تعداد بازدید : ۱۸۰۲
کد خبر : ۲۰۳۸۸۲
خوب‌ها و بد‌های ۹ ماهه را بشناسید؛
۰۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۷
از ابتدای سال جاری تا پایان نهمین ماه سال، شاخص کل بورس بار‌ها رکورد شکنی کرد بازدهی ۹۹ درصدی را ثبت کرد. در این میان، سهامداران "ومشان" خوشحال‌ترین و سرمایه گذاران "ودانا" ناراحت‌ترین بودند. در نگاه جامع‌تر، صنعت "محصولات چرمی" بهترین عملکرد را از خود به نمایش گذاشت.

لبخند پاییزی سهامداران

به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، بورس تهران در آذر ماه سال جاری ۱۶ درصد بر عدد شاخص خود افزود و رکورد‌های جدیدی را به ثبت رساند؛ این در حالی است که در آذر ماه سال گذشته دماسنج بازار سرمایه ۱۱ درصد کاهش یافته بود.

در مجموع، شاخص کل در ۹ ماهه منتهی به آذر سال ۹۸ حدود ۹۹ درصد رشد داشت و بازار سرمایه را به عنوان پربازده‌ترین بازار حال حاضر کشور معرفی کرد. قابل ذکر است که در مدت مشابه سال ۹۷ بازدهی بازار در سطح ۶۲ درصد قرار گرفته بود.

در آذر ماه ۹۷ درصد از نماد‌های حاضر در جریان معاملات بازار سهام با رشد قیمت همراه شدند و درصد بسیار اندکی سرخ‌پوش ماندند.

لبخند پاییزی سهامداران

در مجموع ۹ ماهه اخیر، تعداد سهم‌هایی که کام سهامداران خود را شیرین کردند بیشتر بود و ۹۸ درصد از نماد‌ها در ناحیه سبز قرار گرفتند.

لبخند پاییزی سهامداران

در این میان، آذر ماه به کام سهامداران "سفار" بسیار شیرین تمام شد و بالغ بر ۱۹۷ درصد بر ارزش سرمایه گذاری آن‌ها افزوده شد. دومین سهم پربازده "خفنر" بود که توانست رشد قیمت ۱۱۳ درصدی را به ثبت برساند. "فولای" با نمایش بازدهی ۱۰۷ درصدی در تابلوی معاملات، خود را به جمع سه شرکت برتر ماه رساند.

لبخند پاییزی سهامداران

در بازه زمانی ۹ ماهه منتهی به آذر، این سهامداران "ومشان" بودند که با کسب بازدهی ۲۶۱۵ درصدی، به استقبال زمستان رفتند. در این مدت، دو سهم "غنوش" و "سفار" به ترتیب با ثبت بازدهی ۱۴۴۳ و ۱۱۴۸ درصدی در کارنامه خود، در زمره بهترین‌های سال ۹۸ بودند.

لبخند پاییزی سهامداران

در آن سوی معاملات، سهامداران "غنیلی" متضررترین بودند و شاهد آب شدن ۱۷ درصد از سرمایه خود در یک ماهه آذر بودند. دومین سهم زیانده ماه "فباهنر" با افت قیمت ۱۰ درصدی بود و "سایر" در جایگاه سوم ایستاد.

لبخند پاییزی سهامداران

در مجموع، از ابتدای سال جاری تا پایان آذر ماه "ودانا" با افت قیمت ۶۳ درصدی، لقب زیانده‌ترین سهم را از آن خود کرد. پس از این شرکت "سنوین" در رتبه دوم قرار گرفت و ۱۹ درصد به سهامداران خود زیان وارد کرد. افت قیمت ۶ درصدی "گوهر" موجب شد تا رتبه سوم زیانده‌ترین سهم ۹ ماهه را به نام خود ثبت کند.

لبخند پاییزی سهامداران

در نگاه کلان، شاخص صنعت "استخراج سایر معادن" بیشترین رشد را در آذر ماه داشت و صنایع "فعالیت‌های هنری" و "لاستیک و پلاستیک" پشت سر این صنعت حرکت کردند.

شایان ذکر است که در آذر ماه عملکرد هیچ یک از صنایع حاضر در بازار سرمایه با زیان همراه نبوده و شاخص همه صنایع رشد داشته است.

لبخند پاییزی سهامداران

به طور کلی، در مدت سپری شده از سال ۹۸ صنایع "محصولات چرمی" و "محصولات کامپیوتری" رتبه‌های اول و دوم پربازده‌ترین صنایع سال را کسب کردند و رتبه سوم به گروه "عمده فروشی" رسید.

در بازه زمانی ۹ ماهه نیز هیچ صنعتی افت شاخص را تجربه نکرد و شاهد رشد همگانی گروه‌ها بودیم.

لبخند پاییزی سهامداران

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: