تعداد بازدید : ۹۳۲
کد خبر : ۱۹۶۵۶۲
مدیر سرمایه‌گذاری صندوق کاریزما در پاسخ به نظرسنجی بورس‌نیوز؛
۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۰
این بار آبسیم پلاس صندوق‌های سرمایه گذاری را در ترازوی نظرسنجی گذاشت و نتیجه‌ای به همراه داشت که شاید برای متولیان بازار سرمایه جالب توجه باشد.

به گزارش واحد آمار و نظرسنجی (آبسیم پلاس) بورس نیوز، صندوق‌های سرمایه گذاری از جمله نهاد‌های مالی هستند که می‌توانند نقش بسزایی در رشد بازار سرمایه ایفا کنند.

این صندوق‌ها در اغلب کشور‌های توسعه یافته به عنوان هسته مرکزی بازار سرمایه شناخته می‌شوند و نقدینگی قابل توجهی را به بخش‌های مولد اقتصاد تزریق می‌کنند. همچنین، با کاهش ریسک غیرسیتماتیک از طریق مدیریت حرفه‌ای، موجبات توسعه و هدایت نقدینگی به سمت بازار سرمایه می‌شوند.

نتیجه نظرسنجی تعجب‌آور است

علاوه بر این، سرمایه گذارانی که قصد ورود به بازار سهام را دارند اما؛ از دانش کافی برخوردار نیستند، صندوق‌های سرمایه گذاری بهترین گزینه برای این افراد هستند. به عبارتی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری یکی از روش‌های سهامدار کردن سرمایه‌گذاران غیر‌حرفه‌ای در بازار سرمایه است.

با همه این اوصاف، شواهد امر حاکی از آن است که در بازار سهام کشور هنوز صندوق‌های سرمایه گذاری جایگاه خود را بین سهامداران باز نکرده‌اند و اثرگذاری لازم را ندارند.

در نظرسنجی آبسیم پلاس بورس نیوز، فقط ۱۳.۸ درصد از شرکت کنندگان در پاسخ به این سوال که "چه میزان با نحوه فعالیت و سازوکار شرکت‌های مشاوره سرمایه‌گذاری و صندوق‌های سرمایه گذاری آشنایی دارید" گزینه «زیاد» را انتخاب کردند. در واقع، ۵۷.۸ درصد از رأی دهندگان اظهار داشتند که چندان از سازوکار فعالیت صندوق‌های سرمایه گذاری آگاهی ندارند.

نتیجه نظرسنجی تعجب‌آور است

نتیجه این نظرسنجی به خوبی تأییدکننده این موضوع است که صندوق‌ها حضور پررنگی در بازار ندارند و با سطح مطلوب کارایی فاصله دارند و همچنان برای اهالی این بازار ناشناخته است.

در این خصوص عزت اله صیادنیا طیبی مدیر سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت کاریزما در گفتگو با بورس نیوز گفت: نتیجه نظرسنجی برای بنده تعجب‌آور است و انتظار آن را نداشتم.

وی اظهار داشت: در تلاش هستیم تا جایگاه صندوق‌های سرمایه گذاری را از طریق فضای مجازی و تبلیغات در بین سهامداران و سرمایه گذاران باز کنیم.

مدیر سرمایه گذاری صندوق کاریزما دلیل عدم آشنایی اغلب سهامداران با صندوق‌های سرمایه گذاری را چنین عنوان کرد: افرادی که در بازار سرمایه هستند، اعتقاد چندانی به صندوق‌ها ندارند و تصور می‌کنند خود می‌توانند عملکرد بهتری داشته باشند و به دنبال صندوق‌ها نمی‌روند. یکی از دلایل این که افراد به این سمت حرکت می‌کنند ناشی از مقررات و دستورالعمل‌های دست و پا گیر است. صندوق‌های حوزه سهام ملزم به رعایت مقرراتی هستند که محدودیت‌های فراوانی در مسیر کسب بازدهی بالا ایجاد می‌کند؛ به گونه‌‍‌ای که اگر بازار ریزش داشته باشد و قیمت سهم‌ها رو به نزول حرکت کند، صندوق‌ها نمی‌توانند آزادانه سهام تحت تملک خود را بفروشند. بر اساس قانون، در هر شرایطی، باید حداقل ۷۰ درصد از پرتفوی صندوق‌های را سهم تشکیل دهد.

صیادنیا طیبی ضمن اذغان به این نکته که صندوق‌ها باید با سربالایی و سرپایینی بازار سرمایه همراه باشند، تصریح کرد: به دلایل ذکر شده برخی افراد معتقدند صندوق‌ها نمی‌توانند کارایی لازم را داشته باشند و معاملات شخصی را ترجیح می‌دهند.

وی در خاتمه گفت: مقررات محدود کننده موجب شده عملکرد صندوق‌ها در حوزه سهام چندان موفق‌آمیز نباشد و سهامداران بازار سرمایه شخصا اقدام به خرید و فروش کنند و تمایلی به صندوق‌ها نشان نمی‌دهند. اگر شرایط برای عملکرد بهتر و کسب بازدهی مطلوب صندوق‌ها فراهم شود، استقبال بسیار خوبی خواهد شد و صندوق‌ها نیز به جایگاه بهتری در بازار سرمایه دست خواهند یافت. از سوی دیگر، شناخت بهتر و بیشتری بین اهالی بازار سرمایه در این خصوص شکل می‌گرفت.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: