تعداد بازدید : ۹۹۸
کد خبر : ۱۹۸۵۳۸
ترین‌های صنایع بورسی معرفی شدند؛
۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۵
صنایع و گروه‌های حاضر در بازار سرمایه بر اساس معیار‌های مختلف همچون ارزش سهام، سود نقدی و بازدهی رتبه‌بندی شدند.

به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، در حال حاضر ارزش شرکت‌های حاضر در گروه "محصولات شیمیایی" بالغ بر ۳۳۸ هزار میلیارد تومان است و به این ترتیب، از این منظر این گروه در رتبه اول بین صنایع بورسی ایستاده است.

دومین گروهی که ارزش آن بیش از ۲۰۲ میلیارد تومان است، صنعت "فلزات اساسی" است و "فرآورده‌های نفتی" در جایگاه سوم ایستاده است.

در واقع، در کشور نفت خیز ایران، مسلما جایگاه و ارزش شرکت‌های پتروشیمی و پالایشی بسیار بالا است و با توجه به ذخایر غنی معدنی، شرکت‌های معدنی و بالادستی آن، جزو باارزش‌ترین صنایع شناخته می‌شوند.

در تصویر ذیل ۲۰ صنعت اول از نظر ارزش سهام حاضر را ملاحظه می‌کنید که البته باید این نکته را مدنظر داشت که علاوه بر قیمت سهام حاضر در گروه ها، تعداد شرکت‌های حاضر نیز در رقم ارزش‌گذاری‌ها دخیل هستند.

گردش بورس بر مدار نفتی‌ها

در این میان اما؛ این صنعت "محصولات چرمی" است که از ابتدای سال جاری تا به امروز بیشترین رشد را داشته است. ۳۴۲ درصد رشد ارزش در مدت یاد شده، این صنعت را بالاتر از صنایع "عمده فروشی" و "چاپ" با رشد ۲۳۹ و ۲۱۰ درصدی قرار داده است.

نکته جالب توجه آن است که در مدت یاد شده هیچ صنعت و گروهی با افت شاخص مواجه نشده است و تمام صنایع در رشد بازار سرمایه سهم داشته‌اند.

گردش بورس بر مدار نفتی‌ها

میزان سود نقدی تقسیمی در صنعت "محصولات شیمیایی" بیش از سایر صنایع بوده است. سهامداران این گروه از شرکت‌ها در مجموع، در سال جاری بالغ بر ۲۷ هزار و ۷۴۲ میلیارد تومان سود نقدی دریافت کرده‌اند.

میزان سود نقدی صنایع "فلزات اساسی" اندکی بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان و "استخراج کانه‌های فلزی" اندکی کمتر از ۱۰ هزار میلیارد تومان بوده و از این حیث، در رده‌های دوم و سوم قرار گرفته‌اند.

گردش بورس بر مدار نفتی‌ها

به سبب اعمال معافیت مالیاتی برای افزایش سرمایه از محل سود انباشته و مهم‌تر از آن، تجدید ارزیابی دارایی ها، کمتر شرکتی به فکر افزایش سرمایه از محل آورده نقدی افتاد.

بر اساس این گزارش، در سال جاری شاهد افزایش سرمایه از محل آورده نقدی تنها در ۲۳ صنعت بوده‌ایم و باقی صنایع میلی به این موضوع نشان نداده‌اند.

در صنعت "استخراج کانه‌های فلزی" شاهد افزایش سرمایه ۱۸۱۸ میلیارد تومانی از محل مذکور هستیم و با اختلاف بسیار نسبت به صنعت "محصولات دارویی"، در جایگاه نخست ایستاده است.

گردش بورس بر مدار نفتی‌ها

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: