تعداد بازدید : ۱۴۷۳
کد خبر : ۲۰۷۰۸۶
کارشناس بازارسرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز عنوان کرد؛
۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۴
دومین ماه پیاپی است که خبری از عرضه اولیه در بازار سرمایه نیست. در چنین شرایطی که نقدینگی فراوانی در بازار موج می‌زند، برخی سخن از عرضه اولیه می‌زنند. آیا در شرایط کنونی این موضوع اقدامی مناسب است؟! نظرسنجی‌ها چه می‌گویند؟!

ثمربخشی

به گزارش واحد آمار و نظرسنجی (آبسیم پلاس) بورس نیوز، همواره یکی از راهکار‌های مدیران بازار سرمایه برای جذب نقدینگی، عرضه اولیه سهام شرکت‌ها به خصوص شرکت‌های بزرگ است.

آخرین عرضه اولیه مربوط به سهام شرکت «سرمایه‌گذاری آوا نوین» با نماد «وآوا» می‌شود که در اولین روز آبان ماه انجام گرفت و از آن زمان تاکنون خبری از شرکت‌های جدید در بازار سرمایه نیست.

البته امروز در خبر‌ها به نقل از معاون بازار شرکت فرابورس اعلام شد که عرضه اولیه ۴ شرکت طی بهمن ماه انجام خواهد گرفت. اگر نکته خاصی در چهار شرکت «ذوب روی اصفهان»، «مهر آیندگان»، «کلر پارس» و «لاستیک یزد» نباشد، طی بهمن ماه هر هفته یکی از این شرکت‌ها عرضه اولیه خواهد شد.

روز شنبه آبسیم پلاس بورس نیوز در این خصوص نظرسنجی برگزار کرد که از بین ۵۴۰۰ نفر شرکت‌کننده، فقط ۳۴ درصد با عرضه اولیه در بازار سرمایه به ویژه شرکت‌های بزرگ در مقطع فعلی، موافق هستند. ۶۶ درصد این اقدام را در شرایط کنونی مناسب نمی‌دانند و اعلام مخالفت کرده‌اند.

ثمربخشی

در این خصوص ولید هلالات کارشناس بازار سرمایه و رئیس هیات مدیره شرکت سبدگردان اقتصاد بیدار در گفتگو با بورس نیوز اظهار کرد: با توجه به این که سیستم معاملاتی کشور از توان مالی بالایی برخوردار نیست و برای یک عرضه اولیه کل معاملات در استیشن‌ها و بخش آنلاین دچار اختلالات شدید می‌شود، عرضه اولیه در شرایط کنونی مناسب ارزیابی نمی‌شود.

وی افزود: عرضه اولیه در مقطع کنونی برای بازار سرمایه بحران‌ساز خواهد شد و تنش ایجاد می‌کند؛ بنابراین توصیه می‌شود در صورتی که زیرساخت‌ها فراهم نیست، عرضه اولیه متوقف باقی بماند.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این که عرضه اولیه در صورتی می‌تواند سودآور و ثمربخش باشند که پای شرکت‌های بزرگ به بازار باز شود، عنوان کرد: در بلندمدت شرکت‌های بزرگ، سود خلق کرده و به افزایش ارزش بازار کمک شایانی می‌کنند. در مجامع عمومی عادی سالیانه شرکت‌های بزرگ، تقسیم سود مناسب انجام می‌شود و به این ترتیب، نقدینگی را روانه بازار می‌کنند؛ بنابراین فقط یک بار خروج نقدینگی انجام می‌شود و اهالی بازار آن سهم را با دید شرکت در مجمع می‌خرند و پس از تقسیم سود، مجددا ورود نقدینگی صورت می‌گیرد. با توجه به این موضوع، شرکت‌هایی که تقسیم سود خوب و ارزش بالایی دارند، قطعا عرضه اولیه و ورود آن‌ها به بازار سرمایه مثبت ارزیابی می‌شود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
مسیر "قرن" در گسترش کانال‌های فروش و بازار‌های جدید
سید عبدالرضا مظفری چنیجانی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پدیده شیمی قرن در گفت‌وگو با بورس نیوز، تاکید کرد که این شرکت در تفکر "برندینگ" صادرات در کشورهای CIS بوده و از صادرات فله‌ای گریزان است.