تعداد بازدید : ۱۹۲۳
کد خبر : ۲۱۲۴۳۳
گزارش روزانه بازار سرمایه؛
۱۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۸
قفل شدن سهام در صف‌های فروش، دلیل اصلی کاهش ارزش معاملات بود.


به گزارش بورس نیوز، همانطور که انتظار می‌رفت، با ریزش شدید بهای نفت و کامودیتی‌ها در بازار‌های جهانی از یک سو، و انتشار بیشتر ویروس کرونا در ایران و تسری آن به افراد بیشتر، شاهد نزول و افت سنگین قیمت‌ها و شاخص‌ها در فضای معاملات امروز بودیم، هر چند که قوای خرید و حجم سنگین نقدینگی موجود در بازار، امکان اصلاح بیش از این را در اکثر نماد‌ها و صنایع نمی‌دهد و اکثر فعالان بازار انتظار دارند در بازار فردا حتی شاهد مثبت شدن نماگر بازار و برچیده شدن صف‌های فروش باشیم. مضافأ بر اینکه، با ریزش سنگین بازار در روز شنبه و امروز، قیمت‌ها در بسیاری از نماد‌های دارای فاند قوی بنیادی، به کف رسیده و انتظار اصلاح بیش از این متصور نیست.
قیمت نفت برنت نیز سطوح کف قیمتی را تجربه می‌کند و انتظارات از کاهش بیشتر آن منطقی بنظر نمی‌رسد؛ لذا طیف کثیری از فعالان در بازار امروز اقدام به خرید در منفی‌های سهام منتخب و مورد نظر خویش کردند و صف‌های فروش در نماد‌های ارزنده را جمع آوری کردند.
در این میان، برخی سهام زیر ارزش ذاتی واقع شده هم، در بازار داریم که متأسفانه از دید و نگاه فعالان تیزبین بازار به دور مانده اند. هر چند فرصت خرید خوبی دارند و با اندکی صبر و تأمل، بازدهی مطلوبی نصیب سهامداران خویش خواهند کرد. نماد‌هایی نظیر کگل، شپنا، فملی، وتجارت، وبصادر و ... از این جمله اند.

اوضاع بازار امروز
در بازار امروز شاخص کل متاثر از افت و ریزش قیمت‌ها در نمادهایی، چون در بازار امروز شاخص کل متاثر از افت نماد‌های فولاد، فملی، کگل، وبملت، رمپنا، شتران و همراه با افت حدود ۱۴۸۰۸ واحدی روبرو شد. افت سنگین قیمت نفت در بازار‌های جهانی جو سنگین فروش در بازار را به دنبال داشت.
در ضمن خالص ارزش معاملات خرد ۹۸/۱۲/۱۹ (بورس و فرابورس) بالغ بر ۴۰۰۱ میلیارد تومان بود که نسبت به روز معاملاتی قبل با کاهش ۳۷ درصدی همراه بود/. قفل شدن سهام در صف‌های فروش، دلیل اصلی کاهش ارزش معاملات بود.
شکلات تلخ نفتی در کام بورسی ها
اهم اخبار و تحولات روزانه
۱) میدل‌ایست‌آی می‌گوید بن‌سلمان قصد ندارد تا مرگ پدرش منتظر بماند تا جانشین وی شود و می‌خواهد مشروعیت پادشاهی خود را در زمان حضور پدرش تثبیت کرده و به دنبال آن است که در نشست ماه نوامبر نشستن بر تخت را اعلام کند. برخی شاهزاده‌ها طی روز‌های اخیر در عربستان دستگیر شدند لذا تصور این شد که شاه مرده است، اما وقتی مشخص شد که وی زنده است از قصد احتمالی بن سلمان مطلع شدند.
۲) انستیتوى تحقیقاتى در بانک Morgan Stanley میگوید در ۱۸ مارس کمیته FOMC فدرال رزرو نرخ بهره را ۰.۷۵ درصد کاهش خواهد داد؟!
۳) قیمت شمش CIS حدود ۳۸۹ دلار و قیمت سنگ آهن ۶۲ درصد چین ۸۹ دلار.
۴) نرخ بهره اوراق ۱۰ ساله آمریکا به زیر ۰.۵ درصد کاهش یافت! فدرال رزرو سریعا باید نرخ بهره را کاهش دهد!
۵) کمیسیون بهداشت ملی چین NHC امروز اعلام کرد که ۱۱ بیمارستان موقت از ۱۴ موردی که به دلیل شیوع کروناویروس در ووهان بنا شده بود را بسته است. کرونا در چین رو به خاموشی است!
۶) روز شنبه تعداد موارد جدید COVID-۱۹ در چین ۴۴ مورد اعلام شد و به این ترتیب برای دومین روز متوالی این رقم به زیر ۱۰۰ مورد رسید که نشان می‌دهد چین در جلوگیری از گسترش شیوع کروناویروس جدید موفق عمل کرده است
۷) نماد‌های ساوه و آریا به زودی عرضه اولیه می‌شوند.
۸) بانک پارسیان از سوی بانک مرکزی مجوز افزایش سرمایه گرفت.
۹) بانک ملت از سوی حسابرس مجوز افزایش سرمایه گرفت.
۱۰) گفته می‌شود ۵۰ شرکت از سوئیس تمایل خود را به مشارکت در پروژه کانال سوئیسی صادرات غذا و دارو به ایران را اعلام کرده اند.
۱۱) تحلیلگر بلومبرگ می‌گوید اگر کرونا در آمریکا همه گیر شود رشد اقتصادی آن‌ها همچون چین بسیار تضعیف می‌شود و تاثیر آن تا انتخابات ادامه می‌یابد و این می‌تواند بر آرای مردمی اثر با اهمیت بگذارد!
۱۲) در تاریخ ۲۵ اسفند برنی و جوبایندن مناظره می‌کنند.
۱۳) پاکستان، ترکیه و چند کشور دیگر مرز‌های کالایی خود را با ایران باز کردند.
۱۴) بانک تجارت ۲۶ اسفند ماه جاری سهام سیمرغ را به قیمت ۲۵۰۰۰ ریال می‌فروشد.
۱۵) رکورد تولید تایر رادیال سواری با تولید ۱۶ هزار حلقه در روز در کارخانه لاستیک بارز کردستان در کشور شکسته شد.
۱۶) ایران خودرو دیزل ۶۳ آمبولانس به وزارت بهداشت تحویل می‌دهد.
۱۷) داده‌های جهانی نشان می‌دهد هرچند ظرفیت تولید مس در سال ۲۰۱۹ نسبت به ۲۰۱۸ رشد ۳.۲ درصد داشته، اما مقدار تولید واقعی نتوانسته رشد کند!
۱۸) مدیر مجتمع روی مهدی آباد با اعلام اینکه تجهیزات فاز نخست کنسانتره روی وارد شده گفت عملیات فوندانسیون و نصب فاز نخست کارخانه فرآوری روی مهدی آباد، از ابتدای سال ۹۹ آغاز می‌شود. امین صفری مدیر مجتمع معدن مهدی آباد با اشاره به برنامه معین شده برای سال ۹۹، افزود: مهمترین برنامه، راه اندازی فاز یک کارخانه سولفیدی است که ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی خواهد داشت. همچنین خط انتقال آب تا پایان سال آینده ۱۰۰ درصد کامل می‌شود.
۱۹) فاز ۴ سیمان دورود یک بار دیگر کلنگ زنی شد! امیدواریم اینبار شستا همکاری کند و این پروژه اجرایی گردد.
۲۰) ازبکستان مشتری جدید و مهم سیمان ایران شده و حجم واردات را به شدت بالا برده است. نرخ صادرات حدود ۳۰ دلار است.
۲۱) برخی داده‌ها از آمار تولید و فروش تکمبا نشان می‌دهد که این شرکت وضعیت بهتری نسبت به گذشته یافته است.

پیش بینی بازار سه شنبه ۲۰ اسفند ۹۸
چند تهدید و فاکتور منفی دست به دست هم دادند تا بازار بورس ایران را نیز مشابه آنچه در بورس‌های جهانی میگذرد، واژگون سازند.
این تهدیدات به ترتیب اهمیت عبارتند از: ۱- سقوط سنگین (هر چند موقت) بهای نفت ۲- تشدید و شیوع کرونا در جهان و ایران ۳- کاهش شدید قیمت کامودیتی‌ها ۴- تشکیل حباب در بسیاری از نماد‌های خرد و بزرگ بازار طی روز‌های گذشته و نیاز به اصلاح و استراحت بازار؛ لذا در بازار امروز شاهد واکنش منفی و افت تقریبا دسته جمعی سهام اکثر شرکت‌ها بودیم و روز تلخی بر فعالان بازار سپری گشت. و، اما با توجه به اینکه تا چند روز دیگر و با پیوستن روس‌ها به اوپک پلاس، شاهد برگشت و افزایش قیمت نفت در بازار‌های جهانی خواهیم بود (چون آسیب افت بیش از ۱۰ دلاری قیمت نفت، بیش از کاهش تولید انتظاری نفت برای روس‌ها بوده است)، و انتظار داریم متعاقب این امر، بورس تهران نیز بتدریج به مدار مثبت باز گردد.
دو نمودار زیر ارتباط بین نفت (فقط قیمت نفت و نه سایر کامودیتی ها) و ارزش بازار بورس تهران به دلار در بازه زمانی ۷ ساله (۱۳۸۷ الی ۱۳۹۴) و ۳ ساله (۱۳۹۲ الی ۱۳۹۵) را نشان می‌ده. در این دو بازه، بازار وابستگی شدید به قیمت نفت را به وضوح نشان می‌دهد.
شکلات تلخ نفتی در کام بورسی ها
حافظ عزیزی نقش
مدیر سرمایه گذاری و تحلیل بازار 
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: