تعداد بازدید : ۴۰۹۸
کد خبر : ۲۰۴۱۴۳
کم لطفی به صنعت مخابرات؛
۰۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۶
سهام «همراه اول» با نسبت قیمت به سود هر سهم (P/E) حدود ۸، در مقایسه با میانگین P/E موزون کل بازار سهام، فاصله بسیار زیادی دارد.

به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، نسبت قیمت به سود هر سهم (P/E) یکی از ابزار‌های قدیمی و مهم در ارزش‌گذاری سهام به شمار می‌رود.

همان‌طور که از نام این نسبت مالی مشخص است، برای محاسبه P/E باید آخرین قیمت روز سهام شرکت مورد نظر (P) را به سود هر سهم (EPS) تقسیم کرد.

اغلب تحلیلگران و سرمایه‌گذاران حرفه‌ای برای سنجش این نسبت برای یک شرکت، نسبت P/E شرکت مورد نظر را با دیگر رقبای صنعت مذکور مقایسه می‌کنند.

بر اساس آمار‌ها و تحقیقات صورت گرفته در بورس‌های چندین کشور نظیر ترکیه و امارات، صنعت مخابرات به دلیل پایدار بودن و رو به رشد بودن سودآوری آن و همچنین حاشیه سود بالا، دارای P/E بالایی در بازار سرمایه است.

در این گزارش به سراغ شرکت «ارتباطات سیار ایران (همراه اول)» می‌رویم و نگاه به وضعیت این شرکت در بازار سرمایه بر اساس نسبت P/E می‌اندازیم.

همان‌طور که در جدول ذیل مشاهده می‌کنید، صنعت مخابرات با ارزش بازار ۵۱ هزار و ۸۶۶ میلیارد تومانی، ۳ درصد از ارزش کل بازار سرمایه را شامل می‌شود و دارای نسبت P/E موزون ۵ است. P/E این صنعت در مقایسه با میانگین کل بازار که ۲۷ است، اختلاف فاحشی دارد.

از همین رو، سهام «همراه اول» با نسبت قیمت به سود هر سهم (P/E) حدود ۸، در مقایسه با میانگین P/E موزون کل بازار سهام، فاصله بسیار زیادی دارد.

به طور کلی، صنعت مخابرات در رتبه ششم از نظر کمترین P/E قرار دارد و سهام "همراه" نیز جزو شرکت‌های با P/E پایین است.

با توجه به نسبت P/E بازار سرمایه، سهام «همراه اول» با ارزش ذاتی و P/E منطقی خود فاصله زیادی دارد. در حال حاضر، با توجه به سود هر سهم ۹۱۲ ریالی در گزارش دوره ۶ ماهه سال ۹۸ و P/E فعلی بازار، ارزش هر سهم «همراه اول» حدود ۲۴۰۰۰ ریال تخمین زده می‌شود. این در حالی است که در حال حاضر در محدوده قیمتی ۱۴۰۰۰ ریال معامله می‌شود.

یونس نظری
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
قطعا تحلیل بلد نیستی
محمد
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
بورس نیوز چند درصد میگیری سهام تبلیغ میکنی چ قدر میگی فاز منفی بدی به سهم این نونا خوردن نداره خرج دوا درمون میشه
موسی
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
همراه از نظر تکنیکال هم در کف قرار دارد... بهتر است تا دیر نشده بخرید... بزودی صف خرید خواهد داشت...
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: