تعداد بازدید : ۸۶۶
کد خبر : ۱۹۶۸۰۶
وقتی دست بیمه‌ها بسته می‌شود؛
۰۳ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۵
در کشور، بانک‌هایی اقدام به راه اندازی شرکت بیمه کرده‌اند که خود وضعیت مناسبی ندارند و ارقام زیان انباشته درج شده در ترازنامه آن ها، سر به فلک می‌کشد. حال چطور می‌توان به شرکت بیمه‌ای اتکا کرد که تصمیم‌گیرنده اصلی آن یک بانک زیان‌ده است؟!

به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، صنعت بیمه به عنوان یکی از صنایع سودآور در جهان و بازوی قدرتمند دولت در بهبود شرایط اقتصادی شناخته می‌شود. با توجه به حجم دارایی‌ها و سرمایه شرکت‌های بیمه، این صنعت در کشور پتانسیل و ضریب نفوذ بالایی دارد.

از همین رو، اغلب بانک‌های کشور به سمت این صنعت حرکت و اقدام به تأسیس شرکت‌های بیمه کردند.

البته با وجود رشد بازدهی و سرمایه گذاری در این صنعت در سال‌های اخیر، همچنان ضعف‌هایی دیده می‌شود و نتوانسته جایگاه مناسبی را برای خود دست و پا کند.

شرکت‌های بیمه زیر پرچم سرخ بانک‌ها

این نکته را باید مدنظر داشت که سازوکار تأسیس شرکت‌های بیمه در ایران برخلاف برخی کشور‌های پیشرفته است. در کشور‌های پیشرفته از دل شرکت‌های بیمه، بانک‌ها تأسیس می‌شوند اما؛ در ایران این بانک‌ها هستند که اقدام به راه‌اندازی شرکت بیمه می‌کنند.

از بین شرکت‌های بیمه حاضر در بازار سرمایه، ۱۴ شرکت زیر پرچم بانک‌ها فعالیت می‌کنند که در تصویر ذیل فهرست این شرکت‌ها را ملاحظه می‌کنید.

شرکت‌های بیمه زیر پرچم سرخ بانک‌ها

یکی از نکات جالب توجه این است که بانک‌هایی اقدام به راه اندازی شرکت بیمه کرده‌اند که خود وضعیت مناسبی ندارند و ارقام زیان انباشته درج شده در ترازنامه، سر به فلک می‌کشد. به عنوان مثال، سه بانک «ایران زمین» و «گردشگری» که زیان‌ده هستند، به همراه بانک بی نشان «تات»، شرکت «بیمه آرمان» را با سرمایه ۱۲۰ میلیارد تومانی راه اندازی کردند که این شرکت بیمه تا پایان سال ۹۷ بیش از ۹۴ میلیارد تومان زیان انباشته به ثبت رسانده است.

قرارگرفتن صنعت بیمه که به عنوان بازوی قدرتمند دولت‌ها در افزایش رفاه اجتماعی مطرح می‌شود، زیر چتر صنعت بانکداری که حال و روز خوشی ندارد، این صنعت پربازده را از جایگاه اصلی خود دور نگه داشته است. از نگاهی دیگر، این موضوع ریسک سرمایه گذاری در این چنین شرکت‌ها را نیز افزایش داده است؛ چطور می‌توان به شرکت بیمه‌ای اتکا کرد که تصمیم‌گیرنده اصلی آن یک بانک زیان‌ده است!

علاوه بر این، شرکت‌های بیمه‌ای که تحت لوای بانک‌های زیان‌ده فعالیت می‌کنند، در اجرای طرح‌های جدید و متنوع دست بسته‌ای دارند و نمی‌توانند نسبت به توسعه فعالیت‌های خود به خوبی عمل کنند.

بنابراین، می‌توان گفت اگر صنعت بیمه کشور جایگاه واقعی خود را پیدا می‌کرد و همانند کشور‌های توسعه یافته و پیشرفته، از زیر سایه بانک‌ها خارج می‌شد، می‌توانست عملکرد بهتری داشته باشد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: