تعداد بازدید : ۱۶۷۶
کد خبر : ۲۰۶۰۳۳
در گزارش بورس نیوز بررسی شد:
۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۸
گشت و گذار در اتاق مدیریت این بانک از عدم هماهنگی بین مدیران حکایت می‌کند و ظاهرا حرف‌ها یکی نیست. نتیجه این نوع مدیریت را می‌توان در صورت‌های مالی زیانده و نسبت‌های مالی پرریسک مشاهده کرد.

حرکت «بانک شهر» دوشادوش «بانک سرمایه»

به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (ابسیم) بورس نیوز، یکی از بانک‌هایی که به شدت در زیان انباشته خود غوطه‌ور شده و فعلا ثمره‌ای جز انباشت زیان ندارد، «بانک شهر» است.

گرفتار در باتلاق زیان

بر اساس گزارش عملکرد دوره ۶ماهه منتهی به شهریور سال۹۸، عملیات «بانک شهر» طی این سال‌ها به زیان انباشته فوق سنگین ۱۳۱هزار و ۹۸۶میلیارد ریالی ختم شده است.

بر اساس این گزارش، برای آن که بزرگی این عدد را به خوبی درک کنیم، باید عنوان شود که این رقم معادل یارانه یک ماه ۲۹۰ میلیون نفر است!

همچنین نباید از این نکته گذشته که از سال۹۵، این بانک در باتلاق زیان گرفتار و تاکنون نتوانسته خود را از دایره زیان رها کند.

حرکت «بانک شهر» دوشادوش «بانک سرمایه»

از سوی دیگر، عملیات اصلی بانک نیز از شرایط بسیار نامطلوبی برخوردار است؛ به گونه‌ای که هیچ‌گاه نتوانسته درآمد مشاع مثبت داشته باشد و در سال‌های اخیر، همیشه از تراز درآمدی منفی رنج می‌برد.

به عبارتی، «بانک شهر» بیش از آن که از محل تسهیلات اعطایی سود شناسایی کند، بابت سپرده‌های سرمایه‌گذاری، سود پرداخت می‌کند و اگر درآمد‌های غیرمشاع به کمک نمی‌آمد، در سال‌های ابتدایی دهه۹۰ نیز همانند سال‌های اخیر در زیان دست و پا می‌زد.

حرکت «بانک شهر» دوشادوش «بانک سرمایه»

حرکت دوشادوش بانک سرمایه

این عملکرد ضعیف منجر به آن شده که طبق آخرین صورت‌های مالی منتشر شده، «بانک شهر» با زیان انباشته نزدیک به ۱۳۲هزار میلیارد ریالی، بعد از «بانک سرمایه» در رتبه دوم زیانده‌ترین بانک قرار گیرد و در سرخ‌پوشی صورت‌های مالی خودنمایی کند.

حرکت «بانک شهر» دوشادوش «بانک سرمایه»

عجز حسابرسان از صورت‌های مالی مبهم

نکته جالب توجه این است که گزارش‌های حسابرسی شده صورت‌های مالی «بانک شهر» در سال‌های اخیر مورد قبول حسابرسان واقع نشده و اغلب به صورت اظهارنظر مشروط آن هم با بند‌های طولانی و زیاد، همراه بوده که دست کمی از اظهارنظر مردود ندارد. در برخی سال‌ها که اوضاع صورت‌های مالی اسفناک‌تر بوده و منجر به عدم اظهارنظر حسابرسان شده است.

نسبت‌های مالی در مرز خطر

از سوی دیگر نسبت کفایت سرمایه این بانک در ارقام نامناسبی قرار دارد و نگاهی به ترازنامه از سنگینی بدهی‌ها حکایت می‌کند. این بانک در برابر ۸۴۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال بدهی، فقط ۷۳۳ هزار و ۹۵۲ میلیارد ریال دارایی دارد.

در واقع، در صورتی که این بانک همه دارایی‌های خود را بفروشد باز هم نمی‌تواند بدهی‌های خود را پوشش دهد و با ریسک بالای عدم ایفای تعهدات دست‌و‌پنجه نرم می‌کند.

دست و دلبازی مدیران به کام خویش

در حالی که سال۹۸ رو به پایان است، «بانک شهر» هنوز صورت‌های مالی حسابرسی شده سال ۹۷ را ارائه نکرده است. نیم نگاهی به صورت‌های مالی حسابرسی شده سال مالی ۹۶ حاکی از آن است که این بانک در اعطای وام به مدیران و وابستگان خود دست و دلبازانه رفتار می‌کند.

همان‌طور که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید، در سال ۹۶ احمد درخشنده مدیرعامل حال حاضر «بانک شهر» بیش از یک میلیارد ریال تسهیلات در آن زمان دریافت کرده که نکته جالب توجه این است که نرخ سود این وام فقط ۴ درصد است!

دیگر عضو هیات مدیره بانک، حسن رستم‌پناه نیز در قالب فروش اقساطی و جعاله، بیش از ۳ میلیارد ریال تسهیلات با نرخ سود حداقلی دریافت کرده است.

حرکت «بانک شهر» دوشادوش «بانک سرمایه»

حال سوالی که مطرح می‌شود این است که چرا برای سایر سپرده‌گذاران نرخ سود کلان و سنگین اخذ می‌شود اما؛ نوبت به خود که می‌رسند در حداقل‌ها سیر می‌کنند و نرخ کارمزد‌های بسیار ناچیز لحاظ می‌شود؟!

وقتی مدیران روبروی هم قرار می‌گیرند

گشت‌و‌گذار در اتاق مدیریت این بانک از عدم هماهنگی بین مدیران حکایت می‌کند و ظاهرا حرف‌ها یکی نیست.

مدیران «بانک شهر» ۲۳ آذر ماه سال جاری، طی نامه شفاف‌سازی که بر روی کدال قرار دادند اعلام کردند، به دلیل محدودیت‌های پیش‌روی بانک‌ها، برنامه مدونی برای افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها یا طرق دیگر نداشته و شایعات مطرح‌شده در فضای مجازی در این خصوص، بی‌اساس است.

حرکت «بانک شهر» دوشادوش «بانک سرمایه»

«وشهر» در بازار پایه نارنجی فرابورس حضور دارد و از ابتدای سال جاری تا به امروز بالغ بر ۴۶درصد بازدهی عاید سهامداران خود کرده است. این بانک از صورت‌های مالی مطلوبی برخوردار نیست و زیان انباشته فوق سنگین ۱۳۲هزار میلیارد ریالی را با خود حمل می‌کند.

در ۶ماهه نخست سال۹۸ عملیات بانکداری موفقیت‌آمیز نبود و همانند دوره‌های اخیر، تراز منفی را شاهد هستیم که نتیجه آن در نهایت به ثبت زیان خالص نزدیک به ۱۹هزار میلیارد ریالی ختم شد. البته از این نکته نیز نباید گذشت که تراز درآمدی در این دوره به مراتب بهتر از نیمه اول سال گذشته بوده است. با لحاظ معاملات امروز این سهم در بازار سرمایه، هشتمین روز متوالی است که صف خرید را تجربه می‌کند.

در خصوص آخرین تغییر و تحولات "بانک شهر"، سید علی حسینی عضو هیات مدیره این بانک به تازگی در گفت‌وگو با بورس‌نیوز گفته بود: «در حال حاضر، افزایش سرمایه بانک‌ها از محل تجدید ارزیابی توسط بانک مرکزی متوقف شده، چرا که بانک مرکزی اجازه تجدید ارزیابی دارایی‌های ثابت را نمی‌دهد. چندین بانک در صف تجدید ارزیابی قرار دارند و در صورتی که بانک مرکزی مجوز این امر را صادر کند، تقریبا می‌توان گفت تمام بانک‌ها تجدید ارزیابی را به جریان خواهند انداخت.»

حسینی ادامه داد: «البته باید مدنظر داشت که با توجه به محدودیت‌های بانک مرکزی، انجام افزایش سرمایه از محل یاد شده فعلا عملی نیست و در صورت صدور بخشنامه جدید، بانک‌ها با توجه به شرایط جدید اقدامات لازم را پیش خواهند برد و حتما به سهامداران اطلاع رسانی خواهد شد.»

وی افزود: «"بانک شهر" نیز برنامه افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها را پیش برده و در دست اقدام دارد.»
«عضو هیئت مدیره "بانک شهر" در خصوص زیان انباشته و برنامه‌های در دست اجرا جهت کاهش آن، اظهار داشت: در زیان انباشته کنونی بانک هزینه مطالبات مشکوک الوصول نقش پررنگی ایفا می‌کند. مطابق استاندارد‌های حسابداری، بابت مطالبات مشکوک الوصول ملزم به ذخیره‌گیری هستیم.»

«در این بین، طبق بخشنامه بابت وام‌های اعطایی به دولت، ذخیره مطالبات مشکوک الوصول گرفته نمی‌شود اما؛ در حال حاضر، این موضوع در مورد شهرداری‌ها صدق نمی‌کند و بابت تسهیلات اعطایی به شهرداری‌ها ذخیره گرفته می‌شود. در نتیجه، حدود ۸۰۰۰ میلیارد تومان از زیان انباشته "بانک شهر" از ذخیره مطالبات مشکوک الوصول شهرداری‌ها نشأت می‌گیرد.»

«دلیل این که برای مطالبات دولت ذخیره گفته نمی‌شود آن است که از بالاترین ضمانت برخوردار است. حال مسئله این است که وقتی شهرداری‌ها از دولت جدا نیستند، چرا باید رفتار جداگانه‌ای در خصوص مطالبات آن‌ها لحاظ شود!»
علی حسینی تصریح کرد: «در حال حاضر، مصوبه‌ای در دست تنظیم است که بانک‌ها در خصوص مطالبات شهرداری‌ها همانند دولت رفتار کنند و ذخیره‌ای بابت آن در صورت‌های مالی لحاظ نشود. این موضوع فعلا در حد صحبت است اما؛ به زودی بخشنامه می‌شود. اگر اصلاح مقررات صورت گیرد و بابت مطالبات شهرداری همانند مطالبات دولت رفتار شود، بخش قابل توجهی از زیان "بانک شهر" از بین خواهد رفت.»

وی از آخرین وضعیت عملیات بانکداری «شهر» گفت و عنوان کرد: «از طریق جذب منابع ارزان قیمت، هزینه تمام شده پول به شدت کاهش پیدا کرده است و گزارش‌های آتی بانک به مراتب بهتر از گذشته خواهد بود. تلاش بر این است که برخلاف صورت‌های مالی سال ۹۶ که از سوی حسابرسان، مردود اعلام شد، صورت‌های مالی سال ۹۷ به صورت مشروط ارائه شود که این یک گام رو به جلو تلقی می‌شود و نشان دهنده آن است که وضعیت بانک از لحاظ عملیاتی رو به بهبود است. با تداوم این روند، قطعا صورت‌های مالی سال ۹۸ بهتر از گذشته منتشر خواهد شد.»

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: