تعداد بازدید : ۱۴۴۹
کد خبر : ۲۰۲۳۲۶
کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز مطرح کرد:
۱۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۵
موضوع حذف معافیت‌های مالیاتی امری است که به طور حتم تغییراتی مستقیم و غیر مستقیم بر بازار سرمایه خواهد داشت.
حذف معافیت‌های مالیاتی، خبر ناخوب برای بورس
 
 
حسن قاسمی، مدیرعامل کارگزاری آینده نگر خوارزمی در خصوص «حذف معافیت‌های مالیاتی» به بورس نیوز گفت:این امر می‌تواند تاثیراتی را بر بازار سرمایه تحمیل کند.

وی ادامه داد: در توضیح غیرمستقیم این اتفاق باید به این نکته اشاره کرد که دولت افزایش درآمد مالیاتی خود را در دستور کار داشته و این یک سیاست انقباضی بوده و چه معافیت مالیاتی شرکت‌ها حذف شود چه نشود باعث ایجاد رکود در اقتصاد شده و فروش شرکت‌ها کاهش خواهد یافت.

این کارشناس بازار سرمایه در توضیح تاثیر مستقیم این امر افزود: اگر مواردی رقم بخورد که معافیت‌های مالیاتی شرکت‌ها حذف یا کم شود این امر هم بر سود شرکت‌ها تاثیرگذار خواهد بود.

قاسمی ادامه داد: شنیده‌ها حاکی از آن است که در موضوع «صادرات» تصمیم به کاهش معافیت مالیاتی صادرات گرفته شود یا از سود سرمایه‌ای (Capital Gain) ناشی از سود سهام مالیات اخذ شود. امور ذکر شده بر شرکت‌های سرمایه گذاری و هم بر اشخاص حقیقی تاثیر گذاشته و در کل خبر خوبی برای بازار سرمایه نخواهد بود.

قاسمی در پاسخ به این سوال که آیا مالیات بر تولید و صادرات با «اقتصاد مقاومتی» تناقض دارد یا خیر؟ گفت: بله تناقض دارد اما؛ به نظر می‌رسد که کفگیر دولت به ته دیگ خورده و درآمد‌های نفتی خیلی کم شده و صادرات نفت کمتر از ۵۰۰ هزار بشکه است.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد که بخش‌های زیادی در اقتصاد وجود دارد که باید به عنوان پایه‌های مالیاتی جدید شناسایی شوند.

این کارشناس بازار سرمایه به کسب و کار‌هایی که مالیات نمی‌دهند اشاره داشت و گفت:افرادی با درآمد‌های زیاد مثل ورزشکاران، هنرمندان یا بنیاد‌ها هیچ گونه مالیاتی پرداخت نکرده و درمقابل افراد حقوق بگیر مجبور به پرداخت مالیات هستند.

وی اضافه کرد: بهتر است از این قسمت‌ها شروع می‌شد، اما اگر شرکت‌ها درگیر این موضوع شوند سود آن‌ها کاهش یافته و برخی شرکت‌ها حتی با حاشیه سود کم نیز زیان ده خواهند شد.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: