تعداد بازدید : ۱۳۵۲
کد خبر : ۱۹۸۱۵۰
کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۹
بهتر است به جای رفتارهای هیجانی، در سهم های پر پتانسیل بازار سرمایه گذاری شده و به بازدهی معقول، اکتفا کنیم. به سهامداران توصیه می شود سبدی متشکل از چند گروه سهم داشته باشند.

تداوم روند صعودی، اما ملایم تر بازار/ حقوقی ها، تعیین کننده روند بنیادی ها

به گزارش بورس نیوز روند هیجانی بازار سرمایه ادامه داشته و بعد از اصلاحی چند روزه، دو روزی است که بازار مجددا سیر صعودی به خود گرفته و شاخص کل در دو روز گذشته، رشد بیش از ۱۳ هزار واحدی تجربه کرده البته حرکت نقدینگی به سمت صنایع بزرگی همچون پالایشی، محسوس است.

مرتضی عباد کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز در خصوص وضعیت بازار بیان کرد: نمی‌توان گفت بازار سرمایه حباب دارد اما؛ شاید برخی سهم‌ها رشد زیادی داشته، ولی هنوز بسیاری از سهم های بازار سرمایه پتانسیل رشد دارند.

وی ادامه داد: بخش اندکی از نقدینگی کشور به سمت بازار سرمایه سرازیر شده و این جریان نقدینگی است که رشد بازار را سبب شده است.

تداوم روند صعودی، اما ملایم تر بازار/ حقوقی ها، تعیین کننده روند بنیادی ها

وی افزود: در شرایط فعلی، بازار چشم‌به‌راه انتشار گزارش‌های عملکرد ۶ ماهه شرکت‌ها بوده و به نظر می‌رسد گزارش‌های ۶ماهه با تغییر و تحول شگرفی همراه نبوده و روال دوره‌های قبل تکرار خواهد شد؛ ولی به‌هرحال در تغییر مسیر نقدینگی اثرگذار خواهد بود.

عباد تصریح کرد: در چند روز گذشته نیز جریان نقدینگی به سمت گروه‌های دیگری ازجمله پالایشی و پتروشیمی و فولادی که احتمالاً گزارش‌های قابل‌قبول‌تری ارائه خواهند کرد، حرکت کرده اما؛ روند آتی سهم‌های بزرگ و بنیادی بازار بیش ازآنچه از گزارش‌های منتشرشده تأثیر پذیرد، تحت تأثیر رفتار حقوقی‌ها بوده البته تجربه نشان داده رشد سهم‌های بزرگ و بنیادی بازار به‌شدت سهم‌های کوچک‌تر نیست و عرضه حقوقی‌ها، فشار تقاضا را سرکوب می‌کند.

این فعال بازار سرمایه، یکی از چالش‌های بازار سرمایه را ضعف سرمایه‌گذاری حرفه‌ای از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبد گردان‌ها دانست و اظهار کرد: نمی‌توان سرمایه‌گذاران را از سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بازار منع کرد؛ اما قطعاً اگر صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبد گردان‌ها عملکرد بهتری داشته باشند، سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری غیرمستقیم ترغیب خواهند شد.

کارشناس بازارسرمایه افزود: در بورس‌های جهانی نیز معمولاً سرمایه‌گذاران مستقیماً اقدام به سرمایه‌گذاری نکرده و منابع مالی خود را از طریق ابزارهایی همچون صندوق‌های سرمایه‌گذاری وارد بازار سرمایه می‌کنند. این روش هم برای سرمایه‌گذاران و هم برای بازار سرمایه، مناسب‌تر خواهد بود.

وی در توصیه به سهامدارانی که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری مستقیم در بازار هستند، گفت: سرمایه‌گذاران نباید انتظار تداوم شیب تند صعودی و مثبت‌های مداوم بازار را داشته باشند. روند بازار حتماً در ماه‌های بعد ملایم‌تر خواهد شد و قطعاً زمان آن رسیده که نقدینگی تازه‌وارد در سهم‌های مناسب‌تر و ارزنده‌تر بازار سرمایه‌گذاری شود.

عباد اضافه کرد: بازار سرمایه کماکان نسبت به بازارهای موازی همچون بازار ارز و سپرده‌گذاری بانکی، بازدهی بیشتری به همراه خواهد داشت؛ اما بهتر است به‌جای رفتارهای هیجانی، در سهم‌های پر پتانسیل بازار سرمایه‌گذاری شده و به بازدهی معقول، اکتفا کنیم.

این کارشناس بازارسرمایه با توصیه به سهامداران اظهارکرد: سبدی متشکل از چند گروه سهم داشته باشند. برای مثال بهتر است حدود ۴۰ درصد سبد سرمایه‌گذاری‌ها به سهم‌های بنیادی و سود ساز بازار همچون سهم‌های مناسب گروه پالایشی و فلزی و معدنی اختصاص یابد.

عباد در پایان خاطرنشان کرد: گروه بانکی نیز احتمالاً در نیمه دوم سال نوسانات مثبتی خواهند داشت و می‌توان بخشی از سبد را هم به بانکی‌ها و همچنین بخشی را هم به یک سهم خودرویی که رشد کمتری نسبت به سایر سهم‌های گروه داشته، تخصیص داد. حدود ۲۰ درصد سبد سرمایه‌گذاری را هم می‌توان به نوسان گیری از تک سهم‌ها اختصاص داد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
شاخص باردیگر میلیونر شد
شاخص کل بورس تهران مجددا" بعد از افت ۱۰ تا ۱۵ درصدی به ابرکانال یک میلیون واحدی بازگشت.