تعداد بازدید : ۵۱۴
کد خبر : ۱۹۴۵۰۶
با اجرای محدودیت صادرات سنگ آهن؛
۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۶
اعمال محدودیت های جدید در صادرات سنگ آهن موجبات از دست دادن بازارهای صادراتی را فراهم می کند و این امر باعث می شود که ایران بعنوان یک بازیگر بی ثبات در بازارهای جهانی سنگ آهن و فولاد شناخته شود.

به گزارش بورس نیوز، چندی پیش بخشنامه ای از سوی معاون وزیر صمت در خصوص سهمیه‌بندی صادرات سنگ آهن منتشر شد که به تبع اجرای آن شرکت های تولیدکننده سنگ آهن به شرط تامین نیاز فولادسازان داخلی و با قیمت های مصوب مجاز به صادرات محصولات خود می شوند اما به گفته کارشناسان اجرای این تصمیم که به بهانه ایجاد شفافیت در صادرات سنگ آهن اعمال شده، تغییراتی را در بازار های داخلی و خارجی این محصول ایجاد خواهد کرد.

در این خصوص بهادر احرامیان عضو هيات مديره انجمن توليدكنندگان فولاد در گفت و گو با بورس نیوز گفت: اجرای این تصمیم به دلیل کمتر شدن خریداران موجبات نزول بازار داخلی این محصول را فراهم می کند که این امر به ضرر فروشندگان است.

وی با بیان اینکه زیاد بودن تقاضا در بازار داخل علت اصلی صدور بخشنامه نیست، افزود: پایین بودن قیمت محصولات فولادی در بازار داخل اصلی ترین دلیل اتخاذ این تصمیم محسوب می شود.

عضو هيات مديره انجمن توليدكنندگان فولاد با اشاره به اینکه در شرایط فعلی مخالفتی در راستای عدم وجود التهاب در بازار داخلی وجود ندارد، تاکید کرد: در حال حاضر قیمت مقاطع فولادی در کشور برابر با قیمت قراضه در بازارهای جهانی بوده که این امر موجبات کاهش قیمت سنگ آهن را نیز فراهم می کند اما اگر قیمت محصولات فولادی در بازار داخل به حد معقولی کاهش یابد دیگر نیازی به اعمال محدودیت ها نیست.

احرامیان با بیان اینکه اجرای این تصمیم موجبات از دست دادن بازارهای صادراتی را نیز فراهم می کند، ادامه داد: این امر باعث می شود که ایران بعنوان یک بازیگر بی ثبات در بازارهای جهانی سنگ آهن و فولاد شناخته شود.

عضو هیات مدیره انجمن سنگ آهن ادامه داد: در سال های گذشته دولت وعده هایی را در خصوص عدم دخالت در این بازار مطرح کرد اما سیاست های اعمال شده در 6 ماهه اخیر و صدور بخشنامه های مجدد حاکی از ادامه دخالت دولت در این زمینه است.

وی با بیان اینکه تولیدکنندگان سنگ آهن اعتراضات را در خصوص این بخشنامه اعلام کرده اند اما تاکنون بی نتیجه مانده است، گفت: اگر قیمت فولاد در بازار داخل به طور معقول کاهش یابد این مشکل برطرف می شود.

احرامیان با تاکید براینکه تازمانی که قیمت مقاطع فولادی در داخل کشور برابر با قیمت قراضه در بازارهای جهانی باشد علاوه بر تبعات کوتاه مدت شاهد نتایج منفی آن در بلندمدت نیز خواهیم بود، گفت: این امر مانعی در خصوص صادرات این محصول به دیگر کشورها  ایجاد می آورد و در نهایت سرنوشت صنعت فولاد نیز همانند صنعت سیمان می شود.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
رستگاری بدون هیجان‌زدگان!
بورس تهران توانسته طی معاملات ابتدایی امروز خود، به مرز ۴۰۰ هزار واحدی نزدیک شود.