تعداد بازدید : ۱۳۷۷
کد خبر : ۱۹۹۹۵۴
پیش گشایش؛
۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۰
رشد معاملات در گروه‌های خودرویی منجر به افزایش سهم این گروه از کلیات معاملات بازار شده و در روز‌های رکود بازار شاهد لیدری این گروه و دیگر گروه زیان‌ده یعنی بانکی هستیم.

پیش گشایش

آنچه در بازار دیروز گذشت

به گزارش بورس نیوز، در بازار دیروز شاهد افت محسوس شاخص کل بودیم. شاخص کل بورس با ۱ درصد کاهش و معادل ۳ هزار و ۶۳ واحد، به کانال ۳۰۲ هزار واحدی بازگشت و به ۳۰۲ هزار و ۷۹۵ واحد رسید. نماد‌های "وبملت"، "فولاد"، "شخارک" و "اخابر" بیشترین اثر منفی بر شاخص کل را داشتند. شاخص هم وزن نیز با کاهش بیش از یک درصدی به ۸۵ هزار و ۳۳۹ واحد رسید. معاملات اکثر گروه‌ها در بازار دیروز در سطوح منفی جریان داشت و با توجه به کاهش ارزش معاملات و کاهش حضور خریداران، این گونه به نظر می‌رسد که در روز‌های پیش رو همچنان رکود و افت تدریجی قیمت‌ها در انتظار بازار سرمایه باشد.

افزایش ناگهانی تنش‌های سیاسی بین دولت و قوه قضائیه که آغازگر آن سخنان رئیس جمهور در میان مردم یزد بود، عامل اصلی دیگری در افت بازار در روز گذشته بود. بنابر گفته‌های رئیس جمهور و به اعتقاد ایشان، مردم نسبت به جوسازی‌ها و دادگاه‌های برگزار شده در خصوص فساد‌های سال اخیر، هوشیار هستند و بنا به اظهارات ایشان، گول نمی‌خورند.

این در حالی است که قوه قضاییه طی ماه‌های اخیر دادگاه‌های مهمی را در خصوص فساد‌های مالی یک سال اخیر برگزار کرده و توانسته است حمایت‌های مثبتی را از جامعه دریافت کند. این سخنان به نظر می‌رسد عمدتا به دلیل افزایش افشای فساد از برخی بخش‌های دولتی و حاکمیتی است که با توجه به ضعف در اجرای قوانین و ذینفع بودن برخی اشخاص مسئول، فساد‌های سنگینی را در کشور ایجاد کردند.


اقتصاد کلان و صنایع

در حالی گفته شده در سال آینده تمامی درآمد نفت برای پروژه‌های عمرانی سرمایه‌گذاری می‌شود که اعلام منابع ۶۰ هزار میلیاردی برای این بخش، این تصور را ایجاد می‌کند که احتمالا درآمد نفتی در همین حد است؛ درصورتی که این عدد می‌تواند فقط درآمد ناشی از صادرات نفت خام باشد و با توجه به درآمد ناشی از فرآورده‌ها و میعانات گازی و افزایش نرخ دلار در بودجه ۹۹، مجموع درآمد نفتی بیش از این خواهد بود. همچنین برخی خبر‌ها حاکی است احتمالاً میزان فروش نفت در بودجه ۹۹ بیش از ۵۰۰هزار بشکه نفت در روز لحاظ شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد از هفته گذشته سناریوی جدیدی برای میزان فروش نفت در بودجه لحاظ شده و به این ترتیب احتمالاً دولت با سناریوی درآمدی حاصل از فروش ۵۰۰ هزار بشکه نفت و میعانات در روز عبور خواهد کرد و شاهد ارقام بهتری در لایحه بودجه سال بعد خواهیم بود.

در بخش پتروشیمی، مدیر طرح‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه طرح‌های جهش دوم و سوم پتروشیمی به لحاظ تأمین منابع مالی مشکلی نخواهند داشت، گفت: بیشتر طرح‌های جهش سوم از سوی هلدینگ‌های پتروشیمی اجرا می‌شود که در بورس حضور دارند و محصول تولید و صادر می‌کنند. وی با اشاره به اینکه ویژگی بارز طرح‌های تعریف شده در جهش سوم پتروشیمی بازدهی و سوددهی بالاست، تصریح کرد: وزارت نفت همچنین به منظور تأمین خوراک طرح‌های پتروشیمی، پروژه‌های بالادست نفتی را برای تأمین خوراک به پتروشیمی‌ها واگذار کرده است. برای مثال، ان‌جی‌ال ۳۲۰۰ برای تأمین خوراک زنجیره پتروشیمی بندرامام و پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس برای تأمین خوراک زنجیره پروژه‌های منطقه دنا در اختیار هلدینگ خلیج فارس قرار گرفته است.

سند رشد مجدد بازار به امضای دولت می رسد؟

در بخش کانه‌های فلزی، سنگ آهن وارداتی در چین به پایین‌ترین سطح چند ماه اخیر رسیده، زیرا آمار جدید از کاهش واردات به چین در اکتبر خبر داد. آخرین قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد ۸۰ دلار هر تن سی‌اف آر چین ثبت شده است. به گزارش فولاد ایران، طبق آمار گمرک چین، ماه اکتبر چین ۹۲.۸۶ میلیون تن سنگ آهن وارد کرده که ۶.۵ درصد افت ماهانه داشته است. این نشان می‌دهد در بخش تقاضا هنوز چالش‌هایی وجود دارد. کاهش تولید‌های مداوم موجب شده واردات سنگ آهن چین از ژوئن سال جاری تاکنون برای اولین بار کاهش یابد. آمار واردات ابتدای سال تاکنون نیز خبر از افت ۱.۶ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۸ داده و ۸۷۷.۱۸ میلیون تن ثبت شده است. پیش بینی شده که قیمت سنگ آهن با توجه به ضعف بازار به ۸۰ دلار در هر تن برسد.

بازار امروز
به نظر می‌رسد که بازار امروز نیز همچنان با ضعف تقاضا روبرو باشد. رشد معاملات در گروه‌های خودرویی منجر به افزایش سهم این گروه از کلیات معاملات بازار شده و در روز‌های رکود بازار شاهد لیدری این گروه و دیگر گروه زیان‌ده یعنی بانکی هستیم. به نظر میرسد با توجه به روند کلی بازار امروز هم شاهد افت تدریجی قیمت‌ها در اکثر گروه‌های بازار باشیم. روند ارزش معاملات نیز نزولی پیش‌بینی می‌شود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: