تعداد بازدید : ۳۹۳۰
کد خبر : ۲۰۷۵۷۳
بازاری بی پایه برای کسب سود؛
۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۶
آیا در مدت باقیمانده از سال جاری سهم‌های کم بازده بازار که اغلب از بازار پایه هستند، به کورس معاملات بازمی گردند و جبران گذشته را می‌کنند؟!

جاماندگان بازار سرمایه را بشناسید

به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، بازار سرمایه در مدت سپری شده از سال جاری فراتر از انتظار ظاهر شد و پربازده‌ترین بازار کشور لقب گرفته است.

در این مدت شاهد رکوردشکنی‌های پیاپی شاخص کل بورس تهران بودیم و هر بار که سقفی برای آن تعریف شد، با قدرت از آن عبور کرد و خط بطلانی بر تمام تحلیل‌ها کشاند.

در این میان، برخی سهم‌ها سرناسازگاری با سهامداران خود گذاشتند و با شاخص‌های بورس همگام نشدند و لاک‌پشت‌وار حرکت می‌کنند.

با وجود آن که تا به امروز دماسنج بازار سرمایه ۱۳۳ درصد رشد داشته اما؛ برخی سهم‌ها همچون «ودانا» و «سنوین» سهامداران خود را متحمل زیان کرده‌اند و خلاف جهت بازار حرکت کردند.

به جز این دو سهم، از ابتدای سال جاری تا به پنجمین روز بهمن ماه، باقی سهم‌های حاضر در جریان معاملات با رشد قیمت همراه بودند. با این وجود، برخی سهم‌ها نتوانستند انتظار سهامداران خود را برآورده کنند و رشد اندکی داشتند.

رتبه‌بندی سهم‌ها بر اساس میزان تغییرات قیمت در مدت یاد شده نشان می‌دهد که نماد‌های «کباده»، «شگامرن» و «کورز» کمترین میزان بازدهی را داشته‌اند. این سه سهم به ترتیب ۲، ۹ و ۱۱ درصد رشد قیمت داشته‌اند.

در تصویر ذیل ۲۰ شرکت که در مدت اخیر زیان یا بازدهی اندک به ثبت رسانده‌اند مشاهده می‌کنید:

جاماندگان بازار سرمایه را بشناسید

آیا در مدت باقیمانده از سال جاری سهم‌های کم بازده بازار که اغلب از بازار پایه هستند، به کورس معاملات بازمی گردند و جبران گذشته را می‌کنند؟!

در نگاهی جزئی‌تر می‌توان دریافت که سهم‌های بازار پایه دیگر از رونق افتاده‌اند و با سازوکاری که برای آن‌ها تعریف شده، کمتر پیش می‌آید که بتوانند در چنین روزهایی، بازدهی قابل توجه عاید سرمایه‌گذاران کنند!

نگاهی به سهم‌های پربازده می‌تواند در نوع خود جالب توجه باشد. سهامدارانی که از ابتدای سال جاری تا امروز سهامدار «ومشان» بودند با رشد حدود ۳۰ برابری سرمایه خود مواجه شدند که جای کمی تأمل دارد!

دومین سهم پربازده سال جاری «غنوش» با رشد ۲۲۲۴ درصدی است و در رتبه سوم، «سفار» ایستاده که ۱۳۶۱ درصد بازدهی عاید همراهان و سهامداران صبور خود کرده است.

جاماندگان بازار سرمایه را بشناسید

سوال و مسئله‌ای که در این میان به ذهن خطور می‌کند این است که چند درصد از سرمایه‌گذاران به خصوص سهامداران حقیقی در سال جاری توانسته‌اند چنین بازدهی‌های خیره‌کننده‌ای کسب کنند؟!

در واقع، می‌توان چنین گفت که بسیاری از سهامداران، با خرید و فروش‌های رگباری و جابجایی سریع بین سهم‌های مختلف، خود را از کسب بازدهی‌های سنگین محروم کردند؛ در حالی که سهامداری و صبر در معامله، سخن تمام کارشناسان و خبرگان بازار سرمایه است اما...

سهامدار خرد قدیمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
سهامداری یعنی ضرر خالص. من 20 ساله در سهام پارس الکتریک و صدرا سهامداری کردم و پول یک ملک را سهام خریده بودم که الان با فروش این سهام تنها میتوانم یک متر از ان ملک 20 سال قبل را بخرم. کاش حداقل ارز یا طلا خریده بودم.در بورس فقط مدیران سازمان بورس و هیات مدیره شرکتها که رانت اطلاعاتی شرکتی دارند سود میکنن و مردم ضرر... فامیلمونم 4 سال قبل سهام گروه سایپا خریده هنوز تو ضرره.
پاسخ ها
فرهاد
United States
۲۲:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
بیست سال یه عمره! شما از پارسال تا امسال هم نگه داشته بودی سرمایه ات 5 برابر شده بود.
امید
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
این قضیه ورود دولت به بورس مشکوکه امیدوارم بلایی که سر دلار درآورد بر سر بورس در نیاورد و عده ای را به خاک سیاه ننشاند
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: