تعداد بازدید : ۴۱۴
کد خبر : ۱۹۸۵۱۸
در گفتگو با بورس نیوز مطرح شد:
۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۵
نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اگر صادرات پسته، از ضوابط و مقررات استاندارد جهانی پیروی نکند، مشکلاتی را رقم می‌زند که در گذشته نیز اتفاق افتاده بود.  
 
استاندارد سازی مبنای معاملات پسته در بازار‌های جهانی
محمدرضا پورابراهیمی نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با بورس نیوز به تاثیر قرارداد آتی پسته در حوزه صادرات اشاره داشت و گفت: اگر صادرات از ضوابط و مقررات استاندارد جهانی پیروی نکند، مشکلاتی را رقم می‌زند که در گذشته نیز اتفاق افتاده بود. 

وی ادامه داد: از جمله مشکلات ایجاد شده می‌توان به محصولاتی اشاره کرد که به واسطه تخلفات صادرکنندگان مواجه شدیم که محصول غیراستاندارد، صادر و آثاری منفی بر جای گذاشته است. 

پورابراهیمی استاندارد سازی را مهم‌ترین بحث این حوزه قلمداد کرد و گفت: بازار سرمایه برای ایجاد گواهی سپرده کالایی یا قرارداد آتی محصولی مانند پسته، شروع به ظرفیت سازی می‌کند؛ بنابراین استاندارد سازی را می‌توان مهمترین بحث این حوزه قلمداد کرد، چرا که مبنای معاملات در بازار‌های جهانی خواهد بود. 

وی افزود: بر همین اساس، ایران می‌تواند پایه تشکیل قیمت در بازار‌های منطقه‌ای را تشکیل بدهد و همه این موارد می‌تواند مزیتی برای افزایش توان رقابتی با کشورهایی، چون آمریکا، ترکیه، یونان و چین باشد. 

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس به مسیر کلی این ابزار‌ها اشاره داشت و گفت: اساس راه‌اندازی این حرکت، پیشروی به سوی ارتقا توانمندی‌های عرضه پسته در سطح صادراتی اما با استانداردسازی بالای جهانی تا امکان تقویت سهم بازارهای جهانی و منطقه‌ای بابت صادرات پسته افزایش پیدا کند.
 
استاندارد سازی مبنای معاملات پسته در بازار‌های جهانی
مشتریان خارجی بورس کالا
پورابراهیمی در خصوص مشتریان خارجی این محصول در بورس کالا عنوان کرد: یکی از اهداف ورود پسته به بورس‌کالا هدایت بازار، مشتریان خارجی و معاملات این محصول در رینگ‌های صادراتی بازار‌نقره‌ای بوده که باید تقویت بورس‌کالا با همین سیاست پیگیری شود.
 
وی در پایان خاطرنشان کرد: اینکه از ابتدا بخواهیم کنکاشی در ورود و تعداد معاملات مشتریان خارجی داشته باشیم، این امر فراهم نبوده اما؛ بخش عمده‌ای از اتحادیه خشکبار که متولی حوزه صادرات این نوع محصولات در کشور هستند، می‌توانند با ورود به این بازار، شرکای خارجی آسیایی و اروپایی خود را تشویق به حضور در بورس‌کالا و رینگ معاملات کنند.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
شاخص باردیگر میلیونر شد
شاخص کل بورس تهران مجددا" بعد از افت ۱۰ تا ۱۵ درصدی به ابرکانال یک میلیون واحدی بازگشت.