تعداد بازدید : ۱۹۹۵
کد خبر : ۲۰۹۵۶۳
عضو هیات مدیره انجمن فولاد در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۸
مشکل اساسی کشور با توجه به افزایش محدودیت ها، اتخاذ سیاست و تصمیم های نادرست و عدم همسویی و ایجاد ناهمگونی در بخش های مختلف است.

تحریم و کند شدن چرخه اقتصاد

رضا شهرستانی عضو هیات مدیره انجمن فولاد در خصوص وضعیت صنایع اعم از پتروشیمی، پالایشگاه‌ها و فولادی‌ها که زیر چتر دوباره تحریم‌های آمریکا قرار گرفته‌اند، به بورس‌نیوز گفت: تحریم‌ها تاثیر زیادی بر صنایع مادر در اقتصاد نخواهند داشت و تنها اثر چانه‌زنی نرخ‌ها را در مقابل خریداران کاهش می‌دهد و متقاضیان تحت‌عنوان بهانه‌هایی به سراغ ارزان‌تر خریدن حرکت می‌کنند.

وی ادامه داد: این تحریم‌ها در بخش ذوب و کوره برای فولادسازان جدید نبوده و باردیگر شرکت‌هایی به لیست تحریم‌ها افزوده شده اما؛ نباید فراموش کرد که این یک جو روانی بوده زیرا فولادی‌هایی که قبلا تجربه حضور در لیست تحریم‌ها را داشتند، صادرات خود را از طریق کشور ثالث انجام داده و نوار صادرات هیچگاه قطع نشد بنابراین در این خصوص مشکلی وجود نداشته و باید خودتحریمی‌های داخلی را تصحیح کرد.

شهرستانی افزود: تولیدکنندگان داخلی نباید اسیر خودتحریمی داخلی شوند، سیاست‌هایی که وزارت صمت برای محدودکردن صادرات پیش‌روی شرکت‌ها قرار داده، وضعیت را بدتر می‌کند.

وی به افزایش محدودیت‌ها و کندتر شدن چرخه اقتصاد نیز اشاره داشت و تصریح کرد: تحریم‌ها بستگی به چگونگی رفتار با محدودیت‌ها دارد؛ باید دید کشورهای اروپایی و همسایه‌های ایران و چین تمایل دارند همکاری را ادامه دهند یا نه و همین‌طور باید وابستگی های ارزی را کاهش دهیم.

عضو هیات مدیره انجمن فولاد عنوان کرد:‌ پیش‌بینی می‌شود نرخ دلار روند صعودی را داشته باشد و رشد اقتصاد نیز منفی باشد ولذا با این فرمان، شرایط سخت‌تر خواهد شد؛ مشکل اساسی عدم اتخاذ یک تصمیم قاطع بوده تا تمامی تولیدکنندگان در یک جهت و یک‌سو حرکت کنند و به خاطر محدودیتی که ایجاد شده ناهماهنگی بوجود آمده است.

شهرستانی با اشاره به چالش‌های پیش‌روی واحدهای تولیدی و صنعتی با توجه به تحریم‌ها و نوسانات ارزی بیان کرد: قطعات اصلی در داخل تولید نمی‌شوند و باید وارد شوند و امریکا می‌تواند آن را وارد چرخه تحریم کند و با توجه به اینکه هیچ کشوری حتی آمریکا نمی‌تواند تمام درهای دیپلماسی و ارتباط و تبادل با کشورهای دیگر را ببندد و بدون ارتباط در دنیایی که همه به یکدیگر وابسته‌اند، نمی‌توان دوام آورد و در نتیجه وضعیت اقتصادی ضعیف‌تر و سفره مردم کوچک‌تر خواهد شد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: