تعداد بازدید : ۹۱۸
کد خبر : ۱۹۸۶۱۲
نیمه دوم ورق برمی‌گردد؛
۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۴
تحقق نه چندان مورد انتظار درآمد‌ها در نیمه اول سال جاری، چندان مسأله حادی برای "شرانل" نیست و بار اصلی فروش این شرکت در ۶ ماهه دوم سال بر زمین گذاشته می‌شود.

به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، شهریور ماه شرکت "نفت ایرانول" با تحقق ۲۶۲ میلیارد تومان درآمد، جمع کل درآمد‌های محقق شده تا ۶ ماهه نخست سال ۹۸ را به رقم ۱۴۰۱ میلیارد تومان رساند. این رقم نسبت به عملکرد نیمه نخست سال گذشته رشد ۷۳ درصدی را به معرض نمایش می‌گذارد.

احساس نیاز

این شرکت تا پیش از این برآورد کرده بود در پایان عملکرد ۱۲ ماهه سال جاری به درآمدی بیش از ۳۹۱۶ میلیارد تومانی دست یابد که بر اساس این گزارش، در نیمه نخست سال، ۳۶ درصد این رقم را پوشش داده است.

در سال گذشته که ۲۰۹۲ میلیارد تومان درآمد عاید "شرانل" شد، در ۶ ماهه نخست سال، ۳۹ درصد آن را شناسایی کرده بود. بنابراین، تحقق نه چندان مورد انتظار درآمد‌ها در نیمه اول سال جاری، چندان مسأله حادی نیست و بار اصلی فروش این شرکت در ۶ ماهه دوم سال بر زمین گذاشته می‌شود.

به این ترتیب، با توجه به رشد درآمد فروش محصولات در ماه‌های سال جاری نسبت به سال گذشته، انتظار می‌رود درآمد پیش بینی شده ۳۹۱۶ میلیارد تومانی در پایان سال ۹۸ به واقعیت بدل شود.

تحلیل فاصله ساختار سود و زیان حاکی از آن است که حاشیه سود ناخالص در دوره‌های اخیر روند نزولی داشته است. حاشیه سود ناخالص ۳۰ درصدی سال ۹۶ در ۳ ماهه اول سال ۹۸ به ۲۰ درصد رسیده است اما؛ نکته جالب توجه این است که این رقم همچنان نسبت به حاشیه سود گروه "فرآورده‌های نفتی" ۷ درصد بیشتر است. هر چند که با حاشیه سود ناخالص ۲۰ درصد، رتبه دهم را بین چهارده شرکت حاضر در این صنعت، دارد.

احساس نیاز

یکی از دلایل کاهش حاشیه سود "شرانل" را باید در این مسأله دانست که نرخ فروش به میزان نرخ تولید افزایش نیافته است. نرخ تولید انواع روانکار (به عنوان اصلی‌ترین محصول تولیدی شرکت) در بهار ۹۸ حدود ۴.۸ میلیون تومان بود اما؛ در مقابل، این محصول با نرخ ۴.۶ میلیون تومانی به فروش رسید. بنابراین، نیاز به افزایش نرخ‌های فروش در این شرکت احساس می‌شود.

"شرانل" در سال‌های اخیر، در بازار سرمایه عملکرد نسبتا مطلوبی داشته و توانسته بازدهی مناسبی را عاید سهامداران خود کند. در مدت سپری شده از سال جاری بازدهی ۶۱ درصدی را به ثبت رسانده که نسبت به رشد ۶۹ درصدی شاخص کل، فاصله چندانی ندارد و گام به گام با شاخص حرکت کرده است.

احساس نیاز

تنها در سال ۹۴ سهامداران خود را متحمل زیان کرد و در باقی دوره ها، بر ارزش سرمایه این افراد افزود و حتی در سال‌های ۹۳ و ۹۵ که شاخص کل بورس تهران با افت همراه بود، این سهم، هر چند اندک اما؛ خود را در ناحیه مثبت نگه داشت.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: