تعداد بازدید : ۳۷۳۲
کد خبر : ۲۰۰۳۰۲
دبیرکل کنفدراسیون صادرات ایران در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۷
برخی محصولات کشاورزی، سیمان، کاشی و سرامیک، محصولات پتروشیمی و ماشین آلات صنعتی در فهرست توافقنامه تجاری با اتحادیه اوراسیا قرار دارند.

به گزارش بورس نیوز، چندی قبل خبری مبنی بر انعقاد توافقنامه تجاری بین ایران و اتحادیه اوراسیا جهت صادرات بیش از ۵۰۰ کالای صادراتی ایران با تعرفه ترجیحی یا صفر و اجرای آن از پنجم آبان ماه امسال اعلام شد. البته هنوز بعضی صاحبان صنایع در مورد جزییات این توافقنامه و شرایط صادرات به کشورهای روسیه، قزاقستان، بلاروس، ارمنستان و قرقیزستان اطلاع دقیقی ندارند.

سیمان، کاشی و سرامیک، و محصولات پتروشیمی در فهرست صادرات به اوراسیا

جمشید نفر دبیر کل کنفدراسیون صادرات ایران در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: بر اساس توافقنامه تجاری با اتحادیه اروپا، محصولاتی که نام آنها در این توافقنامه آمده، با شرایطی که تعیین شده قابلیت صادرات خواهند داشت. بخشی از کالاها مربوط به محصولات کشاورزی، بخشی هم مربوط محصولاتی مانند سیمان، کاشی و سرامیک، محصولات پتروشیمی، ماشین آلات صنعتی و... است. طبق این توافقنامه فعلا مقرر شده تا ۳ سال تعرفه ها صفر باشد و بین ایران و کشورهای اوراسیا تجارت آزاد برقرار باشد. متولی این موضوع، سازمان توسعه تجارت است. این موافقتنامه از پنجم آبان ماه اجرایی شده و صادرکنندگان می توانند طبق شرایط مندرج در توافقنامه اقدام به صادرات به اوراسیا کنند.

 

جهت مشاهده فایل توافقنامه اینجا کلیک کنید.

اوراسیا

دبیرکل کنفدراسیون صادرات در ادامه تصریح کرد: به نظر می رسد بعد از موافقتنامه های تجاری دو یا چند جانبه ای که تا به امروز منعقد شده، این توافقنامه با اوراسیا بهترین شان بوده که توانسته از تجارب قبلی استفاده کند. نمی توان گفت این توافقنامه بی نقص است؛ حتما در روند اجرای کار بروز مشکلاتی اجتناب ناپذیر است؛ ولی نکته مثبت این است که توافقنامه مذکور در ۳ سال اجرا، قابل اصلاح خواهد بود. مدیران وزارت صمت هم قول مساعد داده اند که در این مدت برای رفع مشکلات احتمالی، با بخش خصوصی در ارتباط باشند.

نفر در مورد برنامه های آتی کنفدراسیون صادرات گفت: یکی از نقاط ضعف ما در سیستم های تجاری، مذاکرات دو یا چند جانبه تعرفه ای است. برخی کشورهای همسایه مانند عراق به دلیل اینکه صادرات زیادی به ایران ندارند، تمایلی هم به تجارت آزاد و حذف تعرفه ها ندارند؛ اما سیاست های جدید سازمان توسعه تجارت، تمرکز بر مذاکرات با کشورهای دیگر و همکاری های دو یا چند جانبه تجاری بوده و تلاش هایی صورت گرفته است که امیدواریم به نتیجه برسد. وزارت امور خارجه و وزارت صمت هم در این زمینه فعال تر از قبل شده اند و این، اتفاق خوشایندی است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: