تعداد بازدید : ۴۴۹۷
کد خبر : ۲۱۰۳۱۱
کارشناس پولی و بانکی در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکیدکرد:
۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۶
سپرده گذاری در بانک ها نسبت به نرخ تورم، بازدهی کمتری به همراه دارد.

مقصد نقدینگی کجاست؟

به گزارش بورس نیوز، بعد از رشد چشمگیر بازار سرمایه، برخی معتقدند احتمال خروج بخشی از نقدینگی از بازار سرمایه وجود دارد و ممکن است دولت برای جلوگیری از تلاطم سایر بازارها، در ماه های آتی اقدام به افزایش نرخ سود بانکی کند تا نقدینگی به سمت بانک ها هدایت شود.

سید حسین سلیمی کارشناس پولی و بانکی در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: با وجود آنکه نرخ سود سپرده های بانکی کمتر از نرخ تورم بوده، اما باز هم بانک ها در حفظ و جذب سپرده ها موفق عمل کرده اند و حجم سپرده ها در سال جاری رشد تقریبا ۳۰ درصدی داشته است. بخشی از این رشد ناشی از پرداخت بهره به سپرده های قبلی و بخشی هم ناشی از جذب سپرده های جدید بوده است.

وی افزود: نقدینگی در کشور ما سیر صعودی دارد و در شرایطی هستیم که بازار مسکن گزینه جذابی برای جذب نقدینگی نیست. سرمایه گذاری در بازار ارز و طلا هم مشکلات و محدودیت های خاص خود را دارد. بنابراین معتقدم نقدینگی جایی جز بازار سرمایه و بانک ها نخواهد داشت. سپرده گذاری در بانک ها نسبت به نرخ تورم، بازدهی کمتری به همراه دارد؛ ولی برای سرمایه گذاران کم ریسک و نیز آن گروه از مردم که به دنبال دریافت سود ماهانه برای سپری کردن زندگی خود هستند، گزینه جذابی بوده و گواه این ادعا هم رشد حجم سپرده‌های بانکی در سال جاری است. بازار سرمایه نیز برای سرمایه گذاران ریسک پذیر، بازار جذابی است. اینطور نبوده که پول از بانک خارج شده و به بازار سرمایه رفته باشد و حالا انتظار خروج پول از بازار سرمایه و ورود آن به بانک ها را داشته باشیم. بازار پول، سپرده گذاران خاص خود را دارد.

وی در رابطه با نرخ سود بانکی گفت: شاید اگر حجم سپرده های بانکی روند کاهشی داشت، دولت برای هدایت نقدینگی به سمت بانک ها اقدام به افزایش نرخ سود بانکی می کرد. اما با توجه به رشد سپرده های بانکی، افزایش نرخ سود سپرده های بانکی برای دولت توجیهی نخواهد داشت؛ ضمن اینکه حتی بانک ها و موسسات مالی و اعتباری هم در حال حاضر رغبتی به پرداخت سودهای بالاتر از ۲۰ درصد ندارند. علاوه بر این افزایش احتمالی نرخ سود سپرده های بانکی، منجر به افزایش نرخ بهره تسهیلات و افزایش هزینه های تولید شده و تورم زا خواهد بود. بنابراین بعید است که نرخ سود بانکی در سال آینده، تغییر کند.

ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
بازار ما لی خیر فقط بازار سرمایه بازار مالی بقدری در طول این چندین ساله رشد کرده در مقابل بازار سرمایه که تعا دل اقتصاد را برهمزده باید بسیار تقویت بازار سرمایه مهماست
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
همین شما کارشناسان مالی با این فومول اشتباه بازار سرمایه و اقتصاد کشور رو از تعادل خارج کردین بازار مالی و سپرده های بانکی باید کاهش چشمگیر در مقابل تقویت بازار سرمایه در اینده داشته باشن
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: