تعداد بازدید : ۲۱۱۲
کد خبر : ۱۹۸۳۵۷
صورت‌های مالی عجیب بانک سامان در دوره ۳ماهه منتشر شد؛
۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۸
نکته قابل توجه در صورت سود و زیان این بانک را می‌توان در رشد بیش از ۸۳درصدی درآمد‌های ناشی از اعطای تسهیلات علی رغم عدم تغییر محسوس تسهیلات اعطایی عنوان کرد.

رشد ۸۴درصدی سود تسهیلات علیرغم ثابت ماندن ارقام تسهیلات

به گزارش واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز، بانک سامان در دوره سه ماهه منتهی به پایان خرداد ماه سال جاری و براساس صورت‌های مالی حسابرسی نشده سود خالص ۳۱۲میلیارد ریالی را محقق کرده و این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل، عملکرد بانک منجر به تحقق زیان ۵.۲۱۰میلیارد ریالی شده بود.

با این حال نکته قابل توجه در صورت سود و زیان این بانک را می‌توان در رشد بیش از ۸۳درصدی درآمد‌های ناشی از اعطای تسهیلات علی رغم عدم تغییر محسوس تسهیلات اعطایی عنوان کرد.

بر اساس این گزارش، جمع درآمد‌های تسهیلات اعطایی بانک در دوره سه ماهه به ۷.۰۵۲ میلیارد ریال رسیده که ۸۳درصد افزایش را نسبت به سه ماهه سال گذشته را نشان می‌دهد.

با این حال جمع مبلغ تسهیلات اعطایی در ترازنامه بانک معادل ۱۸۱.۶۶۵ میلیارد ریال بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، تنها ۸درصد افزایش را نشان می‌دهد.

در خصوص شفاف‌سازی مدیران شرکت و علت رشد بیش از ۸۰ درصد سود تسهیلات اعطایی که عامل اصلی سودده شدن بانک در این دوره بوده است، ضروری است.

دیگر خبری از سود تسعیر نیست

همچنین در بخش سایر درآمد‌های غیرعملیاتی شاهد شناسایی درآمد ۳.۶۶۳ میلیارد ریالی هستیم و به نظر می‌رسد که بخش عمده این درآمد مربوط به سود تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی بانک بوده که با توجه به ماهیت این سود، امکان تکرار آن در ادامه سال بعید به نظر می‌رسد.

رشد بیش از ۸۳ درصدی درآمد‌های اعطای تسهیلات «سامان»

هزینه کارکنان بانک، ۵۵ میلیارد تومان بیشتر شد

از دیگر نکات قابل تامل در صورت‌های مالی این بانک، افزایش بیش از ۸۰ درصدی هزینه‌های کارکنان آن در عرض یک سال است؛ هزینه‌های شناسایی شده کارکنان بانک در دوره سه ماهه امسال به ۱.۲۵۵ میلیارد ریال رسیده و این رقم در مدت مشابه پارسال کمتر از ۷۰۰ میلیارد ریال بوده است.

با توجه به اینکه تعداد کارکنان بانک بر اساس صورت‌های مالی منتهی به پایان سال۱۳۹۷، در حدود ۲.۵۰۰نفر بوده و هزینه سرانه ماهیانه هر یک از کارکنان بانک با ۸۰درصد افزایش نسبت به سال گذشته، به ۹۳ میلیون ریال رسیده که در نوع خود جالب توجه است.

مسیر اشتباه برای فرار از زیاندهی

به نظر می‌رسد که عدم مدیریت صحیح هزینه‌ها و عدم کارایی مدیران بانک نیز از دلایل اصلی زیان دهی این بانک بوده است و صرف بیان گفته‌هایی در خصوص رکود اقتصادی و سیاست‌های غلط دولت در سیاست‌های پولی و مالی نمی‌تواند مدیران بانک‌ها را از پاسخگویی در خصوص کارایی عملکرد آن‌ها به ویژه در بخش هزینه‌های بانکداری آنان مبری کند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
شاخص باردیگر میلیونر شد
شاخص کل بورس تهران مجددا" بعد از افت ۱۰ تا ۱۵ درصدی به ابرکانال یک میلیون واحدی بازگشت.