تعداد بازدید : ۵۷۶
کد خبر : ۱۹۴۵۱۵
۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۴
تحلیلگر اقتصادی: دکتر جواد دوستی

به گزارش بورس نیوز، راه برون‌رفت از بن بست اقتصادی جدایی از تحریم و مسائل دیگر، ارتقاء هوش اجتماعی جامعه به خصوص در رفتار‌های سیاسی تأثیرگذار در حوزه اقتصاد است. زیرا تقلید بدون تفکر اکثریت جامعه کنونی دگردیسی اقتصادی را در بعد منفی به شدت افزایش داده و شاهد تبعات بسیار بد و فرو نشست اقتصادی در ایران در طول بخصوص یک سال گذشته با عناوین مختلف مانند ارز، قاچاق کالا، افزایش کالای مصرفی و احتکار شاهد بودیم که این امر سرچشمه از عدم آگاهی جامعه نسبت به هوش اجتماعی در تراز‌های مالی و اقتصادی را به وضوح نمایان می‌کند.

عدم هوش اجتماعی در کشور‌های کمتر توسعه‌یافته یا جهان سوم، گام‌های بسیار بزرگی را در راستای فرسایشی کردن جامعه و نابودی کشور را در تمام حوزه‌ها مورد هدف قرار داده است. 

چنین رفتار‌هایی در جامعه ایران بسیار زیاد و متأسفانه افسار گسیخته است. مانند صف‌های طولانی در خرید انواع و اقسام کالای مصرفی یا کالای سرمایه‌ای که خود بیان روشن و شفاف از عدم آگاهی جامعه ایران نسبت به مثبت کردن هوش اجتماعی است. هر چند در ظاهر این رفتار‌ها به منافع شخصی ختم می‌شود. در حالی که کشور را در مسیر نابودی اقتصادی و حتی فقر معیشت قرار می‌دهد و این رفتار‌ها باعث می‌شود که دولت‌ها از مسیر برنامه ریزی سالانه خود خارج شده و به اشتباه رفتار‌های غلطی را خواسته یا ناخواسته دنبال کند که غالباً در کشور ما، چون مشکل کسری بودجه داریم دولت‌ها به عمد از موج ایجاد شده توسط مردم یا گروهک‌های خائن به کشور در فکر بهره مندی هستند.

همین رفتار‌ها باعث شده که اقتصاد بدون نفت در ایران یک شعار تمسخرآمیز جلوه کند. زیرا مردم به دلیل عدم بهره‌مندی از هوش اجتماعی در تضاد با رفتار دولت‌ها گام برمی دارند و متأسفانه کشور را درگیر رفتار‌های ناشایست مانند فرار مغز‌ها و فرار افرادی که کشور و مردم بیشترین سرمایه اجتماعی و مالی را برای افراد نخبه هزینه کرده‌اند می‌کند، زیرا آن‌ها به مسائل اجتماعی با هوش اجتماعی و با تفکربه منافع ملت‌ها نگاه می‌کنند و وقتی تلاش آن‌ها مورد قبول مردم و متأسفانه دولت‌ها قرار نمی‌گیرد ناگزیر مهاجرت را ترجیح می‌دهند و چه دردمندانه که با نبود نخبگان در اکثر حوزه‌های علمی کشور را در پرتگاه نابودی قرار می‌دهد.
هوش اجتماعی راه برون‌رفت از بن بست اقتصادی

امید است دولت و مجلس در راستای بهره مندی جامعه از هوش اجتماعی، قوانینی را وضع کنند و علی‌الخصوص وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم در مدارس و دانشگاه‌ها در تمام سطوح تدوین کتاب‌های هوش اجتماعی انجام و تدریس شود. پر واضح است که بهبود اقتصاد ایران تنها با ارتقاء سطح هوش اجتماعی در تمامی سطوح جامعه محقق خواهد شد. زیرا تشکیلات سایه یا فراماسونری هزینه بسیار سنگینی را در راستای عدم آگاهی جامعه در حوزه هوش اجتماعی انجام می‌دهد؛ چرا که تبعات این آگاهی لطمات بسیار سختی را به برنامه‌ریزی چندین ساله کمیته فراسکاتی یا به اصطلاح باشگاه سیاسی رم وارد کرده و این تشکیلات را دچار فروپاشی در برخی کشور‌ها خواهد کرد؛ لذا خاستگاه ناهنجاری‌ها دقیقاً حاصل برنامه‌ریزی تشکیلاتی است که بدنبال ایجاد دنیای با نظم نوین یا جهان یکپارچه هستند و کشور ما نیز مستثنی از این برنامه بسیار وقیح نیست. اما تحلیل این رفتار‌ها از جانب مردم با کسب پله هوش اجتماعی حداقل در حوزه اقتصاد اجازه جولان افرادی با تفکرات خاخام یا کارتل را نخواهد داد و کشور در راستای بهبود وضعیت اقتصادی و پویایی رفتار قرار خواهد داد.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: