تعداد بازدید : ۱۴۸۱
کد خبر : ۲۰۰۸۵۹
موتورهای این شرکت گرم می شود؛
۲۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۱
ارزیابی معاملات این سهم در سال های اخیر حاکی از آن است به نوعی با رشد و افول خود سمت و سوی شاخص را تعیین می کند و آیا زمستانی گرم در انتظار "خودرو" است؟!

به گزارش واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز، نماد "خودرو" در بازار سرمایه از ابتدای سال جاری تا پایان آبان ماه بازدهی جالب توجه ۱۷۲ درصدی را عاید سهامداران خود کرد.

در حالی این نماد با قیت ۲۸۸ تومان به کار خود در سال ۹۷ پایان داده بود، تا به امروز به قیمت ۷۸۵ تومان رسیده است.

با سوار شدن تیم مدیریتی جدید بر "خودرو" وضعیت معاملات سهم بهبود یافت و انتظار می‌رود با اقدامات در دست اجرا از جمله تزریق نقدینگی قابل توجه به خطوط تولید و همچنین تکمیل خودرو‌هایی که به دلیل کمبود قطعه در پارکینگ‌ها خاک می‌خوردند، روند حرکت سهام بهتر از گذشته شود.

ارزیابی معاملات این سهم در سال‌های اخیر حاکی از آن است به دلیل جایگاه مهم غول خودروسازی کشور در نگاه سهامداران و سرمایه‌گذاران، به نوعی با رشد و افول خود سمت و سوی شاخص را تعیین می‌کند.

همان‌طور که در نمودار ذیل مشاهده می‌کنید، تقریبا هر زمان که روند بازدهی قیمت سهام "خودرو" افت کرده، شاخص کل نیز همگام با آن به ورطه نزول افتاده و در زمان رشد نیز گام در مسیر صعود گذاشته است.

به عنوان مثال، در سال ۹۲ که "خودرو" بازدهی ۱۸۱ درصدی را به ثبت رساند، شاخص کل نیز با سطح ۱۰۸ درصد بازدهی صعود کرد اما؛ در سال پس از آن که "خودرو" افت و خیز فراوانی داشت و در نهایت تنها ۲۰ درصد رشد قیمت را تجربه کرد، شاخص نیز با افت فاحش مواجه شد.

از آن جا که این نماد پربازدید در دو سال گذشته بازدهی چندان قابل توجهی به ثبت نرساند، انتظارات بر این است در سال جاری جبران گذشته شود و شاهد ثبت بازدهی قابل توجه از "خودرو" باشیم؛ هر چند که تا امروز نیز کام سهامداران و همراهان خود را به خوبی شیرین کرده و تقریبا ۱۰۰ درصد بیش از شاخص کل بازار سهام، بازدهی داشته است. علاوه بر این، بحث تجدید ارزیابی دارایی‌ها می‌تواند محرک قوی برای این سهم در مسیر صعود باشد.

آیا زمستانی گرم در انتظار "خودرو" است؟!

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: