تعداد بازدید : ۵۳۰
کد خبر : ۱۹۶۳۷۹
۲۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۱
شما احتمالا معنای ریسک را خیلی خوب می‌دانید ولی، به دلیل اینکه در زندگی واقعی ریسک‌های مالی معمولا کیلومتر‌ها از ما دورند، در بازار سرمایه متوجه سایه سنگین و نزدیکشان نمی‌شویم.

به گزارش بورس نیوز، بزرگترین نقطه ضعف در بازار‌های مالی، ناتوانی در محاسبه ریسک است. شما احتمالا معنای ریسک را خیلی خوب می‌دانید ولی، به دلیل اینکه در زندگی واقعی ریسک‌های مالی معمولا کیلومتر‌ها از ما دورند، در بازار سرمایه متوجه سایه سنگین و نزدیکشان نمی‌شویم.

شما فکر می‌کنید سهمی که می‌خرید مثل خرید خودرو است و نهایت نوسان منفی اش ۵ یا ١٠ درصد است. باور نمی‌کنید که سهمی که می‌خرید می‌تواند ٩٠درصد؜ قیمتش پایین بیاید. بله حتی تصورش هم مشکل است.

شما هنوز یاد نگرفته‌اید طمع‌تان را کنترل کنید. برای همین در روز‌های مثبت هیجان‌زده در صف‌های خرید می‌روید و بدون تفکر سهم می‌خرید. آتش طمع چشم‌های شما را کور می‌کند. در حالت پایین آمدن هم برعکس این فرایند، ترس وجودتان را فرا می‌گیرد و سراسیمه اقدام به فروش می‌کنید.

ذات اقتصاد ایران در بقیه بخش‌ها که شما بیشتر با آن‌ها مواجه بوده‌اید، این است که قیمت‌ها بیشتر بالا می‌روند و کمتر پایین می‌آیند. مثلا قیمت مسکن در صد سال گذشته یا بالا رفته یا ثابت مانده یا نهایتا افت اندکی داشته است. دلار و خودرو هم به همین ترتیب. برای همین الگوی ذهنی شما، از ابتدا اشکال‌دار و دچار سوگیری است. فکر می‌کنید بازار سهام هم از همین الگو پیروی می‌کند. اصلا و ابدا.

مهمترین رکن استراتژی یک معامله‌گر موفق باید بقا باشد

شما یک عمر فرصت دارید تا در بازار سهام میلیاردر شوید، به شرطی که یاد بگیرید زنده بمانید. شما نمی‌توانید قهرمان شنای المپیک شوید، مادامی که شنا کردن نمی‌دانید. پس در گام نخست اولین و مهمترین فکر شما باید این باشد که: «چگونه [در بازار]زنده بمانیم؟»
برای چند ماه ریسک‌پذیریتان را به سمت صفر هدایت کنید. باور کنید ریسکی که اکثر شما در روز‌های اول ورود به بازار سرمایه بر می‌دارید چند برابر ریسکی هست که یک حرفه‌ای بعد از ١۵ یا ۲۰ سال کار ممکن است بر دارد.
زیرا معامله‌گر حرفه‌ای آموخته است که «کافی است تا حرکت بزرگ بعدی بازار زنده بماند»

ریسک را چطور می‌توان کنترل کرد؟
● برای این کار روش‌های مختلفی وجود دارد و مشاوران مالی هرکدام از زاویه‌ای آن را بررسی کردند. مثلا برخی متخصصین مالی توصیه می‌کنند تک سهم نخرید و سبدی از سهام داشته باشید. اینطوری اگر جایی شکست خوردید جای دیگر پیروز می‌شوید و …
● برخی دیگر می‌گویند باید به متخصصین مالی در شرکت‌های مشاور سرمایه گذاری و صندوق‌های سهام رجوع کرد.

من با این روش‌ها مخالف نیستم، ولی در عمل عده کمی این توصیه‌ها را می‌پذیرند و عملیاتی می‌کنند (به هزار دلیل که از حوصله هم من هم شما خارج است) کم اند.

نسخه عامیانه که می‌توان برای کنترل ریسک پیچید این است که حجم و مقداری از پول خود را سهام بخرید که هر روز مجبور نباشید آن را چک کنید و به قول معروف فنجان چایی در دستان شما نلرزد و ضرر احتمالی روان و زندگی شما را فلج نکند.

چند توصیه نهایی:

● تا ۶ ماه فقط به بقا فکر کنید. اگر ۶ ماه دوام بیاورید، آرام آرام اوضاع بهتر می‌شود. می‌دانم برای شروع محاسبه و فهم ریسک دشوار است برای همین پیشنهاد می‌کنم سهمی که می‌خرید بین ٨٠ شرکت برتر بازار از نظر «نقد شوندگی» و «سایز» باشد.

● توصیه می‌کنم به سود شرکت‌ها توجه کنید. داستان‌هایی که قرار است فلان شرکت زمین بخرد و فلان شود و بهمان شود را فعلا کنار بگذارید. سود شرکت‌ها را با سود بانکی مقایسه کنید. بازده مورد انتظارتان را فضایی انتخاب نکنید. از خرید سهامی که سال گذشته زیان کرده‌اند یا سود کمی داشته‌اند فعلا پرهیز کنید.

● فریب کانال‌ها و داستان‌سرایی‌های مجازی را نخورید. حساب خیلی از افرادی که پشت این کانال‌ها نشسته‌اند، میلیون‌ها تومان منفی است.

● مطالعه کنید. فکر کنید. برای خودتان بنویسید. سعی کنید هر روز درس‌های تازه بیاموزید.

● بازار سرمایه جای مناسبی برای هیجان طلبی نیست. اگر برای تخلیه هیجان به کازینو‌های کشور‌های اطراف بروید موفق‌تر خواهید بود تا اینکه چشم بسته خرید و فروش سهام کنید.

● باز هم می‌گویم. هدف اصلی‌تان باید بقا باشد، هر روز، قبل از هر معامله به خودتان بگویید: باید در بازار باقی بمانم و از خرید سهامی که این بقا را به به خطر می‌اندازد به شدت دوری کنید.

● قبل از ورود به معامله ضرر احتمالی را بسنجید و برای آن برنامه‌ریزی داشته باشید و به حد ضرری که مشخص می‌کنید پای بند باشید. گرچه در بورس تهران به خاطر تشکیل صف‌های فروش عملا نمی‌توان حد ضرر قائل شد، ولی با این حال پیش‌بینی‌های لازم را داشته باشید.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: