به صورت حسابرسی شده منجر به تحقق سود خالص 5 هزار و 366 میلیارد ریالی و معادل 5.223 ریال به ازای هر سهم شده است.

سود خالص شرکت نسبت به سال 96 با افزایش در حدود 200 درصدی همراه بوده و لحاظ کردن نرخ تسعیر سامانه نیما در محاسبات فروش فرآورده‌های نفتی به شرکت ملی پالایش و پخش را می‌توان دلیل اصلی رشد سودآوری قابل ملاحظه در سال گذشته عنوان کرد.

همچنین بهبود و افزایش نرخ حاشیه سود ناخالص و عملیاتی «شراز» نیز عامل مهم دیگری در رشد سودآوری محسوب می‌شود.

جمع درآمدهای عملیاتی با بیش از 94 درصد افزایش به بیش از 75 هزار و 952 میلیارد ریال رسیده و حاشیه سود ناخالص و عملیاتی شرکت در سال گذشته به ترتیب 10.4 و 9.2 درصد بوده است.

این در حالی است که این نرخ حاشیه سود در سال 96 به ترتیب معادل 6.7 و 3.3 درصد بوده و شاید دلیل رشد حاشیه سود عملیاتی را می‌توان در این نکته جستجو کرد که محاسبه نرخ مواد اولیه شرکت‌های پالایشگاهی در ابتدای سال 97 با نرخ ارز 4200 تومانی و محاسبه نرخ فرآورده تولیدی از این مواد با نرخ نیمایی منجر به رشد بیش از 2.5 برابری نرخ حاشیه سود عملیاتی شرکت شده است.

افزایش هزینه‌های مالیات بر ارزش افزوده در سال گذشته و همچنین لحاظ نمودن تعهدات کارکنان رسمی نفت و به علاوه جرایم ماده 169 مکرر قانون مالیات‌های مستقیم منجر به ثبت هزینه‌های غیرعملیاتی 2.374 میلیارد ریالی در صورت سود و زیان شرکت شده است.

همچنین در بخش درآمدهای غیرعملیاتی مبلغ 1.799 میلیارد ریال سود سپرده‌های بانکی شناسایی شده که نسبت به سال قبل از آن افزایش 31 درصدی را نشان می‌دهد.

سود 5.223 ریالی هر سهم «شراز» در سال 97/ رشد سود شرکت نسبت به گزارش حسابرسی نشده

از دیگر نکات مهم این گزارش می‌توان به لحاظ شدن مالیات بر درآمد شرکت به مبلغ 1.035 میلیارد ریال اشاره کرد.

لازم به ذکر است که مبلغ مالیات لحاظ شده در سال قبل از آن معادل صفر بوده است. با این حال و در یادداشت توضیحی مربوط به مالیات، مبلغ مالیات تشخیصی شرکت 387 میلیارد ریال از سوی اداره امور مالیاتی عنوان شده که امکان کاهش سود انباشته شرکت بابت مالیات تشخیصی سال 96 وجود خواهد داشت.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
پرطرفدارترین عناوین
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: