تعداد بازدید : ۲۱۷۳
کد خبر : ۲۰۹۷۶۳
بازار فرابورس به رشد خود ادامه داد:
۲۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۲

 

در هفته منتهی به 25 بهمن 1398، شاخص کل فرابورس با رشد 2.8 درصدی به پله 5815 واحد رسید و ارزش بازار نیز در همین مدت با عبور از 6 میلیون و 211 هزار میلیارد ریال، ضمن ثبت رشد 2.7 درصدی نسبت به ابتدای هفته، رکوردهای قبلی را جابجا کرد.

به گزارش مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، روند صعودی شاخص کل فرابورس و ارزش بازار در حالی در این هفته رقم خورد که بررسی آمار جزئی‌تر معاملات از افت ارزش، حجم و تعداد معاملات در این هفته حکایت دارند.

بر این اساس ارزش معاملات با کاهش 24 درصدی نسبت به هفته منتهی به 18 بهمن‌ماه، رقمی در حدود 97 هزار میلیارد ریال را ثبت کرد.

حجم معاملات نیز با افتی مختصر نسبت به هفته قبل، میزبانی از دادوستد 13 میلیارد و 328 میلیون ورقه بهادار را نشان می‌دهد. همچنین تعداد معاملات نیز 2 درصد کاهش داشت و با 3 میلیون و 289 هزار دفعه معامله، کار خود را پایان داد.
لازم به ذکر است این هفته یک روز معاملاتی کمتر از هفته پیشین خود داشت.

در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم بازارهای مختلف فرابورس اما شرایط متفاوتی در شاخصه‌هایی چون ارزش، حجم و تعداد معاملات داشتند و جداول مربوط به این آمار مملو از اعدادی سبز و قرمز بود.

بررسی بازارهای مختلف فرابورس بر اساس ارزش معاملات از پیشتازی بازار دوم حکایت دارد و این در حالی است که این بازار به رغم قرار گرفتن در رتبه اول، نسبت به هفته گذشته افت 11 درصدی داشته است.

ارزش معاملات این بازار در این هفته بالغ بر 42 هزار میلیارد ریال بود. اما در رتبه دوم این رده‌بندی بازار پایه فرابورس قرار دارد که با رشد ناچیز 14 صدم درصدی نسبت به هفته گذشته، میزبان معاملاتی به ارزش 30 هزار میلیارد ریال بوده است.

بازار ابزارهای نوین مالی نیز با معاملاتی به ارزش حدود 14 هزار میلیارد ریال در رتبه سوم جای گرفت.

اما در رتبه‌بندی بازارها بر اساس حجم معاملات شاهد جابجایی بازار پایه و بازار دوم فرابورس هستیم و بر این اساس، بازار پایه با اختلاف اندک در پله نخست قرار گرفت. هر دوی این دو بازارها با وجود یک روز تعطیلی در میانه هفته، در حجم معاملات نسبت به هفته قبل آماری صعودی را ثبت کردند و بازار پایه با میزبانی از 5 میلیون و 961 هزار ورقه معامله و بازار دوم با 5 میلیون و 815 هزار ورقه معامله، کار خود را پایان دادند.

در این هفته چهاردهمین عرضه اولیه فرابورس ایران در سال جاری با موفقیت انجام شد و بر این اساس، 5 درصد از سهام شرکت گروه توسعه مالی مهر آیندگان، معادل 500 میلیون سهم با نماد «ومهان» در بازار دوم به روش ثبت سفارش به فروش رسید.

همچنین در این هفته پذیره‌نویسی صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه فیروزه 10 درصد تأدیه در روز سوم به اتمام رسید.

حداقل میزان سرمایه‌گذاری در صندوق فیروزه یک میلیارد ریال بود که در مرحله اول 10 درصد از آن پرداخت شد و مابقی تا 30 ماه تأدیه خواهد شد.

از طرفی تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری قابل پذیره‌نویسی این صندوق 150 هزار واحد و قیمت مبنای هر واحد سرمایه‌گذاری، یک میلیون ریال در نظر گرفته شده بود که در نخستین روز از مهلت شش روزه تعداد 14 هزار واحد، در دومین روز 86 هزار واحد و در روز سوم سایر 50 هزار واحد به فروش رسید.

امضای تفاهم‌نامه میان فرابورس ایران و دانشگاه صنایع و معادن ایران نیز از جمله مهمترین اتفاقات مهم این هفته فرابورس بود.

بر اساس این تفاهم‌نامه مشترک، دسترسی به اهدافی نظیر انتقال فناوری موفقیت‌آمیز در راستای رسیدن به توسعه اشتغال پایدار، کمک به شکل‌گیری، انسجام و تقویت حلقه‌های زنجیره ایده تا تولید و صادارت، تسهیل ورود و استفاده از فناوری و نوآوری‌های داخلی در صنایع و بنگاه‌های اقتصادی و ارتقای سطح سواد مالی عمومی در دستور کار دو طرف قرار خواهد گرفت.

 

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
مسیر "قرن" در گسترش کانال‌های فروش و بازار‌های جدید
سید عبدالرضا مظفری چنیجانی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پدیده شیمی قرن در گفت‌وگو با بورس نیوز، تاکید کرد که این شرکت در تفکر "برندینگ" صادرات در کشورهای CIS بوده و از صادرات فله‌ای گریزان است.