تعداد بازدید : ۴۷۰
کد خبر : ۲۰۰۵۱۷
۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۶
عرضه سهام شرکت سعودی آرامکو عربستان که بزرگ‌ترین عرضه سهام در تاریخ به شمار می‌آید، هم بر سازمان کشور‌های صادرکننده نفت (اوپک) تأثیر می‌گذارد و هم برای عربستان، محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور و کل شورای همکاری‌های خلیج فارس، پیامد‌هایی خواهد داشت.

پیامد عرضه سهام آرامکو برای اوپک و عربستان

به گزارش بورس نیوز، عرضه سهام شرکت سعودی آرامکو عربستان که بزرگ‌ترین عرضه سهام در تاریخ به شمار می‌آید، هم بر سازمان کشور‌های صادرکننده نفت (اوپک) تأثیر می‌گذارد و هم برای عربستان، محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور و کل شورای همکاری‌های خلیج فارس، پیامد‌هایی خواهد داشت.

بیشتر تحلیلگران اعلام کردند که درباره امور مالی آرامکو، قیمت‌گذاری آن و درآمد‌های احتمالی برای عربستان، چالش‌های بزرگی وجود دارد. بانک‌های بین‌المللی، قیمت‌گذاری مختص خودشان را برای آرامکو ارائه کرده‌اند و این مسئله نشان‌دهنده طیفی گسترده از قیمت‌های متفاوت است و فضا را برای گمانه‌زنی باز می‌کند.

هم‌زمان، اعلامیه اولیه عرضه سهام آرامکو نشان‌دهنده برخی تهدیدهاست که به نظر می‌رسد در بیشتر تحلیل‌ها گنجانده نشده‌اند. تأثیر کند شدن رشد تقاضای نفت، پیامد‌های قانونی احتمالی عرضه سهام آرامکو در بورس‌های غربی و بی‌علاقگی احتمالی نهاد‌های سرمایه‌گذاری آمریکایی و اروپایی از جمله این تهدید‌ها هستند.

مسائل مالی تنها یکی از مسائلی هستند که تحلیلگران آن را مرور می‌کنند. خطر‌های قانونی، از جمله لایحه غرامت حمله ۱۱ سپتامبر در آمریکا، رویکرد کنگره آمریکا و لایحه نوپک (مقابله با اوپک) در آمریکا می‌توانند آینده آرامکو را تهدید کنند.

احتمال سرمایه‌گذاری در شرکتی نفتی که ممکن است به دلیل اقدام‌های تروریستی یا خشونت‌آمیز افراد ثالث مورد تعقیب قرار گیرد، شاید مسئله جدیدی باشد، اما شرکت‌های نفتی همواره هدف پرونده‌های حقوقی بوده‌اند.

عربستان به عنوان بازیگر اصلی در اوپک، پس از واگذاری سهام آرامکو و برای اینکه بتواند یک شرکت سهامی واقعی باشد، ناچار خواهد بود در برخورد با بازار رفتار متفاوتی داشته باشد. سهامداران همچنان خواهان افزایش سودآوری آرامکو و پرداخت مستمر سود سالانه خواهند بود. در این شرکت چالش‌برانگیز، آرامکو باید همزمان منافع دولت عربستان و سهامداران جدید خود را تأمین کند.

سعودی آرامکو برای رفتار همانند یک غول نفتی واقعی، نیازمند تغییر در رویکرد، مدیریت و اهداف خود است. اگرچه این شرکت به‌طور رسمی و مستقیم تحت مالکیت دولت عربستان نیست، همواره یکی از ابزار‌های راهبرد ژئوپولیتیک و اقتصادی این کشور بوده است. تولید نفت و سرمایه‌گذاری آرامکو همواره به روشنی به آینده عربستان و همپیمانان آن وابسته بوده است.

شرکت آرامکو پس از عرضه سهام خود در بازار، باید این راهبرد را کنار بگذارد و این مسئله سبب می‌شود این شرکت در مسیر تعارض با اهداف اوپک قرار گیرد. سهامداران آرامکو خوشحال نخواهند شد اگر حجم تولید آرامکو از سوی اعضای اوپک تعیین شود. از سوی دیگر، اگر آرامکو تصمیم بگیرد از اوپک پیروی نکند، قدرت این سازمان نابود می‌شود. هم‌اکنون مسئولان عربستانی به‌شدت انکار می‌کنند که عرضه سهام آرامکو تهدیدی برای اوپک به شمار می‌آید، بنابراین، سهامداران و سرمایه‌گذاران احتمالی باید پیش از سرمایه‌گذاری در این شرکت، از این مسئله آگاه باشند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: