تعداد بازدید : ۳۱۷۹
کد خبر : ۱۹۷۲۱۲
کارشناس بازارسرمایه تاکید کرد:
۰۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۵
حافظ عزیزی
بورس تهران در پی بر هم خوردن رابطه عرضه و تقاضا، که نتیجه ورود پول سنگین، ولی کمبود شدید سهام قابل معامله است، از تعادل و منطق خارج شده و مسئولان محترم سازمان بورس قادر به کنترل اوضاع نیستند.

بحران در بورس تهران

به گزارش بورس‌نیوز، مشکل اصلی و اساسی بازار اینجاست که ارزش کل بازار سهام در حدود ۱۲۰میلیارد دلار و ارزش سهام شناور آن بیش از ۲۰درصد از آن نیست، یعنی در خوشبینانه‌ترین حالت، فقط ۲۰میلیارد دلار سهام قابل معامله در بازار وجود دارد.

این در حالی است که حجم و ارزش پول «پول موجود در بازار و نقدینگی جدید» بیش از سه برابر این مقدار شده ولذا نتیجه‌گیری خیلی ساده اما؛ تلخ و ناگوار است.

بر همین اساس باید اشاره داشت که قدرت تقاضا بیش از سه برابر عرضه بوده و ۲۰میلیارد دلار سهام شناور بازار، پاسخگوی خیل عظیم پول‌های سرگردان جامعه نیست و از طرف دیگر، قریب به اتفاق فعالان بازار سراغ سهام بزرگ و بنیادی «۷۰ سهم برتر بازار» نمی‌روند، چون می‌دانند با افزایش ۱۰ تا ۲۰درصدی قیمت این گروه از سهام، شاهد عرضه‌های آبشاری آن از سوی حقوقی‌های بازار خواهند بود بنابراین بهترین گزینه و انتخاب را کرده و آن‌ها فقط سراغ سهام کوچک و خرد بازار می‌روند.

برخی سهامداران سهام دارویی را انتخاب کرده‌ و می‌دانند که سهامدار عمده دارویی‌ها، سازمان تأمین اجتماعی بوده و این نهاد قصد عرضه‌های سنگین و از دست دادن کرسی‌های مدیریتی در نماد‌های دارویی خویش را ندارد؛ لذا هجوم بی‌سابقه‌ای به نماد‌های دارویی آورده‌اند بطوری که بازدهی یکساله گروه دارویی از مرز ۵۰۰درصد نیز گذشته است؛ نماد‌های غذایی و غیره درگیر همین قضیه و داستان شده‌اند.

شاید باورتان نشود اما، ارزش بازار شرکت قاسم ایران از رقم ۳۷۸ میلیارد تومان در یک سال پیش، به ۳۷۸۰ میلیارد تومان رسیده و باقی ۷۷۰ نماد فعال در بازار نیز بجز ۷۰سهم بزرگ، برتر و بنیادی دارای همچون وضعیتی بوده و قیمت‌ها در یک سال اخیر به طور میانگین بیش از ۳ تا ۱۰برابر شده است؛ مسئولان بورس نیز فقط نشسته‌ و تماشا می‌کنند و کاری از دستشان بر نمی‌آید. 

اما چاره کار چیست، بدون شک اغلب فعالان بازار می‌دانند که چاره کار چیست، ولی اقدامی عملی در رفع این بحران صورت نمی‌گیرد.

دو راه ساده و موثر برای از بین بردن بحران کنونی چنین بود که «عرضه اولیه سریع شرکت‌های بزرگ در بازار» و «راه‌اندازی و برقراری فروش نسیه در بازار» استفاده مطلوب‌تری انجام شود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: