تعداد بازدید : ۶۱۰
کد خبر : ۱۹۶۵۲۳
تزریق مواد انرژی‌زا به معاملات این سهم؛
۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۹
دریافت تسهیلات بانکی با نرخ‌های ۲۰ تا ۲۵ درصد از سوی «دلقما»، فضا برای سودسازی را تنگ کرده است اما؛ با این وجود، در بازار سهام حرکت پرشتابی را از خود نشان می‌دهد.

به گزارش واحد آمار و نظرسنجی (آبسیم پلاس) بورس نیوز، شرکت «داروئی و بهداشتی لقمان» از نسبت جاری چندان نسبتا مطلوبی برخوردار بوده هر چند که در مرز خطر قرار دارد چراکه در مقابل ۱۱۸۳میلیارد ریال بدهی جاری، ۱۴۲۷میلیارد ریال دارایی جاری دارد و به این ترتیب، نسبت جاری در رقم ۱.۲ قرار می‌گیرد.

تحلیل فاصله ساختار بدهی‌های این شرکت داروساز بیانگر آن بوده که حجم بالایی از بدهی‌ها در سرفصل تسهیلات مالی خلاصه شده است.

حدود ۶۹.۵درصد از کل بدهی‌های «دلقما» را تسهیلات مالی تشکیل می‌دهد؛ در حالی که این نسبت در میانگین گروه دارویی تنها ۲۷درصد است و از نظر مبلغ تسهیلات بانکی، این داروساز رتبه ۱۹ گروه را از آن خود کرده است.

«دلقما» اسیر بانکی‌ها شده است

این شرکت بالغ بر ۸۴۷میلیارد ریال تسهیلات بانکی ریالی و ارزی با نرخ‌های بالا دریافت کرده که هزینه مالی نسبتا قابل توجهی را متوجه شرکت می‌کند؛ در سال مالی۹۷ معادل ۷۰درصد از سود عملیاتی «دلقما» به پای هزینه‌های مالی سوخت شد؛ حدود ۶۳۸میلیارد ریال از تسهیلات بانکی با نرخ بالای ۲۰ تا ۲۵درصد دریافت شده است.

بر اساس این گزارش، هر چند که شرکت تمایل دارد از افزایش فزاینده هزینه‌های مالی اجتناب کند اما؛ با توجه به شرایط موجود و وضعیت صنعت و وجود مطالبات معوق از شرکت‌های پخش، متأثر از عدم پرداخت به موقع بدهی دولت و تامین اجتماعی، به نظر می‌رسد هزینه‌های مالی همچنان رو به افزایش حرکت کند و نفس سودسازی «دلقما» را بگیرد.

در نظرسنجی آبسیم پلاس در خصوص معاملات «دلقما» در بازار سرمایه، ۴۶درصد موقعیت خرید را انتخاب کردند و ۵۴درصد دیگر فروش این سهم را ارجحیت دادند به خرید آن.

«دلقما» اسیر بانکی‌ها شده است

بر اساس این گزارش، در بیست و چهارمین روز شهریور ماه که این نظرسنجی برگزار شد، ۷۷۲خریدار در مقابل ۳۷۵فروشنده صف‌آرایی کردند اما؛ همان‌گونه که نتیجه نظرسنجی نشان داد، زور فروشندگان به خریداران چربید و افت قیمت یک درصدی این سهم رقم خورد.

در این میان، حقوقی‌ها در این مدت ۴۴میلیارد ریال از سهام این داروساز را به حقیقی‌های بازار سرمایه واگذار کرده‌اند.

بررسی روند معاملات این سهم حاکی از آن است که جز در سال‌های ۹۲ و ۹۵، در باقی دوره‌ها، بازدهی «دلقما» کمتر از شاخص کل بوده و حتی در سال‌های ۹۳، ۹۴ و ۹۶ سهامداران خود را متحمل زیان کرده است.

«دلقما» اسیر بانکی‌ها شده است

شاخص کل در سال ۹۸ تا به امروز بازدهی حدود ۶۵ درصدی را در کارنامه خود به ثبت رسانده است اما؛ «دلقما» در این مدت بازدهی جالب توجه ۱۹۱ درصدی را عاید سهامداران و سرمایه گذاران خود کرده است. بنابراین، سرعت حرکت این سهم بیش از شاخص بوده است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: