تعداد بازدید : ۳۱۹۰
کد خبر : ۱۹۵۱۱۵
شادکامی سهامداران چرم پوش در ۵ ماهه اول سال؛
۰۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۶
بازار سرمایه جلودار دیگر بازار‌ها است و ضمن رشد شاخص‌های خود، قیمت سهام شرکت‌های بسیاری را با خود بالا برده است.

به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، در ۵ ماهه ابتدای سال ۹۸ بازار سرمایه پربازده‌ترین بازار کشور لقب گرفت؛ موردی که در سال ۹۷ با وجود رشد مطلوب شاخص کل، رقم نخورد و این بازار به مانند سایر بازار‌ها رشد نکرد.

بر این اساس، شاخص کل بورس تهران کار خود را در سال جاری از کانال ۱۷۸ هزار واحد آغاز و تا پایان مرداد ماه تا ۲۶۶ هزار واحد پیش رفت. به این ترتیب، در بازه زمانی ۵ ماهه، شاخص کل بورس تهران بازدهی ۴۹ درصدی را به نمایش گذاشت. این در حالی است که در مدت مشابه سال ۹۷ افزایش ۴۲ درصدی ثبت شده بود. شایان ذکر است که در بازه زمانی یک ساله نیز شاهد ۹۴ درصد رشد شاخص بودیم.

پربازده‌ترین‌ها را بشناسید

از ابتدای سال جاری تا پایان مرداد ماه، شاهد رشد قیمت خیره کننده در نماد «ومشان» بودیم. این سهم در حالی کار خود را در بازار سرمایه با قیمت پایانی ۵۶۱ ریال آغاز کرد، هم اکنون قیمت ۱۲۰۵ ریالی دارد. به این ترتیب، حدود ۱۳۷۰ درصد بازدهی را در کارنامه سال ۹۸ بازار سرمایه به ثبت رساند.

رتبه دوم پربازده‎ترین سهم از آن نماد بازار پایه‌ای «شرنگی» شد که سهامداران خود را با رشد قیمت ۹۱۹ درصدی شادمان کرد. «سباقر» نیز ۷۱۸ درصد بازدهی در کارنامه ۵ ماهه سال ۹۸ خود ثبت کرد.

پربازده‌ترین‌ها و گران‌ترین‌ها را بشناسید

اقلیت قرمزپوش

اما نکته جالب توجه این است که در مدت مذکور تعداد سهام بسیار اندکی با افت قیمت مواجه بودند. به جز «ودانا» که با افت قیمت ۶۳ درصدی به شدت کام سهامداران خود را تلخ کرد، ۱۰ سهم دیگر، زیان نسبتا اندکی را به ثبت رساندند.

پربازده‌ترین‌ها و گران‌ترین‌ها را بشناسید

ردای سبز بر تن صنایع

در نگاه کلان، صنعت «محصولات چرمی» با حضور تک نماد «وملی» رشد شاخص ۳۵۰ درصدی را تجربه کرد و پربازده‌ترین صنعت بازار سرمایه بود. در ۵ ماه گذشته، دو گروه «خرده فروشی» و «حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات» شانه به شانه یکدیگر حرکت کردند و به ترتیب، رده‌های دوم و سوم پربازده‌ترین صنعت را از آن خود کردند.

پربازده‌ترین‌ها و گران‌ترین‌ها را بشناسید

این موضوع به خوبی بیانگر آن است، در صورتی که سهامداران و سرمایه گذاران دید میان مدت و بلندمدت را در معاملات خود لحاظ کرده باشند، به سود مناسبی دست یافته اند و کمتر سهامداری در مدت یاد شده متضرر شده است.

گران‌ترین سهم بازار کدام است؟

تا پایان سومین روز شهریور ماه، قیمت هر سهم «شرنگی» ۱۱۱ هزار و ۹۲۹ ریال بود و با اختلافی فاحش، گران‌ترین سهم بازار سرمایه محسوب می‌شود. پس از آن، «انرژی ۳» با قیمتی در حدود ۸۰ هزار ریال و «دشیری» با قیمت ۷۹ هزار ریالی، دیگر سهم‌های بازار سرمایه هستند که قیمت بالایی دارند.

پربازده‌ترین‌ها و گران‌ترین‌ها را بشناسید

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: