تعداد بازدید : ۱۶۱۹
کد خبر : ۱۹۹۹۹۷
عضو هیات مدیره کانون کارگزاران در گفتگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۷
گرایش مردم برای سرمایه‌گذاری در بورس ظرف یک‌سال اخیر به ۵برابر رسیده بنابراین نباید با ایجاد جذابیت منفی، تاثیرگذار نامناسبی را برای سرمایه‌گذاری در بورس ایجاد کرد.

عمق کم بازار و گرفتاری قایق سرمایه‌

علیرضا تاجبر مدیرعامل کارگزاری تامین سرمایه نوین در گفتگو با بورس‌نیوز، با اشاره به شائبه دخالت‌ دولتی‌ها که در بازار مطرح شده، اظهار کرد: یکی از مشکلات "بورس" عمق و شناوری کم سهم‌ها بوده و در این بازار حقوقی و حقیقی‌ها به راحتی می‌توانند در روند سهم و حتی صنایع تاثیرگذاری محسوسی را داشته باشند.

وی ادامه داد: یکی از آرزو‌های بزرگ در بازارسرمایه، افزایش حداکثری مشارکت سرمایه‌گذاران و سهامداران بوده که خوشبختانه گرایش مردم برای سرمایه‌گذاری ظرف یک‌سال اخیر، از ۱۰۰هزار نفر به ۵۰۰هزار نفر رسیده بنابراین حتی اگر هر سهامدار با پول اندکی وارد گود سرمایه‌گذاری شود، جمع این سرمایه‌ها رقم قابل توجهی شده و می‌تواند تاثیرگذاری بالایی را در بورس داشته باشد.

تاجبر در خصوص این نوع دخالت‌ها تاکید کرد: معامله بین حقیقی‌ها و حقوقی‌ها امر غیرقانونی نبوده بلکه روند طبیعی بازار است اما؛ اگر روند معاملات مدیریت شده نباشد و جوهای هیجانی در بازار ایجاد شود، طبیعتا جذابیت منفی در بورس شکل می‌گیرد؛ از سوی دیگر، زمانی که ذهنیت منفی بر کد‌های جدید قالب شود، آنگاه تاثیر مناسبی را به نفع ماندگاری سرمایه در بازار نمی‌توان شاهد بود.

عضو هیات مدیره کانون کارگزاران افزود: زیرمجموعه‌ هلدینگ‌هایی همانند "شستا"، "صندوق‌های بازنشستگی" و "تامین اجتماعی" و ... از فرصت ورود کد‌های جدید به‌خوبی استفاده کرده و سهم‌های خود را فروختند، اما این معامله اقدامی نامیمون و منفی در روند معاملات بازارسرمایه نیست؛ ولی از سوی دیگر، باید عرضه‌ها به صورت استاندارد در بازار شکل بگیرد.

این کارشناس بازارسرمایه درخصوص پیش‌بینی نسبت به روند معاملات بازار نیز گفت: تا گزارش‌های ۹ماهه، بازار حالت نه‌چندان صعودی را طی خواهد کرد و بیشتر مانور بر نرخ‌های فروش است.

تاجبر همچنین در پایان با اشاره به بحث بودجه‌بندی نیز تاکید کرد: گمانه‌زنی تعیین نرخ‌ها در بودجه سال آتی نظیر نرخ دلار، بنزین، گاز، برق، خوراک کارخانه‌ها و ... که تاثیر بسزایی در بازار دارد آغاز شده ضمن آنکه این روز‌ها تک‌سهم‌ها توانسته‌اند از فرصت تجدید ارزیابی دارایی‌ها بهره‌کافی را ببرند و بعضا با اقبال نیز مواجه شده‌اند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: