تعداد بازدید : ۱۱۱۵
کد خبر : ۱۹۹۹۳۰
یک اقتصاددان در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۳
طبیعی است که در این شرایط، بودجه عمرانی، در حد ایده آل نباشد؛ اما باید با کمبودها ساخت و حداقل پروژه ها و طرح های نیمه تمام را به اتمام رساند. منطقا اجرای طرح های عمرانی جدید، رونقی نخواهد داشت.

به گزارش بورس نیوز، خبرها حاکی از آن است که در لایحه بودجه سال ۹۹، نرخ دلار ۸ هزار تومان در نظر گرفته شده و فروش نفت ۵۰۰ هزار بشکه در روز لحاظ شده است.

حسن مرادی اقتصاددان و استاد دانشگاه تهران در گفتگو با بورس نیوز در خصوص لایحه بودجه ۹۹ بیان کرد: در تدوین بودجه سال آینده سعی شده اتکا به نفت کاهش یابد و از این رو سعی شده سهم درآمد نفت در بودجه به حداقل برسد و کاهش احتمالی میزان فروش، تاثیری در بودجه نداشته باشد. بنابراین لحاظ کردن فروش ۵۰۰ هزار بشکه نفت، منطقی است؛ ولی به احتمال زیاد، فروش نفت بیش از این میزان محقق خواهد شد.

وی افزود: پیش بینی نرخ ۸ هزار تومانی دلار هم با توجه به اینکه این نرخ، تقریبا میانگین نرخ دلار دولتی و نیمایی است، منطقی به نظر می رسد. اما فرض فروش ۵۰۰ هزار بشکه نفت و دلار ۸ هزار تومانی، لزوما به معنای کاهش سهم بودجه بخش های مختلف نخواهد بود. در لایحه بودجه ۹۹ به سایر درآمدها مانند درآمد فروش هیدروکربن ها و محصولات پتروشیمی و مشتقات نفتی و ... و همچنین درآمد مالیات توجه شده و دولت سعی کرده کمبود فروش نفت از طریق سایر درآمدها جبران شود. ضمن اینکه معمولا هر ساله در تدوین لایحه بودجه، سهمی هم بابت درآمد واگذاری و خصوصی سازی اموال دولتی در نظر گرفته می شود و احتمالا برای سال ۹۹ هم خصوصی سازی، سهمی در بودجه دارد. اما طبیعی است که در این شرایط، بودجه عمرانی، در حد ایده آل نباشد؛ اما باید با کمبودها ساخت و حداقل پروژه ها و طرح های نیمه تمام را به اتمام رساند. منطقا اجرای طرح های عمرانی جدید، رونقی نخواهد داشت.

مرادی تصریح کرد: پرداخت بدهی دولت به بخش خصوصی از واجب ترین اقدامات است. بخش خصوصی باید مطالبات خود را دریافت کند تا توان ادامه فعالیت داشته باشد. در غیر این صورت، شرکت های خصوصی ناچار به اجرای برنامه هایی برای کاهش هزینه همچون تعدیل نیرو هستند و دولت باید به هر طریق ممکن، از این مشکل جلوگیری کند. بخشی از این بدهی می تواند از طریق انتشار اوراق بدهی در بازار سرمایه، پرداخت شود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: