تعداد بازدید : ۱۴۳۷
کد خبر : ۲۱۳۳۶۸
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۲۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۹
سوالی که سرمایه گذاران در بازار سرمایه باید از خود بپرسند این است که آیا در صورت خروج از بازار سرمایه، بازار جذاب‌تر و مطمئن‌تر و شفاف تری وجود دارد؟

به گزارش بورس نیوز، امروز آخرین روز معاملاتی سال ۹۸ است و بدون شک بازار سرمایه در سال جاری بیش از هر بازاری در دنیا، رنگ سبز به خود دیده است. 

عظیم ثابت کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز در خصوص وضعیت بازار سرمایه بیان کرد: طبیعی است که تمامی سرمایه گذاران تمایل به سرمایه گذاری در بازاری داشته باشند که هم از شفافیت برخوردار باشد و هم سود معقولی را به همراه داشته باشد. برخی اشخاص که منابع بیشتری برای سرمایه گذاری دارند معمولا سبدی از سرمایه گذاری در بازارهای مختلف تشکیل می دهند تا ریسک کمتری متحمل شوند. اما سوالی که سرمایه گذاران در بازار سرمایه باید از خود بپرسند این است که آیا در صورت خروج از بازار سرمایه، بازار جذاب تر و مطمئن تر و شفاف تری وجود دارد؟

وی افزود: بازار های موازی بازار سرمایه در شرایطی نیستند که برای سرمایه گذاری جذاب باشند. مثلا بازار املاک از نقدشوندگی بالایی برخوردار نیست و برای سرمایه گذاری در این بازار، منابع زیادی لازم است. ضمن اینکه در بعضی مناطق املاک حباب قیمت دارند و... بازار ارز و سکه هم به یکدیگر وابستگی داشته و وضعیت بازارهای جهانی تا حدی در این بازارها نقش دارد. بازار ارز، به شدت کنترل می شود تا دچار تلاطم نشود و سایر بازارها را دچار مشکل نکند. بنابراین ثبات این بازار برای سیاست گذاران اقتصادی حائز اهمیت است. سپرده گذاری در بانک ها نیز با نرخ های فعلی سود برای سرمایه گذاری چندان جذاب نیست و اتفاقا صندوق های سرمایه گذاری فعال در بازار سرمایه، سود بالاتری به سرمایه گذاران پرداخت می کنند. سرمایه گذاران باید مجموع این شرایط را تحلیل کنند.

این فعال بازار سرمایه تصریح کرد: به رغم شیوع کرونا در کشورهای مختلف و تاثیر پررنگ کرونا ویروس بر اقتصاد جهانی، و نیز جنگ تجاری که بین روسیه و عربستان یا بین چین و آمریکا و حتی اتحادیه اروپا با آمریکا وجود دارد و فضای اقتصادی ناامن و پر نوسانی ایجاد کرده اما؛ سال ۹۸ را بدون هیچ تردیدی سال بازار سرمایه بوده است. شاخص ها رشد بیش از ۱۰۰ درصدی داشته و بعضی سهم ها بازدهی های چند ۱۰۰ درصدی داشته اند. مهمترین نکته این است که آیا بازدهی سال ۹۹ بازار سرمایه هم همچون سال ۹۸ و یا ۹۷ خواهد بود و این بازار برای سومین سال متوالی، پیشتاز بازدهی بین سایر بازارها خواهد بود؟ در شرایط کنونی، کنترل بسیاری از پارامترهای موثر بر بازار سرمایه از کنترل ما خارج است و پیش بینی دشوار شده؛ ولی با توجه به کسری بودجه ادامه دار دولت و روند فزاینده نقدینگی و کاهش ارزش پول ملی در فضای تورمی، سرمایه گذاری ها باید در بازاری انجام شود که ارزش پول سرمایه گذاران حفظ شود. این عوامل می تواند کماکان بازار سرمایه را جذاب کند. ضمن اینکه نباید فراموش کرد بازار سرمایه می تواند روزانه نوسان ۱۰ درصدی داشته باشد. این نوسان روزانه جذابیت های خود را دارد و باز هم نباید فراموش کرد که بازار سرمایه پویاترین، شفاف ترین و نقدشونده ترین بازار برای سرمایه گذاری است و با توجه به کنترل ها و نظارت دقیقی که بر این بازار انجام می گیرد بازار سرمایه مناسب ترین محل برای سرمایه گذاری خواهد بود. البته رشدهای سال ۹۷ و ۹۸ موجب شده برخی سهم ها بیش از قاعده رشد کنند و از این رو، اگر سرمایه گذاران قصد سرمایه گذاری امن داشته باشند باید در سهم هایی سرمایه گذاری کنند که بنیاد مستحکمی داشته و در نوسان های شدید، آنها را دچار مشکل نکند. نوسان جزو ذات بازار است و سرمایه گذاران باید از سرمایه گذاری روی سهم های بی بنیاد بازار که رشد غیر منطقی اجتناب کنند.

ثابت در معرفی گزینه های مناسب برای سرمایه گذاری گفت: چند صنعت در اقتصاد ما، مزیت رقابتی دارند. با توجه به شیوع کرونا احتمالا مجامع ۹۹ در خرداد و تیرماه بیشتر برگزار خواهد شد و بهتر است سهامداران در سهم هایی سرمایه گذاری کنند که در مجامع، سود مناسبی تقسیم می کنند. سهم صنایعی فلزات اساسی، معدنی، پتروشیمی و پالایشی معمولا چنین شرطی را دارند. ضمن اینکه با در نظر گرفتن احتمال رشد تدریجی نرخ ارز، سهم شرکت های صادرات محور نیز جذاب خواهد بود.

 

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: