تعداد بازدید : ۱۰۲۵
کد خبر : ۱۹۹۹۳۰
یک اقتصاددان در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۳
طبیعی است که در این شرایط، بودجه عمرانی، در حد ایده آل نباشد؛ اما باید با کمبودها ساخت و حداقل پروژه ها و طرح های نیمه تمام را به اتمام رساند. منطقا اجرای طرح های عمرانی جدید، رونقی نخواهد داشت.

به گزارش بورس نیوز، خبرها حاکی از آن است که در لایحه بودجه سال ۹۹، نرخ دلار ۸ هزار تومان در نظر گرفته شده و فروش نفت ۵۰۰ هزار بشکه در روز لحاظ شده است.

حسن مرادی اقتصاددان و استاد دانشگاه تهران در گفتگو با بورس نیوز در خصوص لایحه بودجه ۹۹ بیان کرد: در تدوین بودجه سال آینده سعی شده اتکا به نفت کاهش یابد و از این رو سعی شده سهم درآمد نفت در بودجه به حداقل برسد و کاهش احتمالی میزان فروش، تاثیری در بودجه نداشته باشد. بنابراین لحاظ کردن فروش ۵۰۰ هزار بشکه نفت، منطقی است؛ ولی به احتمال زیاد، فروش نفت بیش از این میزان محقق خواهد شد.

وی افزود: پیش بینی نرخ ۸ هزار تومانی دلار هم با توجه به اینکه این نرخ، تقریبا میانگین نرخ دلار دولتی و نیمایی است، منطقی به نظر می رسد. اما فرض فروش ۵۰۰ هزار بشکه نفت و دلار ۸ هزار تومانی، لزوما به معنای کاهش سهم بودجه بخش های مختلف نخواهد بود. در لایحه بودجه ۹۹ به سایر درآمدها مانند درآمد فروش هیدروکربن ها و محصولات پتروشیمی و مشتقات نفتی و ... و همچنین درآمد مالیات توجه شده و دولت سعی کرده کمبود فروش نفت از طریق سایر درآمدها جبران شود. ضمن اینکه معمولا هر ساله در تدوین لایحه بودجه، سهمی هم بابت درآمد واگذاری و خصوصی سازی اموال دولتی در نظر گرفته می شود و احتمالا برای سال ۹۹ هم خصوصی سازی، سهمی در بودجه دارد. اما طبیعی است که در این شرایط، بودجه عمرانی، در حد ایده آل نباشد؛ اما باید با کمبودها ساخت و حداقل پروژه ها و طرح های نیمه تمام را به اتمام رساند. منطقا اجرای طرح های عمرانی جدید، رونقی نخواهد داشت.

مرادی تصریح کرد: پرداخت بدهی دولت به بخش خصوصی از واجب ترین اقدامات است. بخش خصوصی باید مطالبات خود را دریافت کند تا توان ادامه فعالیت داشته باشد. در غیر این صورت، شرکت های خصوصی ناچار به اجرای برنامه هایی برای کاهش هزینه همچون تعدیل نیرو هستند و دولت باید به هر طریق ممکن، از این مشکل جلوگیری کند. بخشی از این بدهی می تواند از طریق انتشار اوراق بدهی در بازار سرمایه، پرداخت شود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
مسیر "قرن" در گسترش کانال‌های فروش و بازار‌های جدید
سید عبدالرضا مظفری چنیجانی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پدیده شیمی قرن در گفت‌وگو با بورس نیوز، تاکید کرد که این شرکت در تفکر "برندینگ" صادرات در کشورهای CIS بوده و از صادرات فله‌ای گریزان است.