تعداد بازدید : ۱۳۴۱
کد خبر : ۲۰۵۶۴۳
کارشناس بازارسرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز؛
۱۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۲
بورس متاثر از مسایل سیاسی کشور هست و پاسخ نظامی سپاه، تاثیرش را نه تنها بر بازار سرمایه بلکه بر بازارهای جهانی می گذارد.

صنایعی که سایه جنگ را پس می‌زنند

سید جلال طباطبایی مدیرعامل کارگزاری ایساتیس پویا در خصوص پاسخ سپاه به ترور شهید سپهبد قاسم سلیمانی و تاثیر آن بر بازار سرمایه به بورس نیوز گفت: بورس تحت‌الشعاع مسائل سیاسی کشور شده و این عملیات نیز نظامی بوده و تاثیرش را نه تنها بر بازار سرمایه بلکه بر بازارهای جهانی نیز خواهد گذاشت.

وی ادامه داد: احتمال اینکه کشور وارد جنگ نظامی شود و سایه یک جنگ بر کشور آید، وجود دارد و البته باید نتیجه عملیات را دید اما؛ به نظر می‌رسد تبادل نظامی بیشتر شاید رخ ندهد.

این کارشناس بازارسرمایه اذعان کرد: بازارهای سرمایه‌ای برای شرایط اطمینان ایجاد شده‌اند تا افراد بتوانند سرمایه‌گذاری کنند و زمانی که این شرایط متذلل شود، افرادی که قصد خروج از این بازارها را دارند افزایش پیدا می‌کند و کسی حاضر نیست در این شرایط در بازار بماند قاعدتا  بازار نیز متضرر می‌شود.

مدیرعامل کارگزاری ایساتیس پویا با اشاره به امکان تعطیلی بورس در شرایط بحرانی تصریح کرد: دستورالعمل‌هایی که شورای عالی بورس داشته و در ساختار بورس نیز تعریف شده، حفظ و صیانت از سرمایه سرمایه‌گذاران است و راهکار‌هایی که سنجیده می‌شود باید اجرایی شود؛ یکی از این راهکارها می‌تواند تعطیلی موقت یا چند روزه بازار باشد تا بورس با ثبات‌تر شده تا عادی شدن کشور طی چند روز آتی و شفاف شدن وضعیت نظامی و سیاسی، بازار می‌تواند در آرامش فعالیت خود را از سر گیرد.

طباطبایی تاکید کرد: وضعیت موجود، مجموعه بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهد و به طور مشخص نمی‌توان گفت صنایعی می‌تواتند منتفع از این ریسک سیستماتیک شوند و این موضوع در بازار سرمایه معنی‌دار نیست اما؛ با توجه به تجربه گذشته، در میان مدت شرکت‌های داروسازی و غذایی تاثیرپذیری کمتری را از این اتفاق خواهند داشت. 

طباطبایی تصریح کرد: اگر سهامداران خرد تحت این شرایط قصد خروج از بازار را دارند و سهم های کوچکی که بازارگردان دارند و شرکت های حقوقی عمده آن سهم ها را خریده و حمایت می کنند، می توانند سهام خود را در آرامش به فروش برسانند و در مجموع تصمیم گیری برای خروج از بازار سرمایه زود هست و می توانند تصمیم قطعی خود را تا هفته آینده بگیرند

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: