تعداد بازدید : ۲۵۴۹
کد خبر : ۲۰۱۰۱۰
خاطره‌سازی خصوصی بورس‌بازان با این داروساز؛
۰۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۱
نگاهی به آمار و ارقام «دعبید» از جهات گوناگون شرایطی مثبت را تداعی می‌کند و از همین رو، در سال‌های اخیر بازدهی بسیار مطلوبی را عاید سهامداران کرده است، آیا «دعبید» باز هم بازدهی سنگین در رگ‌های سهامداران خود تزریق می‌کند؟!

«دعبید» کوتاه نمی‌آید

به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، شرکت «داروسازی دکتر عبیدی» یکی از شرکت‌هایی بوده که به صورت خانوادگی اداره می‌شود و بیش از ۶۶درصد از سهام آن در اختیار شرکت کوبل دارو بوده و استراتژی خاصی در امر تولید و فروش محصولات خود، دنبال می‌کنند.

این استراتژی سبب شده تا در دوره ۱۰ماهه منتهی به مهر۹۸ به درآمد فروش ۷۳۶۱میلیارد ریالی دست یابد که ۲۲درصد بیش از درآمد کل دوره ۱۲ماهه سال مالی۹۷ است.

با این میزان فروش «دعبید» از سطوح سودآوری سال گذشته عبور کرد و می‌تواند به روند سودسازی خود شتاب بیشتری بخشد.

«دعبید» کوتاه نمی‌آید

عملکرد این شرکت تا پایان شهریور ماه سال۹۸ منتج به تحقق ۲۵۲۰میلیارد ریال سود انباشته شده که در حال حاضر، ۱.۵برابر سرمایه اسمی ثبت شده است.

نکته جالب توجه این است که برخلاف سایر شرکت‌های داروساز، این شرکت میزان قابل ملاحظه‌ای از سود خود را صرف فرآیند تحقیق و توسعه می‌کند.

بر اساس اطلاعات موجود، «دعبید» حدود ۳.۵درصد از سود خود را برای تحقیق و توسعه کنار می‌گذارد؛ در حالی که به صورت متوسط این رقم در سایر شرکت‌های داروساز تنها ۰.۵ درصد است.

همین موضوع سبب شده تا این شرکت با تولید محصولات جدید سهم خود از بازار را افزایش دهد. به عنوان مثال، از ابتدای سال۹۸ تا به امروز این شرکت در ۵نوبت خبر از تولید محصول جدید از جمله Norabex، Lotiva و Glorenta داده است.

«دعبید» با تولید محصولات جدید و استراتژی فروش خود توانست بخشی از سهم بازار دیگر شرکت‌ها را از آن خود کند و در آخرین مورد، در سبد تولیدات شرکت "سبحان دارو" دست کرد و خود را به بازار فروش این شرکت رساند؛ از همین رو شاهد هستیم که مقدار فروش محصولات «دسبحان» در مهر ماه با کاهش نسبت به شهریور ماه همراه شده است.

نگاهی به آمار مبلغ فروش محصولات در سال جاری نشانه‌های مثبت را مخابره می‌کند که در تمام سال‌های اخیر روند صعودی پرشتابی داشته است. در واقع، مبلغ فروش در ۱۰ ماهه نخست سال ۹۸ نزدیک به ۲۵ برابر دوره ۱۲ ماهه سال مالی ۹۰ است.

«دعبید» کوتاه نمی‌آید

نیم نگاهی به آخرین صورت‌های مالی منتشر شده حاکی از آن است که از نظر مبلغ فروش، این شرکت داروساز رتبه چهارم را در گروه محصولات دارویی از آن خود کرده است. از سوی دیگر، با عملکرد مثبت خود توانسته سود خالص خود را به حدی برساند که پس از "دفارا"، رتبه دوم را در این سرفصل کسب کند.

«دعبید» کوتاه نمی‌آید

به نوعی می‌توان مجموع اقدامات مثبت و تفکر و حرکت رو به جلوی «داروسازی دکتر عبیدی» را به خصوصی بودن این شرکت نسبت داد؛ چرا که بر خلاف برخی شرکت‌های دارو ساز که سهامدار عمده آن‌ها شستا است و تنها به فکر سود خود حرکت می‌کند، سهامدار خصوصی در اندیشه بزرگ کردن برند خود است.

در بازار سرمایه، سهامداران همواره از «دعبید» سود مطلوبی کسب کرده اند و این سهم بازدهی مناسبی در دوره‌های اخیر در تابلوی معاملات خود به نمایش گذاشته است؛ به گونه‌ای که از ابتدای سال ۹۰ تا به امروز رشد خیره‌کننده ۵۶۴۴ درصدی داشته است. به عبارتی، در کمتر از ۹ سال گذشته قیمت هر سهم «دعبید» بیش از ۵۶ برابر شده است.

در سال‌های اخیر این سهم بازدهی جالب توجهی را به ثبت رسانده اما؛ در سال جاری تا به امروز نتوانسته از شاخص کل عبور کند و با توجه به روند دوره‌های گذشته، انتظار سهامداران این داروساز بر این است که خاطره خوش گذشته را باز هم تکرار کند!

«دعبید» کوتاه نمی‌آید

آیا «دعبید» باز هم بازدهی سنگین در رگ‌های سهامداران خود تزریق می‌کند؟!

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: