تعداد بازدید : ۱۴۴۹
کد خبر : ۱۹۹۶۸۹
کارشناس بازارهای مالی در گفتگو با بورس نیوز تشریح کرد:
۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۷
شرکت‌های گروه فلزات، سنگ‌آهن و پتروشیمی می‌توانند وضعیت مناسبی داشته باشند و گروه‌های مشمول قیمت‌گذاری داخلی از جمله دارویی، غذایی و قندی با وجود رشد زیادی که داشته، می‌توانند رشد ملایم دیگری را تجربه کنند.

پیش بینی قیمت های جهانی، نرخ ارز و روند بازار سرمایه

به گزارش بورس نیوز، روند یکی دو ماه اخیر بازار‌سرمایه، سهامداران را بسیار محتاط کرده و بجز اخبار مربوط به تجدید ارزیابی بعضی شرکت‌ها، اتفاق چندان مثبتی نیز رخ نداده که سبب رشد بازار شود.

در این میان یکی از روزنه های امید، افزایش قیمت‌های جهانی کامودیتی‌ها و رشد تقاضای محصولات فلزی و پتروشیمی و نفتی و ... است.

علی صادقین کارشناس بازارهای مالی در گفتگو با بورس‌نیوز در خصوص وضعیت بازارهای جهانی بیان کرد: در بازارهای جهانی، زمزمه‌هایی در مورد اقدامات چین برای کاهش تنش‌های تجاری با آمریکا وجود دارد که اثر مثبتی بر بازارهای جهانی داشته و رشد تقاضا در بازارهای جهانی هم مشاهده می‌شود.

وی ادامه داد: در حوزه فلزات، قیمت‌ها اندکی افزایش داشته و در حوزه نفت و پتروشیمی هم به نظر می‌رسد در ۶ماه آینده، اتفاقات مثبت‌تری شاهد خواهیم بود اما؛ هنوز شاخص‌های بخش تولید از جمله شاخص حجم سفارش‌های و شاخص ارزش تولیدات و ... در کشورهای نوظهور به ویژه چین و نیز کشورهای حوزه یورو در سطح پایینی است و برای ما ثابت نمی‌کند که رشد اقتصادی این کشورها در میان مدت روند صعودی داشته باشد.

صادقین گفت: چشم‌انداز کاهش نرخ بهره و رکود نسبی در دستور کار کشورها هست؛ ولی از شیب رکودی که در چندماه گذشته به سمت آن می‌رفتیم، تا حدی کاسته شده و انتظار افزایش نسبی و البته آهسته قیمت کامودیتی‌ها می رود ولی احتمالا کاهش قابل ملاحظه‌ای نسبت به وضعیت فعلی نخواهیم داشت.

وی،افزود: با این نگرش، سهم‌های وابسته به تولید کامودیتی ها مستعد رشد نسبتا آرامی هستند. چشم‌انداز گروه پتروشیمی و فلزات اساسی مثبت بوده و ضمنا گزارش‌های ۶ماهه این شرکت‌ها مناسب بوده و انتظار رشد فروش در گزارش‌های ۹ماهه هم وجود دارد؛ ولی باید در نظر داشت که اقتصاد کشور درگیر یک رکود تورمی است.

این کارشناس بازارسرمایه با اشاره به تورم موجود در فضای اقتصادی، گفت: در ۲_۳ سال گذشته، تورم بر رکود چیره می‌شد و سرعت گردش نقدینگی و ورود پول به بازارها از جمله بازارسرمایه تحت تاثیر قرار می‌گرفت، ولی برای سال آینده احتمالا بودجه انقباضی تدوین شده و رکود بر تورم چیره خواهد شد و لاجرم برخی شرکت‌ها افت فروش خواهند داشت؛ بنابراین نمی‌توان به رشد فروش تمام شرکت‌های بازار، از منظر تورم و افزایش قیمت‌ها خوش‌بین بود.
صادقین اضافه کرد: رکود نسبی در بازارهای جهانی و بازار داخلی، بازارسرمایه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به هر حال ارتباطاتی با بازارهای بین المللی داریم و قیمت بعضی محصولات از قیمت‌های جهانی اثر می‌گیرد.

صادقین ادامه داد: در نتیجه در یک دوره میان مدت گروه های مختلف بازار مسیر متفاوتی در پیش خواهند گرفت. شرکت های گروه فلزات، سنگ آهن و پتروشیمی می توانند وضعیت مناسبی داشته باشند. گروه های مشمول قیمت گذاری داخلی از جمله دارویی، غذایی و قندی هم با وجود رشد زیادی که داشته، می توانند رشد ملایم دیگری را تجربه کنند. اما انتظار شیب تند صعودی نباید داشت.

وی در مورد گروه های مناسب برای سرمایه گذاری اظهار کرد: بازار تا پایان سال رشد ملایم خواهد داشت و نگرانی بابت ریزش مشابه سال ۹۲ وجود ندارد، اما قطعا اصلاح خواهیم داشت. به سهامداران توصیه می شود که این بار حتما با دید بنیادی اقدام به خرید و فروش کنند. سهم شرکت هایی که از رشد بازار جا مانده، و شرکت هایی که پتانسیل تحقق سود بالاتری را دارند و روند سودآوری رو به رشدی دارند، برای سرمایه گذاری مناسب تر هستند.

صادقین در رابطه با پیش بینی نرخ ارز گفت: به نظر می رسد نرخ فعلی ارز در بازار با نرخ واقعی ارز متفاوت است؛ اما با در نظر گرفتن نظارت بانک مرکزی بر بازار ارز و انتظارات تورمی، احتمالا نوسان بیش از هزار تومانی در این بازار نخواهیم داشت. بانک مرکزی به خوبی نرخ ارز را کنترل کرده و حتی اگر نوسانی در بازار ارز داشته باشیم، این نوسان در حدی نیست که موجب جذب نقدینگی سرمایه گذاران به این بازار شود و شرکت ها می بایست برای تحلیل چند ماه آینده، منابع و مصارف ارزی خود را با همین نرخ های فعلی برآورد کنند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: