تعداد بازدید : ۱۲۳۰
کد خبر : ۲۰۲۵۰۰
مبلغ ۷۴۶ هزار میلیارد ریال افزایش سرمایه در سال ۹۸؛
۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۸
هیات مدیره ۱۲۸شرکت از ابتدای سال جاری تا به امروز، پیشنهاد خود در مبنی بر "افزایش سرمایه" ارائه کرده‌ که "مطالبات حال شده سهامداران" و "آورده نقدی" بیشترین محبوبیت را از آن خود کرده است.

سهم تجدید ارزیابی دارایی‌ها در نگاه مدیران چقدر است

به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، در سال جاری مسیر‌های "افزایش سرمایه" برای شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه، هموارتر از گذشته شده است.

"افزایش سرمایه" از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران، یکی از مسیر‌هایی بوده که جذابیت چندانی به دنبال نداشته اما؛ در این میان، اعطای معافیت مالیاتی به افزایش سرمایه از محل سود انباشته، جذابیت این مورد را چند برابر کرد و شرکت‌هایی که از سود انباشته مطلوبی برخوردار بودند، دست به این اقدام زدند.

از سوی دیگر، موضوع شیرین تجدید ارزیابی دارایی‌ها با قدرت بیشتری بر سر زبان‌ها افتاد و در حال حاضر، تنها در انتظار مجوز دولت است تا این مسیر نیز برای شرکت‌ها هموار شود و موج تجدید ارزیابی‌ها مجددا در بازار سهام فراگیر شود.

بررسی‌های آبسیم حاکی از آن است که از ابتدای سال جاری تا به امروز، هیات مدیره ۱۲۸ شرکت برنامه افزایش سرمایه را به جریان انداخته‌ و در مجموع، ۷۴۶ هزار و ۲۹۳ میلیارد ریال به سرمایه شرکت‌ها افزوده می‌شود.

در این بین، کمترین مبلغ افزایش سرمایه به نام «بکاب» ثبت شد که تصمیم دارد ۲۴ میلیارد ریال معادل ۱۰۰ درصد از محل سود انباشته افزایش سرمایه دهد.

بیشترین مبلغ افزایش سرمایه از آن «وپارس» با رقم ۱۳۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال است. این بانک اعلام کرده از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها به میزان ۵۸۰ درصد، افزایش سرمایه خواهد داد.

بیشترین درصد افزایش سرمایه را «غگل» به نام خود ثبت کرده که بر اساس گزارش توجیهی، ۳۰۲۳ درصد تجدید ارزیابی خواهد داشت.

«دیران» با فقط ۹ درصد، کمترین میزان افزایش سرمایه را در بین شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه دارد.

به طور کلی، ۲۸ شرکت کمتر از ۵۰ درصد و ۳۷ شرکت بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش سرمایه در پیش دارند. تقسیم بندی شرکت‌ها بر اساس درصد افزایش سرمایه را در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید.

سهم تجدید ارزیابی دارایی‌ها در نگاه مدیران چقدر است

بر اساس این گزارش، افزایش سرمایه از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی بیشترین محبوبیت را در بین هیئت مدیره شرکت‌ها دارد و ۴۶ درصد از افزایش سرمایه‌ها در سال جاری، از این محل انجام می‌گیرد.

سود انباشته و سایر اندوخته‌ها سهم ۴۱ درصدی دارند و تا به امروز تنها ۱۳ درصد پیشنهاد هیئت مدیره‌ها حول محور تجدید ارزیابی دارایی‌ها چرخیده است.

سهم تجدید ارزیابی دارایی‌ها در نگاه مدیران چقدر است

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: