تعداد بازدید : ۱۳۴۳
کد خبر : ۱۹۸۹۷۵
کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس‌نیوز تاکیدکرد:
۰۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۳
فرآیند رشد بازار منقضی نشده و فقط بازار سرمایه بعد از یک دوره رشد، وارد فاز اصلاح شده و این دوره نیز بالاخره به اتمام می‌رسد و با توجه به روند افزایشی سودآوری شرکت ها، چشم انداز بازار سرمایه مثبت است.

چوب بی‌خیالی بر سر کم تجربه‌ها

به گزارش بورس نیوز، نتایج نظرسنجی های اخیر این مجموعه نشان می دهد حدود ۵۴ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی، سواد و دانش کافی برای سرمایه گذاری در بورس ندارند. همچنین به رغم رشد ۶۹ درصدی شاخص کل در نیمه اول امسال، حدود ۲۳ درصد از سهامداران، در این مدت سود کمتر از ۲۰ درصد کسب کرده و تقریبا ۲۳ درصد هم زیان کرده اند!
مهدی ساسانی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: هرگاه بازار سرمایه روند صعودی به خود بگیرد، ورود سهامداران خرد حقیقی به بازار هم شدت می گیرد و سهامداران تازه وارد هم معمولا فرصت کافی برای آموزش نداشته و بدون آشنایی کافی با این بازار، اقدام به معامله می کنند.

وی افزود: با توجه به روند صعودی بازار، حجم ورود سهامداران به بازار سرمایه از بهمن ماه سال گذشته، افزایش یافته است. بخشی از ضعف آموزش سهامداران تازه وارد را می توان ناشی از شلوغی کار کارگزاری ها و عدم امکان برگزاری دوره های آموزشی در برخی کارگزاری ها دانست؛ اما مهم تر از آن، عدم تمایل سرمایه گذاران به آموزش و آشنایی با بازار سرمایه است.

ساسانی تصریح کرد: شاید بدون آموزش و شناخت از بعضی بازارها مانند مسکن و طلا، بتوان در این بازارها سرمایه گذاری کرد؛ ولی بازار سرمایه، بازاری تخصصی بوده و با در نظر گرفتن حضور تعداد بسیار زیاد شرکت ها و صنایع مختلف در این بازار، برای سرمایه گذاری در این بازار می بایست سهامداران حداقل شناختی از شرکت ها و وضعیت سودآوری آنها داشته باشند، تا بتوانند بازدهی مناسبی از سرمایه گذاری خود کسب کنند. اما متاسفانه سهامداران تازه وارد به این مهم توجهی نداشته و زمانی به اهمیت آموزش و آشنایی با بازار پی می برند که احتمالا متحمل زیان شده و بخشی از سرمایه خود را از دست داده اند.

وی اضافه کرد: فارغ از متغییرهای بیرونی که گاه فعالان بازار سرمایه را غافلگیر کرده و باعث ضرر و زیان سهامداران شده؛ بیشتر زیان سهامداران ناشی از عدم آشنایی کافی آنها با بازار سرمایه بوده است. عدم شناخت از وضعیت بازار، شرایط شرکت ها و نیز انواع سرمایه گذاری ها، مهم ترین عامل زیان سهامداران بوده است.

این فعال بازار سرمایه ضمن تاکید بر ضرورت آموزش برای انتفاع از بازار سرمایه، گفت: مدت زمان لازم برای آشنایی سهامداران تازه وارد با بازار سرمایه و برخورداری از حداقل دانش تحلیلی، حداقل ۲_۳ ماهی زمان خواهد برد؛ ولی برای آشنایی با بازار سرمایه حتما نباید در کلاس ها و دوره های آموزشی فیزیکی شرکت کرد. منابع کافی برای آموزش سهامداران در بستر اینترنت موجود است و سهامداران با صرف اندکی وقت می توانند خود را برای فعالیت در بازار سرمایه، آماده تر کنند. ضمن اینکه معمولا در وبسایت کارگزاری ها نیز مطالبی برای آموزش سهامداران وجود دارد. نکته اینجا است که اکثر سهامداران تازه وارد توجهی به بحث آموزش ندارند!

چوب بی خیالی بر سر کم تجربه ها / دوره اصلاح به اتمام می رسد

پیش بینی روند آتی بازار سرمایه

ساسانی در خاتمه در رابطه با پیش بینی وضعیت بازار عنوان کرد: در مقطع کنونی، فرآیند رشد بازار منقضی نشده و فقط بازار سرمایه بعد از یک دوره رشد، وارد فاز اصلاح شده است. این دوره اصلاح هم بالاخره به اتمام می رسد و با توجه به روند افزایشی سودآوری شرکت ها، چشم انداز بازار سرمایه مثبت است. به سهامداران توصیه می شود اگر سهمی در سبد سرمایه گذاری های خود دارند که از وضعیت بنیادی مناسبی برخوردار است، کمی صبر کنند تا با بهبود روند بازار به بازدهی مورد انتظار دست یابند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: