تعداد بازدید : ۲۴۴۲
کد خبر : ۱۹۸۱۵۴
جریان نقد کدام شرکت‌ها در مدار مثبت است؛
۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۸
یکی از عوامل مهم در معاملات سهامداران حرفه‌ای، وضعیت جریان نقد شرکت‌ها بوده که در این مورد، بانکی‌ها به خصوص «سامان» و «وپارس» نمایش خوبی را از خود به بازارسرمایه نشان دادند.

به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، یکی از موارد مهم در تجزیه و تحلیل بنیادی شرکت‌ها و معاملات اوراق بهادار، صورت وجوه نقد بوده و اطلاعات بدست آمده از آن، امکان بررسی و پیش‌بینی جریان‌های آتی را فراهم می‌کند؛ در واقع، اطلاعات مربوط به جریان‌های نقدی، جنبه‌هایی از یک عملیات را روشن می‌کند که شاید صورت‌های مالی، قادر به انعکاس آن نباشند.

جریان نقد حاصل از فعالیت‌های عملیاتی نشانه وجه نقدی بوده که از فعالیت‌های مستمر شرکت حاصل شده است.

در رتبه‌بندی شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه و بر اساس جریان خالص ورود وجوه نقد حاصل از فعالیت‌های عملیاتی، «سامان» با اختلاف قابل توجه در رتبه نخست ایستاده است.

بر اساس آخرین صورت‌های مالی منتشر شده، دیگر نماد بانکی، «وپارس» با ۷۹۸۹ میلیارد تومان ورود وجه نقد، در رده دوم و «وبصادر» با ۳۸۸۰ میلیارد تومان توانسته جایگاه سوم را به خود اختصاص دهد.

صندوق‌های پرپول «سامان» و «وپارس»

بر پایه این گزارش باید اشاره داشت که سهامداران حرفه‌ای به بازده نقدی و ریسک سرمایه‌گذاری خود توجه ویژه‌ای دارند بنابراین ارزیابی مبالغ، زمان دستیابی و عدم اطمینان مربوط به حصول جریان‌های نقدی خالص ناشی از فعالیت‌های سرمایه‌گذاری برای آنان، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

از دریچه سرمایه‌گذاری، باز هم رد پای یک بانک در رتبه نخست به چشم می‌خورد؛ جریان خالص فعالیت‌های سرمایه‌گذاری در «وشهر» بالغ بر ۱۴۵ میلیارد تومان اعلام شده که از تمام شرکت‌های بورسی بالاتر است.

لازم به ذکر است که «خساپا» نیز در این رتبه‌بندی جایگاه مطلوبی را کسب کرده و «رانفور» با ۷۵میلیارد تومان جریان خالص فعالیت سرمایه‌گذاری، شرایط مناسبی را به نمایش گذاشته است.

صندوق‌های پرپول «سامان» و «وپارس»

در خصوص تأمین منابع مالی، اینبار نیز دو بانک که وضعیت چندان مطلوبی ندارند، در صدر ایستاده‌اند.

«سمایه» با جریان خالص فعالیت‌های تأمین مالی ۳۸۶۷میلیارد تومانی مواجه بوده و از سوی دیگر «وزمین» نیز در این بخش، با رقمی در حدود ۲۵۵۶ میلیارد تومان، در جایگاه بعدی ایستاده است. «حکشتی» نیز با فاصله اندک، در رتبه سوم قرار دارد.

صندوق‌های پرپول «سامان» و «وپارس»

در مجموع، خالص تغییرات موجودی نقد، در «سامان» مثبت ۱۰ هزار و ۶۱۷ میلیارد تومان شده و در نهایت، عملکرد مثبتی را در این خصوص از خود نشان می‌دهد و فاصله بسیاری زیادی با «وپارس» در جایگاه دوم دارد؛ خالص افزایش وجه نقد در «وبصادر» نیز بالغ بر ۳۶۹۱ میلیارد تومان شده که وضعیت مطوب نقدینگی را در بانک حکایت می‌کند.

صندوق‌های پرپول «سامان» و «وپارس»

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: