تعداد بازدید : ۲۲۴۵
کد خبر : ۲۱۰۳۱۴
رئیس کمیسیون معادن اتاق ایران در گفت‌و‌گو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۴
از ذخایر معدنی موجود در کشور کمتر از یک درصد در حال استخراج بوده و به تبع چند برابر شدن، هدف‌گذاری‌ها برای فرآوری محصول بیشتر شده و در نهایت چندین برابر منابع نفتی درآمد ایجاد می‌کند.

پُررنگی سهم دولتی‌های


بهرام شکوری رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران در خصوص کاهش رشد فلزی‌ها در بازار سرمایه به بورس‌نیوز اظهار کرد: بازارسرمایه از قوانینی تبعیت می‌کند که فقط شرکت‌ها در آن حضور ندارند و سهم دولتی‌ها در بورس بیشتر است؛ بالارفتن شاخص تا این اندازه سوال برانگیز شده و احتمال حباب و اصلاح بازار وجود دارد، در کل بالا رفتن شاخص نشان از توجه مردم به سرمایه‌گذاری در این بازار دارد.

وی ادامه داد: شرکت‌های فلزی و فولادی محصول خود را می‌فروشند و اتفاق عجیبی در رابطه با آن‌ها نیفتاده و آینده فلزی‌ها و معدنی‌ها روشن هست و بورس نیز جایگاه مطمئنی برای سرمایه‌گذاری است؛ ورود این سرمایه‌های سرگردان عارضه‌ای را در بازار سکه و ارز و طلا ایجاد کرد و به نظر می‌رسد همان اثر را روی بورس بگذارد و این می‌تواند نگران کننده باشد.
وی در ادامه اذعان کرد: از ذخایر معدنی موجود در کشور کمتر از یک درصد را در دست استخراج داریم و اندازه نرمال آن در دنیا ۵ درصد هست و به تبع چند برابر شدن استخراج، هدف‌گذاری‌ها برای فرآوری محصول نیز بیشتر می‌شود و در نهایت چندین برابر منابع نفتی می‌تواند درآمد ایجاد کند، با توجه به شرایط کشور و هدف‌گذاری برای سال ۱۴۰۴، با اعداد و ارقام ثابت شده که بخش معدن و صنایع معدنی می‌تواند ۶۰درصد از منابع نفتی را تامین کند و به نظر می‌رسد که جایگزین مناسبی برای نفت باشد.

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران عنوان کرد: شناخت مردم با بخش معدن به میزان حوزه نفت و پتروشیمی نیست و مواقعی تبلیغات منفی نیز در این حوزه انجام می‌شود اما؛ با فرهنگسازی، حوزه معدن می‌تواند بخش پرپتانسیل، درآمد خوب و پایداری را برای صاحبان سرمایه ایجاد کند و رغبت برای سرمایه گذاری در این بخش افزایش می‌یابد کما اینکه اخیرا اتفاق‌های خوبی در حوزه معدن و صنایع معدنی حاصل شده و سرمایه‌گذاری خوبی در این حوزه صورت خواهد گرفت.

وی افزود: کماکان این بخش با بی‌مهری دولت نیز مواجه بوده و در بحث خام‌فروشی "معدن" را با انواع تصمیم‌گیری‌هایی که دارند متاثر می‌کنند و اگر تلاش کنند این بخش به جامعه شناسانده شود می‌تواند جایگزین مناسبی برای نفت باشد.

شکوری تصریح کرد: صنعت نفت باید ارزش افزوده بیشتری ایجاد کند و زمانی که در دنیا از گاز، کره تهیه می‌شود و ما از این پیشرفت عقب مانده‌ایم، از نفت و مشتقات آن می‌توان بهره‌های بیشتری برد تا از صادرات نفت خام؛ صنایع پتروشیمی ایجاد شده توانسته ارزش افزوده بیشتری را ایجاد کند، در آینده سوخت‌های فسیلی جایگاهی نخواهند داشت و دنیا به سمت حذف سوخت‌های فسیلی می‌رود و بسیاری از ماشین‌ها در اروپا و کشور‌های مختلف برقی شده اند و بخش معدن در آینده پررنگ‌تر خواهد شد.

وی در رابطه با واگذاری و ایجاد ارزش افزوده بیان کرد: با توجه به تجربه‌ای که در دو واگذاری داشته ایم و یکی از این واگذاری‌ها در انتقال مالکیت ناموفق بود مانند هپکو، و ماشین سازی که بحث مالکیت و اهلیت در آن مطرح شد و در نهایت خریدار‌ها کننده‌کار نبودند و مشکل کشور نیز مالکیت نیست، بسیاری از شرکت‌های دولتی توسط بخش خصوصی اداره می‌شوند و بسیاری از شرکت‌های خصوصی نیز با افکار دولتی اداره می‌شوند و در نتیجه مشکل کشور و بنگاه‌های اقتصادی مالکیتی نیست و مدیریت آن مهم‌تر از مالکیت است با توجه به اینکه بخش قدرتمند خصوصی نیز وجود ندارد که این شرکت‌ها را خریداری کند، اگر مدیریت آن‌ها به بخش خصوصی قدرتمند واگذار شود می‌توانند با افکار بخش خصوصی مدیریت و شرکت‌های مورد نظر را به سودآوری برسانند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: این مدل در مهدی آباد اجرا شده و موفق بوده اگر این الگو را تأمیم دهیم به سایر بخش‌های اقتصادی می‌تواند الگوی موفقی باشد و کارخانه مورد نظر و سایر بخش‌های اقتصادی را به سودآوری برساند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: